Lassan véget ér az a kényelmes időszak, amikor a napelem-tulajdonosoknak egy „ad-vesz villanyóra” segítségével csak a hálózatból felvett áram és a megtermelt napenergia különbségét kellett megfizetniük (évente, majd később havonta), sőt, ha többet termeltek, mint fogyasztottak, még nekik fizetett az áramszolgáltató. Ezt a szaldóelszámolást, amely sokáig a napelem-telepítés legnagyobb ösztönzője volt, az uniós szabályozás miatt fokozatosan a bruttó elszámolás váltja fel, amikor a napelemes háztartás a fogyasztását a megszokott módon megfizeti, a fel nem használt áramát pedig államilag megszabott (alacsony) áron veszi át az áramszolgáltató.

A PentaSun Kft. ezzel szemben a kilowattóránkénti ötforintos ár helyett akár tizenötöt is fizethet,

s ehhez a magánszemélyeknek nem kell mást tenniük, mint néhány – nem bonyolult – adminisztratív feltételnek eleget tenni. A jogi személyek esetében az üzlet még kedvezőbb lehet, nem azért, mintha az ő áramuk a tőzsdén többet érne, hanem azért, mert most kevesebbet, mindössze egy forintot kapnak…

Megújuló áramtermelést integráló okoshálózat (smart grid) működési vázlata (Wikipédia)

 

Ez a lényeges árbeli különbség adta az ötletet Boczkó Tamásnak két évvel ezelőtt, amikor maga is a napelemes kiserőművek tulajdonosainak több tízezres táborába lépett. A megvalósítás érdekében megalapította a PentaSun Kft.-t, s elkezdte kidolgozni a részleteket. Mostanra, amikor már nincs jogi akadálya a napelem által megtermelt energia szabad értékesítésének, ő is végére ért az informatikai előkészületeknek. A jogi részletek kidolgozásához a Budapest 5000. Ügyvédi Iroda nyújtotta a szakértelmét.

A csatlakozásnak vannak feltételei, de ezek egyáltalán nem teljesíthetetlenek. A legfontosabb, hogy bruttó elszámolásban legyenek, a szaldó-elszámolásúaknak ez a lehetőség sajnos nem áll rendelkezésükre. A tulajdonosnak szüksége van egy úgynevezett

okosmérőre, amely közvetve tizenöt percenként információt küld a hálózatba táplált energiáról a PentaSunnak.

Ha még nincs adószáma a naperőmű-tulajdonosnak, kérnie kell, mivel kereskedelmi tevékenységet folytat majd, így számlát is kell adnia. Azonban ezt is intézi a PentaSun az ügyfelei számára létrehozott szamlazz.hu portálon nyitott számlavezető fiók révén. Jó az is – de nem kötelező – ha a tulajdonosnak van euróalapú számlája, ugyanis alapvetően ebben kapná a tőzsdén eladott energia ellenértékét.

Akinek azonban bevétele van egy vállalkozásból, annak az után adóznia is kell, gondolhatnánk. Valóban, de a háztartási méretű kiserőművek esetében a gyakorlatban nem kell, az ugyanis évi 12 ezer kilowattóráig adómentes. Egy átlagos családi ház tetőzetén lévő napelemrendszer – s ebből van a legtöbb – nem éri el ezt az éves mennyiséget. Vagyis

a megnövekedett bevétel teljes egészében a tulajdonosnál marad.

Hogy ebben mi a bolt a PentaSunnak? Tudvalévő, hogy a Hupx-re, vagyis a magyar áramtőzsdére vitt áram mennyiségét az előző nap kell felkínálni, amiből aztán kialakul az aktuális ár. Ennek a 60 százalékát fizeti ki a PentaSun az áramot megtermelő napelem-tulajdonosnak. Ha többért lehet majd másnap eladni, az az ő nyeresége, ha kevesebbért, az veszteség számára.

Az aggregátori rendszer előnyei

 

Kérdés, érdemes-e a háztartási méretű napelemes kiserőmű tulajdonosának a biztos öt forintot a bizonytalan tizenöt forintra cserélnie? Mert az áram tőzsdei ára mehet öt forint alá is, akkor pedig ő is kevesebbet kap az áramáért. A jövőbe természetesen senki sem lát, csupán előre jelezhet – a múltból, vagyis a rendelkezésre álló korábbi adatokból levont következtetések által. Mit mutat a múlt? 2023-ban a napelemes kiserőmű tulajdonosa a kilowattóránkénti öt forint helyett 15,10 forintot kapott volna ebben a rendszerben, idén az első kilenc hónap adatai szerint pedig 14,70 forintot, de mivel

az utóbbi időben rohamosan növekszik a tőzsdei ár,

összességében jó remény van a tavalyi ár elérésére.

Nem tart-e Boczkó Tamás attól, hogy az általa kitalált konstrukció másnak is megtetszik, s konkurenciája akad? Ez bizony könnyen meglehet, de egyáltalán nem baj, hiszen a verseny által jól járhatnak a napelem-tulajdonosok, s még az is lehet, hogy egyszer a jelenlegi, meglehetősen alacsony állami átvételi ár is felfelé mozdul…

A lényeg, hogy a beinduláshoz szükséges száz üzleti partner heteken belül összejött, így január 10-től indulhat az aggregálás, vagyis vásárlás, értékesítés. Aki azonban még nem jelentkezett be, nem maradt le semmiről, a kapuk ugyanis nyitva állnak, azon bárki – magánszemélyek, önkormányzatok, egyházak, cégek –, aki rendelkezik háztartási méretű napelemes kiserőművel, beléphet, s értékesítheti a napenergiát. A tudnivalókat megtalálja a PentaSun honlapján.