A jelentős nemzetközi kamionforgalom minden autópályán közlekedő autós alapélménye, így sokan talán nem is gondolnak arra, hogy a városokban vagy azok környékén milyen sok teherjármű közlekedik rövidebb távon. A Volvo Trucks adatai alapján az összes fuvar 40 százaléka 300 kilométernél rövidebb távú, így ezek már ma is megoldhatók lennének tisztán elektromos hajtással.

Szemerey Lóránd, az elektromos flottát hazánkban elsőként létrehozó WIN Capital alapító ügyvezetője tapasztalatai hasonlók: a belföldi fuvarok 60–65 százaléka 200 kilométernél rövidebb, így a tisztán elektromos járművek kisebb hatótávolsága a legtöbb esetben nem jelent akadályt, ezek ma már a dízelmeghajtású kamionok valós alternatíváját jelentik.

A WIN Capital legutóbb a konténeres vasúti áruszállítással foglalkozó METRANS Csoporttal együttműködve, annak közúti fuvarozó partnereként állított szolgálatba egy

elektromos meghajtású konténerszállító kamiont.

Mint a METRANS csepeli vasúti terminálján tartott bemutatón elhangzott, az új e-kamion segítségével elsőként válik lehetővé Magyarországon a konténeres áruk teljesen karbonsemleges vasúti-közúti kombinált szállítása.

A METRANS fő profilja a nemzetközi konténeres vasúti áruszállítás, de közúti szállító partnerek bevonásával „háztól házig” történő kombinált logisztikai feladatokat is teljesít. A METRANS a legmodernebb

energiatakarékos, elektromos és hibrid mozdonyokkal rendelkezik, konténertermináljain korszerű elektromos konténerdarukat

és rakodógépeket használ, vontatási energiaigényének nagy részét pedig környezetbarát zöldárammal biztosítja.

Az első hazai, a WIN Capital által üzembe állított elektromos konténerszállító kamionnal immár közúton is karbonsemleges megoldást kínál. Kiss Péter, a nemzetközi METRANS Csoport elnök-vezérigazgatója a közeljövő terveiről elmondta, hogy termináljaikon elektromoskamion-töltő állomások kiépítésére készülnek.

A WIN Capital megrendelésére a debreceni Electromega Kft. egy DAF XF Super Space Cab típusú kamiont alakított át, s az új villamos motor és az akkumulátorok beépítése mindössze 130 kilogrammal növelte meg a jármű saját tömegét. A gyakorlatban tehát ugyanazt a szállítási teljesítményt nyújtja, mint korábban dízelmotorral, csak a hatótávolsága rövidebb, de így is képes teljes terhelés mellett egy feltöltéssel 200 kilométert megtenni.

Az akkumulátorok az üzemanyagtartályok helyére kerültek, így a jármű súlyelosztása, stabilitása sem változik. A fedélzeti töltőberendezése 400 voltos, 64 amperes egyenárammal

5 óra alatt tölti fel 100 százalékra az akkumulátorokat, gyorstöltővel ez 2 órára csökkenthető.

A nulla károsanyag-kibocsátású jármű a hagyományosnál lényegesen halkabb járású is, ami a városi zajterhelés csökkentésében jelent további előnyt.

Az Aldi is a WIN Capitallal együttműködve, szintén az Electromega által átalakított elektromos nyergesvontatóval bővítette Pest megyei szállítójármű-állományát. A nyergesvontató a 192 kWh kapacitású lítium-vasfoszfát akku és az elektromotor beszerelése után a korábbival megegyező teljesítményre képes. A hatótáv 200–220 kilométer, így naponta két műszakban két távolabbi vagy négy közelebbi üzlet kiszolgálására képes. Számításai szerint az Aldi a biatorbágyi bázisról így akár kecskeméti üzleteit is elláthatja áruval. A távlati cél az, hogy az üzletek rakodórámpái mellett is legyen töltőcsatlakozás, ahol a lerakodás alatt a járművek akkumulátorai fel is tölthetők a visszaútra.

ALDI e-kamion (aldi.hu)

 

Az Electromega Kft. 2009-ben jött létre, s a Debreceni Egyetem Műszaki Kara munkatársainak az elektromos meghajtásban szerzett szakértelmére építve kezdtek el 100 százalékban elektromos meghajtású járműveket építeni. Amint Bartha István, a cég kutatásvezetője korábban elmondta, a váltakozó áramú motorok fordulatszám-szabályozása régóta megoldott, az újdonság az, hogy ezt

nagy tömegű tehergépjárművek esetében is, külön nyomatéknövelő sebességváltó nélkül

alkalmazni tudják. A motor belső olajhűtéssel van ellátva, így nagyon jól terhelhető, nem melegszik túl.

A cég az elektromos hajtáslánc szabadalmának tulajdonosaként 2015-ben készítette el egy e-kukásautó prototípusát, 2017-ben pedig eljutottak a kissorozatos gyártásig. A háromtengelyes, 26 tonnás elektromos kukásautó mellett a belváros szűk utcáiba szánt midi változat is készült. 2020-ban építették meg az ország első teljesen elektromos kamionját az Audi győri telephelyén logisztikai feladatokat ellátó Special Transport Kft. számára.

A nyerges vontató elektromos hajtásúvá alakítása 100 millió forintos beruházást igényel (miközben a hagyományos hajtású kamionok 30–40 millió forintba kerülnek). A saját fejlesztésű elektromos kamionok mindamellett versenyképesek a nagyobb számban 2023-ra ígért gyártói márkás nyerges vontatókkal is, amelyeket 100 millió forint körüli listaáron terveznek piacra vinni.

A megtérülést középtávon az alacsonyabb üzemanyagköltség mellett az egyszerűbb konstrukció biztosítja. Mint Bántó Ruben, az Electromega ügyvezetője rámutat, egy robbanómotorban 500 forgó- és kopóalkatrész található, míg a villamos motorban mindössze 25, tehát

a szervizigénye jóval alacsonyabb.

Az elektromos kamion kétszer annyiba kerül ugyan, mint a dízel, de néhány év alatt behozza az árát, miközben az adott település levegőjét sem terheli. A WIN Capital emellett nagyobb sorozatú megrendelésben is gondolkodik, amivel akár a dízelek árának másfélszeresére is leszoríthatóvá válhatnak a költségek.

Nyitókép: Magyarország első konténerszállító elektromos kamionja a METRANS Csoport csepeli bázisán (Koszticsák Szilárd/MTI)