A nagy háború után éledező ország első igazán nagy építészeti tervpályázatát a Magyar Királyi Posta írta ki 1923-ban. A megbízás olyan postapalota épületére szólt, amely egyszerre színtere a budapesti és a kerületi postaigazgatóságnak, valamint Buda harmadik, egyben első automata távbeszélőközpontjának.

A krónikák szerint vagy másfélszáz pályázatból a nyertes ifjabb Sándy Gyula lett. A festőművész és evangélikus gimnáziumi tanár édesapán kívül Sándy felmenői és utódai között is szép számmal akadt képzőművész, köztük nagybátyja Ferenczy István szobrász- és unokája, Konok Tamás festőművész. A Műegyetemen Steindl Imre és Pecz Samu volt a mestere, hallgatóként néhány kőfaragótervével dolgozott Steindl mellett az Országház építésén, végül Pecz Samunál helyezkedett el, a Műegyetem Középítéstani Tanszékén dolgozott, hogy azután ő legyen az Épületszerkezettan Tanszékének megalapítója, a fontos tantárgy első magyar tankönyvének írója.

Sándy tervei nyomán 1924-ben kezdődött az építkezés, a palotát 1926-ban adták át. A tervező kötöttségei nem voltak csekélyek. Mindenekelőtt maga a kijelölt, meglehetősen szabálytalan lejtésű és formájú telek, amelyre a tervező úgy építette fel házát, hogy az egyszerre irodaház és ipari épület, minden oldala akárha főhomlokzat lehetne, szárnyai pedig a négy utca nyomvonalát követik, a találkozásokat kiszélesedő belső folyosók, íves zárterkélyek, a legmagasabban fekvő részen saroktorony teszi érzékletessé.

A huszonöt méteres homlokzatmagasságban meghatározott, vasbetonszerkezetű épületbe Sándy tíz szintet helyezett el, s megelőzve a mai kor gyakorlatát, de a korabeli felhőkarcolók terveivel lényegében egy időben hátrahúzta, ily módon „eltüntette” a legfelső emeletet. A korabeli feljegyzések szerint az épület négyszáz helyiségből állt az egészen apró irodáktól, a hatalmas, elegáns terekig. A legfelső szintre került a díszterem, a földszintre az art deco stílusú előcsarnok és a pénztárterem. A maga idejében rendkívül korszerűnek számító telefonközpont másfél szintet foglalt el.

S míg a földszintre begurulhattak a postaautók, a házban helyezték üzembe az ország egyik első páternoszterét, a nyitott körforgóliftet, amely most, a rekonstrukció után újra működni fog, a szomszédos helyiséggel kibővített előcsarnokból, amelyből a pénztárterem helyén kialakított kávézó nyílik, viszi a felső szintekre az utasokat. Ugyancsak a jelenlegi felújítás része a belső, udvari kémény elbontása. Ez a ház hőközpontját kiszolgáló, önállóan álló építmény valaha annak ellenére sem aratott sikert, hogy a környező utcákból egyáltalán nem látszott, illetve tetejére dísz került, hogy látványa ne zavarja a Vár felől, a magasból nézelődőt. Most viszont bontása után a felújítását tervező építész, Szalay Tihamér eszménye szerint a szűk udvar kitágult, és üvegfedésével új, természetes fénnyel világított tér keletkezik a palotában.

M?eml?k ?p?let - Budapest - A Postapalota
A Várra néző torony látogatható Fotó: Jászai Csaba/MTVA/Bizományosi
 
A Krisztina körútra néző, bár mind a négy oldaláról egységes épület lábazata az első emelet párkányáig, illetve az igazgatói iroda zárterkélyéig – amelynek oldalán látható a felirat: tervezte Sándy Gyula – kővel borított. Az egyszerűségében is látványos ház vakolatos, a felső szinteknél sgraffitóval díszített homlokzatán a függőlegesen rakott, vörös téglasávok meghatározók, különleges rendet teremtenek, harmonikus egységben a homlokfal szegélyénél kiugró pártázattal.

