Már harmadik a sorban Vadász Bence nagyapja, Vadász Mihály (1900–1967) és édesapja, Vadász György (1933–2024) után. A teljesség kedvéért tegyük hozzá, hogy már a dédapa, Vadász Károly is építészálmokat ringatott, utóbb mégis újságíró lett. Vadász Mihály Preisich Gáborral dolgozott együtt, épületeik a Bauhaus, a modernizmus szellemében születtek. Vadász György lakóházai, városközpontjai, középületei meghatározók a XX. század második felének városképeiben.

Vadász Bence úgy mondja, rá a nagy modernisták hatottak, ők alakították építészetét.

A vaskúti iskola és a Mosolyvár bölcsőde Budakeszin éppúgy jellegzetes alkotása, mint a Meininger Szálloda brutalista épülete a Csarnok téren, de az iroda művei közé tartozik a Kossuth téri Szabad György irodaház fölépítése. A ház külső homlokzatában, igazodva a szomszédos palotához, hűen Hültl Dezső eredeti tervét, miközben belső terei a mai igényekhez igazodnak. S miközben három generációról beszélünk, ne feledjük, jelen van már a negyedik is, mert a Vadász Bence vezette Vadász és Társai Építőművész Irodában nemcsak Vadász György idősebb fia, ifjabb Vadász György tervez, hanem a család legifjabb építésze, Vadász Bence fia, Balázs is, aki már részt vett az újlipótvárosi Radnóti Miklós Művelődési Központ tervezésében.

A Pesti Vigadó (Budapest V., Vigadó tér 2.) 2025. február 16-ig látható kiállításának kurátora Dénes Eszter, grafikusa Ruszina Katalin.

 

Nyitókép: Hültl Dezső kilencven éves Kossuth téri terveit valósította meg és tervezte tovább a Vadász-iroda