Városképek segítségével szól a hasonlatosságról és a különbözőségről a látványos, korabeli fotográfiákat felvonultató kiállítás. Kiindulása Bécs elegáns, nagyvonalú építészetet sugárzó Ringje, illetve a Budapesten új életet hozó Nagykörút várostervezési hasonlatossága, városszervezési eszménye és városszervezői hatása. A tárlatot létrehozók nem titkolják azt az álláspontjukat sem, hogy a Nagykörút inkább a Gürtel, semmint a Ring testvére.
A Nagykörút és a Rákóczi út kereszteződése a mai Blaha Lujza, 1898-ban
Fotó: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára / Klösz György
Az utakat szegélyező középületek, lakóházak fotói, dokumentumai arról mesélnek, kik és milyen palotákat, bérházakat emeltek, kik költöztek a bulvárokra, s a körutak léte hogyan határozta meg a Monarchia korának identitását. A tablókon korabeli fotográfiák, képeslapok és magyarázó feliratok szólnak a várostervezés szemléletmódjának alakulásáról, logisztikai kérdéseiről.
A bécsi Burgring
Fotó: Wikimédia/Peter Gugerell
Az Ormos Imre Alapítvány és a Magyar Építőművészek Szövetsége által létrehozott kiállítás a Térformák Társadalomformák Könyvsorozat és Műhely keretei között valósult meg a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. Szakmai partnerei az Apor Vilmos Katolikus Főiskola, a Collegium Hungaricum Bécsi Magyar Történeti Intézet, a Magyar Nemzeti Levéltár, a Magyarország Felfedezése Alapítvány, a budapesti Osztrák Kulturális Fórum. December 4-ig látható a tárlat a Magyar Építőművészek Szövetsége Kós Károly termében (Budapest VIII., Ötpacsirta utca 2.).
Nyitókép: A budapesti Nagykörút Teréz körúti szakasza a Király utca és az Oktogon között