Tavaly ősszel a Hogyan tervezhetünk élhető városokat a jövő számára? című panelbeszélgetés vendégeként Suo Fujimoto, a városligeti Magyar Zene Háza japán tervezője így fogalmazott: „A Magyar Zene Háza egy parkban épül. Az első, ami erről eszembe jutott, hogy a természetben zenélek. A két földszinti előadótermet ezért úgy akartam elhelyezni, hogy kapcsolatban legyenek a parkkal. Míg a legtöbb koncertterem zárt doboz, én nyílt tereket álmodtam, ahová beszűrődik a természetes fény, ahonnan ki lehet látni a természetbe, és ahová a Ligetből is be lehet látni. Azt akartam, hogy ez egy felszabadító hatású tér legyen konceptuális értelemben, a gyakorlatban pedig lehetőséget kínáljon a minőségi zenehallgatásra, tiszteletben tartva a gyönyörű környezetet.
A megbízás ritka és egyedülálló helyzetet teremtett, amely máshol nem is valósulhatna meg. Üvegfalú teret konstruálni zenéléshez hatalmas technikai kihívás. De addig foglalkoztunk ezzel, amíg megtaláltuk a megoldást az akusztikai, szerkezeti és más funkcionális problémákra. Azt gondolom, ha elkészül az épület, különleges helyet fedezhetnek fel maguknak a látogatók.”
Forest of Music, A zene erdeje, vagy ahogyan a magyar fordításban szerepelt, a Zene a lombok alatt címet adta Suo Fujimoto a tervpályázatának, amelyben arról is írt, hogy eszménye szerint itt valóban együtt kell élnie a muzsikának és a természetnek, a ház maga legyen az a fényt áteresztő, ugyanakkor árnyékot, védelmet nyújtó lombkorona, amely egyszerre ad szabadságot és óvja a külső zajoktól, az időjárás kénye-kedvétől a zenét, a látogatókat.
Ottjártamkor alig tíz nap van a megnyitásig. Még palánk veszi körül az ilyenkor kopár fák között a térbe simuló, vele együtt hullámzó, a téli fényekben szinte lebegő, áttetsző épületet, amely kintről is sugározza az utóbb belülről érzékletessé váló tervezői eszményt: építészet és természet összefonódását, eggyé válását, s óhatatlanul is Balázs Béla Kékszakállújának „Hol a színpad: kint-e vagy bent” sorát idézi fel.
Kísérőm, Sághi Attila, a Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese az építész szakember tudásával és átélésével beszél a Zene Házáról, és arról is, hogy sokan kételkedtek abban, vajon megvalósítható-e az eltervezett épület, amely kétségtelenül nagy kihívások elé állította az építőket, akik mégiscsak képesek voltak felnőni a feladathoz, megvalósítani a régióban eddig ismeretlen műszaki megoldásokat. (A Fujimoto Architects magyar tervező és kivitelező partnerének, a Noll Tamás vezette M-Teampannon irodának komoly szerepe van abban, hogy a kényes, különleges pontosságot igénylő építészeti alkotás színvonalasan elkészült.)
Sághi Attila megemlíti, hogy a Ház helyenként a tizenkét méter magasságot is eléri, de így is alacsonyabb, mint a fák lombkoronája. Szól a kilencvennégy, egybefüggő, osztás nélküli homlokzati üvegfelületről, amely átláthatóvá teszi az épületet, valamint az oszlopokon nyugvó, a hanghullámokat vizuálisan megfogalmazó, organikusan lebegő, a szögletes elemeket szinte nem ismerő tetőről, a felületét áttörő, csaknem száz fénykútról, amelyek a természetes fényt vezetik a belső terekbe, közülük több egészen a legalsó szintekig, s akad, amelyik fát ölel körül, életteret adva növekedésének.
Induljunk fentről lefelé – hangzik a javaslat. Tehát először föl, a lépések méretét nagyon is meghatározó szélességű, terrazzo borítású lépcsőn. Az emeleten, a tető látszólag szabálytalan, mindenesetre szokatlan kialakítása alatt koncentrikus körben helyezkednek el a zenepedagógia színhelyei – a digitális archívum, amely elsősorban a magyar könnyűzene történetének dokumentumait tartalmazza, a multimédiás könyvtár és klub, a hang- és videóstúdió –, ahol a gyermekek, kisebbek és nagyobbak, akár iskolai csoportok játékosan és koruknak megfelelően, majd magasabb szinten ismerkedhetnek a zenével és a hangszerekkel, s interaktív kreatív programokon vehetnek részt. Ha kilépünk a szabálytalan alakú emeleti teraszokra, szinte mellvédmagasságból lesznek láthatók a hullámzó vonalú, áttört tető elemei, másutt fák nyúlnak túl a méretes és más-más formájú lyukakon.