A Postapalota a második világháborúban, Budapest ostroma idején súlyosan megsérült, a belövéseket a kivonuló németek gyújtogatással tetézték, nyomukban üszkös csonkok maradtak. Sándy palotájának alapjai, vasbeton vázai azonban a pusztítás után álltak, tervezője is élt még, amikor helyreállították az épületet, megfosztva ugyan jó néhány díszétől. Azután újra lángokban állt az épület 1956-ban, ám akkor sérüléseit gyorsan begyógyították, s a telefonközpont tovább működhetett. A rendszerváltást követő privatizációs hullám ezt a palotát is elérte, sok érdeklődőről, leendő vevőről lehetett hallani, s arról is, vajon mi lesz belőle, irodaház vagy luxus lakóház, netán újabb bevásárlóközpont. S míg ment az alkudozás, a találgatás, a kiürített épület állaga, mint annyi másé, egyre romlott. 2018-ban érkezett a hír: a Magyar Nemzeti Bank tulajdonába került. És végre megkezdődhetett a rég várt, egyre sürgetőbb, s mint az eredmény most már mutatja, az építészeti örökséget tisztelő, hiteles helyreállítás.

Az eredetihez hű külső megújulás során visszakerültek a háború után és a későbbiekben elpusztult, vagy eltüntetett díszítések rekonstrukciói: a sgraffitók, a főbejárat fölötti angyalos-koronás Magyarország-címer, Nádler Róbert egykori alkotása és a Krisztina körút – Csaba utca, azaz újabban Sándy köz sarkán kőbe faragott földgömb, Bory Jenő szobra.

Az épület különlegességének ígérkezik a Várfok utcai szárny legmagasabb pontján a Vár felé tekintő emblematikus tornyának látogathatósága. Nemcsak a Sándy kedvelt csigamotívumával ékített rácsos és korlátos, kanyargó lépcső visz majd fel toronyba, hanem a régi helyére újonnan beépített üveglift is. Kávézójából kilépve az immár körbejárható teraszról különleges kilátás nyílik a városra.

A méltó módon restaurált házban, a Vár felé néző traktusban továbbra is működik a telefonközpont, ide kerülnek a Magyar Nemzeti Bank Felügyeleti Központjának irodái, valamint a Sándy közben megnyitott átjáró felől nyíló Pénzmúzeum Tudás- és Élményközpontja, amely megtízszerezve korábbi méreteit négy szinten, mintegy kétezernégyszáz négyzetméteren megrendezett interaktív, a nemzetközi múzeumpedagógia eszközeit is felhasználó kiállításával bevezet a pénzügyek és a gazdaság világába, mellette az olvasni vágyók kedvére könyvesbolt és olvasósarok is működik. Az érdeklődők a közép- és újkori magyar pénzeszköztörténeti tárlat mellett, amely a denártól a forintig kalauzol, megtekinthetik a Magyar Nemzeti Bank numizmatikai gyűjteményének kincseit is. Interaktív tudásfalon láthatók a magyar érmekülönlegességek és számos hozzájuk kapcsolódó fontos, izgalmas, tán sohasem hallott információ.

Régi magyar papírpénzek
 
Múzeumi sétánk első állomása a földfelszín alatt megbúvó aranybánya. Az aranyat minden alapjának tekinti a kiállítás, így állandó, visszatérő elemeként kezeli: a vékonyra kihúzott, üveg mögött elhelyezett aranyszál a vitrinből „kilépve” a padlón fénycsíkként mutatja a bejárható útvonalat. A képek, az illusztrációk, a magyarázószövegek, a kiállított tárgyak az érték kérdéséről beszélnek, segítenek eligazodni az árucserében és a kereskedésben, beavatnak az infláció és az árstabilitás szerepének titkaiba, a vállalkozó szelleműek játékos módon kipróbálhatják, hogyan működnének a piactéren kereskedőként, milyen jegybankárok lehetnének. Következik a tőzsde világa és a pénz globális mozgásának bemutatása, végül a kincstárban ismerkedhet a látogató a magyar gazdaság történetével, az arannyal és az aranytartalékok kérdésével, megérinthet és megemelhet egy tíz-tizenkét kilogrammos aranytömböt.

Aki a 2010-es években bejuthatott a magára hagyott kísértetházba, aligha remélte, hogy valaha új életre kel. Ami most történt a Postapalotával, mutatja, lehet műemléket tisztelettel kezelni, méltón helyreállítani. S nemcsak lehet, érdemes is.

Nyitókép: Az egykori Postapalota, homlokzatán a korabeli címerrel  Fotó: Wikimedia commons