Joggal perdült táncra Elon Musk, miután az autóipar fellegvárában, Németországban megkezdhette működését a Tesla első európai gyártóüzeme, amelynek szalagjairól 2025-től, a termelés felfutását követően a tervek szerint évente félmillió elektromos autó gördülhet majd le. Ez ötvenezerrel több, mint amit ebben a kategóriában a nagy versenytárs, a Volkswagen konszern összes márkája világszerte együttesen előállít. Emellett a Giga Berlin akkumulátorüzemének évi 50 gigawattos kapacitása nagyobb, mint a hasonló profilú német üzemeké együttvéve.

A gyár felépítése majdnem ötmilliárd euróba került (Wikipedia)

 

Az amerikai vállalat majdnem 5 milliárd eurót költött új gyárára. A terv bejelentésétől az ünnepélyes megnyitóig eltelt alig több mint két év – egy ekkora beruházás esetén kiváltképp – rekordidőnek számít, ami önmagában is jelzi a Tesla világméretű terjeszkedésének dinamizmusát. A cég pillanatnyilag nehezen tud lépést tartani a kereslet növekedésével, és az – eddig Kínában, mostantól a német gyárban is előállított – Model Y-onokra is hosszan kell várakozniuk reménybeli tulajdonosaiknak.

Nagy a kereslet... (Pixabay)

 

Elon Musk jó tempóérzékkel állítja vállalata szolgálatába az európai dekarbonizációs törekvéseket és a levegőminőségi követelmények terén bejelentett drasztikus szigorításokat, amelyek egy évtized alatt gyakorlatilag

halálra ítélik a belső égésű motorokat, amelyek fejlesztésében és gyártásában egyébként Európa és ezen belül különösen Németország a világ élvonalát

képviseli, komoly versenyelőnyt élvezve riválisaival szemben.

A német üzem tervének bejelentésekor Musk méltatta is a német ipari kultúrát, mondván: mindenki ismeri a kiváló német mérnöki tudást, részben emiatt is választották az európai gigafactory helyszínéül Németországot. Fejlesztő- és formatervező központot is felállítanak Berlinben, amely e területen a világ egyik központjának számít.

Ez az üzem drágakő Brandenburg, Németország és a világ számára – lelkesedett Musk az átadóünnepségen, minden itt készülő kocsi újabb lépés a fenntartható energiajövő felé. Olaf Scholz szövetségi kancellár is megfürdött a rivaldafényben, ünnepi beszédében helyes választásnak nevezve az elhatározást, hogy Tesla-gyárat építenek Németországban, ami szerinte jelzi a haladást és az autógyártás jövőjét.

A Tesla eur?pai gy?r?nak megnyit?sa
A Tesla európai gyárának megnyitása Olaf Scholz kancellár és Elon Musk jelenlétében (MTI/AP/Pool/DPA/Zentralbild/Patrick Pleul)

 

Kelet-Németország különösképpen érezni fogja az új gyár áldásait, az ipar terén kelet az élre tör.

Scholz szerint globális versenyre van szükség,

nem deglobalizációra, ami szerinte rossz irány lenne. A német autógyárak vezetői közben vélhetően halkan csikorgatták a fogukat…

A Musk táncáról készült videó egyik pontján látható, amint kezét kinyújtva nevetve előreszökken, mintha el akarná kapni a körülötte repkedő apró drónt, amely a nevezetessé vált felvételeket készítette. Végigrepül a gyártósoron, a karosszéria-présgépek között, a robotok a szemünk láttára rakják össze a karosszériát, láthatjuk, amint megmerítik azt a festékes fürdőben, s a végszerelés néhány mozzanatának is tanúi lehetünk.

A drón még az egyik járműbe is bekukkant, majd távozik a gyárépületből, hogy madártávlatból is megmutassa a létesítményt. Bár egy ilyen videó ipari titkok kiszivárgásának veszélyét is magában hordozza, Musk szerint felőle röpködhetnek, amíg a felvételek megfelelő távolságból készülnek, és nem zavarják a gyárban dolgozók munkáját.

Az első harminc tulajdonos ünnepi keretek között vehette át az elkészült Model Y Performance-okat. A gyáravató és az első autók átadása igaz ünnepség volt, hangos zeneszóval, miközben a harminc ügyfél és családtagjaik először láthatták új autóikat, amelyek egy Tesla márkájú alagúton keresztül érkeztek. A leendő autótulajdonosok tapsoltak és éljeneztek, miközben a Tesla vezérigazgatója, Musk táncolt és viccelődött a rajongókkal.

Noha a Tesla szerint a Giga Berlin az eddigi legfejlettebb, legfenntarthatóbb és leghatékonyabb létesítményük, az avatás idején a létesítmény előtt tüntetők gyülekeztek, akik főként az üzem óriási vízigénye miatt aggódnak. Kifogásolják azt is, hogy a gyár építésekor rengeteg fát vágtak ki. Egyes források szerint a társaság az üzem első (félmilliós) ütemével kimerítheti a régió vízkészletét, és kapacitásának jövőbeli bővítéséhez további vízkitermelési engedélyekre lesz szüksége.

A gyár építésekor rengeteg fát vágtak ki (Wikipedia, Fotó: © Ralf Roletschek)

 

Az üzemnek a helyi vízellátásra gyakorolt hatását a Deutsche Bank autóipari elemzői is aggályosnak találják, s úgy ítélik meg, hogy a termelés további felfuttatásához a Teslának bizonyítania kell a megfelelő vízhasználatot és a levegőtisztasági normák betartását.

Nem könnyű megmagyarázni, hogy amikor a gyárkapukon belül a világ megmentésén szorgoskodnak, akkor a kerítéseken kívül miért tüntettek éppen a környezetvédők. A magyarázat talán az ADAC, a német autóklub jelentésében található, amelyben

a legtisztább üzemű autók között csak a 23. helyre sorolták a Tesla Model Y-t.

A vizsgálat kiterjed a járművek előállítása, üzemeltetése és újrafeldolgozása során keletkező szén-dioxid-kibocsátás mérésére is.

A Model Y kéttonnás SUV, sportkocsikat megszégyenítő menetteljesítményekkel és tekintélyes hatótávval. Nem csoda, ha nem szerepel sikeresen a fenntarthatósági versenyben, hiszen nagy tömegű, emiatt hatalmas akkumulátora van, amely a nagy hatótávolságot és az 5,3 másodperces gyorsulási képességet támogatja. Egy Model Y akkumulátorának gyártása során olyan sok szén-dioxid keletkezik, amennyit egy könnyű városi kisautó, bármilyen motorral és üzemanyaggal, százezer kilométer alatt sem bocsát ki.

Az ADAC listáját nem elektromos, nem is hibrid járművek vezetik, a két legtisztábbnak talált autó gázüzemű, CNG (Compressed Natural Gas) technológiát alkalmazó gépkocsi,

a Seat Leon 1,5 TGI és a VW Golf 1,5 TGI. Száz kilométeren csupán 4,2 liter sűrített gázt fogyasztanak,

kipufogógázuk jóval kevesebb szennyezést tartalmaz, mint a benzinmotoroké. Robert Habeck zöldpárti szövetségi gazdasági miniszter mégis a régió, Németország és a közlekedés forradalmának különleges napjaként méltatta a Tesla gyáravatását.

Nyitókép: Bemutatják a GIGA 001-es rendszámú Tesla-autót (MTI/EPA/Action Press pool/Christian Marquardt)