S akkor újra lefelé a lépcsőn: a galérián teraszos kávézó várja majd a látogatókat, akárcsak a parkszinten, ezzel is tágítva a kiállításoktól, hangversenyektől, oktatástól függetlenül látogatható közösségi tereket.
A természet és az épített környezet magával ragadó találkozása a földszinti nagy auditóriumban teljesedik ki. A háromszáz személyes, multifunkcionális, süllyeszthető színpadtechnikájú, állítható nézőterű, csupa üveg koncertterem benne él a Városligetben, szinte összenyílik a parkkal, a közeli tóval, a távolabbi Vajdahunyad várával.
Ha úgy tetszik, a természet varázslatos, élő díszlete lehet majd minden hangversenynek.
Ez azonban „csak” a látvány, az igazi nagy kérdés az akusztika volt, a teret körülölelő hatalmas üvegfalak az általános ismeretek szerint nem kedveznek a hangzásnak, pontosan, szinte koppanva verik vissza a hangokat. Most azonban az akusztikai mérések, próbák után úgy tűnik, a Nagata Acoustics szakértelmével sikerült összhangot teremteni a látvány és a zenei hangzás között. Ahogy magyarázzák, az üvegtáblák nem egy síkban csatlakoznak, hanem cikcakkban megtörve a síkot, ezáltal némileg hullámos felületet hoznak létre, így a falnak ütköző hang nem közvetlenül, hanem szétszórva verődik vissza. Emellett a hangok visszacsengésében segítenek a mennyezet fém falevelei, s ha kell, ott vannak még a textilfüggönyök. A kárpitozott székek számának csökkentésével, növelésével is támogatni lehet az akusztikát, amelynek igazi milyensége természetesen csak az eljövendő koncerteken derül ki. A parkszint szemközti oldalán elhelyezett kamaraterem a tökéletes hangzást elősegítő faelemeket kapott.
Még lejjebb megyünk. A föld alatt terpeszkedik a hatalmas kiállítótér, kétezer négyzetméteres alapterülete lényegesen meghaladja a parkszintet, az emeletet, s ez is a ház bravúrja, nem vesz el óriási területet a ligetből, nem terheli a környezetet, mégis alkalmas, hogy tárlataival mindent elmondjon
a zenéről, a zene világáról. Népszerűnek ígérkezik a hangdóm. Kupola a mélyben? Vagy inkább harang? Ki mit lát benne, a lényeg azonban mégiscsak az, amit a háromszázhatvan fokos körpanorámás vetített térben hall a látogató: a természet hangjai meg a komponált alkotások. A zene varázslata.
S következhet a másik „csoda”, a kreatív hangtér, a kiállítás egyik kis termében, ahol megismerhető, előcsalogatható a hang magassága, rezgése, színe, ritmusa. Játék és okulás kicsiknek, nagyoknak.
Az első időszaki kiállítás még várat magára, de a tervek szerint a közeljövőben megnyílik, hogy a hazai könnyűzene históriáját elmondja képben és hanganyagban 1957-től a rendszerváltásig.
A parkszintre visszatérve ne feledkezzünk meg a tavasztól élvezhető, fák övezte szabadtéri színpadról, a gyermekeknek különleges élményt ígérő zenei játszótérről, ahol a dobokból, oszlopharangokból, lábbal működtethető sípokból, zenélő párnákból kedvükre csalogathatnak elő hangokat, ritmusokat.
Kilépve még egy pillantás a palánk mögé (mire ez az írás megjelenik, a palánkok eltűnnek). Nehéz szabadulni a gondolattól, ha az építész nem hivalkodni akar, ha valóban a természet és az építészet találkozása az eszménye, ha annak ellenére, hogy talán nem az ideális helyre tervezte házát, mégis amennyire lehet, tiszteletben tartja a környezetet, bármily szokatlan is az alkotása, megteremti a harmóniát. És ez az igazi művészet.