A XVIII. századi, jó ideje pusztulás fenyegette lakóház a Rómer Flóris-terv támogatásával újult meg – erről beszélt Diószegi László, a Teleki László Alapítvány igazgatója és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke Csíkmenaságon, az átadási ünnepségen, október 24-én.

Csíkmenaság (Armăşeni) Csíkszeredától tizenhárom kilométerre fekszik. A menasági lófő székely Adorján család kúriája dongaboltozatú kőpincére épült boronaépület. Alaprajzi elrendezésében követi a hagyományos székelyföldi ereszes, mellvédes, tornácos parasztházak kialakítását. Két oldalra egy-egy lakószoba – első ház és hátsó ház – nyílik, mögöttük hálókamarával. Egyediségét a lakószobák födémszerkezete – profilozott faragott gerendákra fenyőágmintában fektetett deszkafödém –, illetve sártapasztásból formázott látványos, indás-virágdíszes déli és nyugati homlokzatai adják.

Az épület még romosan jobb időkre várt   

A kúria XIX. századi újjáépítésekor, ahogy azt a műemléki falkutatások bizonyították, megőrizték és az eredeti helyszínen használták fel régi anyagát. Akkor bővült a kúria az utca felé új térrel – az „első házzal”. A kelet–nyugati tengelyre illeszkedő épület déli és keleti oldalához 1839-ben építettek faragott oszlopos tornácot. A ház délnyugati sarkán álló székely kaput a szemöldökfán olvasható felirat szerint 1828-ban emelték.

A csíkmenasági Adorján-kúriát a mellette álló székely kapuval 1955-ben nyilvánították műemlékké. Az 1980-as évek végén utolsó lakója elköltözött, állapota egyre romlott, 2000-re életveszélyessé vált, több födémgerenda beszakadt, szerkezetében megjelent a könnyező fagomba. A kiemelkedő jelentőségű műemlék tulajdonjogát a Csíki Műemlékvédő Egyesület szerezte meg az épület teljes helyreállításának és újra használatbavételének céljával. 2001-ben és 2002-ben megtörtént az épület felmérése és építéstörténeti kutatása, majd a következő esztendőkben sürgősségi beavatkozásként a faanyag fertőtlenítését követően a falak, a födém és a tető szerkezetének javítása, megerősítése, a tornác megmaradt elemeinek összegyűjtése-megmentése, majd az épület héjalása következett horony nélküli deszkazsindellyel.

A megújult Adorján-kúria
 

Albert Homonnai Márton építész, a Csíki Műemlékvédő Egyesület elnöke szerint az Adorjáni-kúriával a csíki székely népi építészet legszebb emléke éledt újjá.

Fotók: Teleki Alapítvány