A hatósági állatorvosok közül nem egy, a két malacát vagy egyetlen borját sirató gazdasszonnyal együtt könnyezi meg a szigorú európai protokoll szerint meghozott intézkedés következményeit, de egyelőre nincs mit tenni, a kedves állatok veszélyes hulladékként végzik egy gigantikus dögtemetőben – amely persze önmagában is környezeti és közegészségügyi veszélyforrás.

Tiltakozás az egészséges állatok leölése ellen (Magyar Szövetség Facebook)
Miért nem rendelnek el inkább karantént, amely a régebbi időkben bevett és hatékony megoldás volt a hasonló vészhelyzetekben? – teszi fel a kérdést sok elkeseredett gazda, és egyetért velük nem egy állatorvos is. Mivel
a járvány elsősorban a magyar falvakat érinti,
a Magyar Szövetség helyi szakemberekkel konzultálva kezdeményezte a pozsonyi kormánynál a védekezési koncepció újragondolását.

A kedves állatok veszélyes hulladékként végzik (Magyar Szövetség Facebook)
Richard Takáč földművelésügyi miniszter hivatalában fogadta Gubík László pártelnököt és Őry Péter alelnököt, csallóközcsütörtöki polgármestert, s jelezte, hogy az állatállomány radikális felszámolásának alternatívájaként a kormány elé terjeszti a magyar párt által javasolt szigorú karantén lehetőségét, a kérdésben azonban a végső döntés az országos főállatorvos jogkörébe tartozik.

Gubík László és Őry Péter Richard Takáč földművelésügyi miniszterrel tárgyalt (Magyar Szövetség Facebook)
Gönczi Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara elnöke szerint a fél évszázada nem tapasztalt betegség miatt a két országban hasonló elvek szerint járnak el, csak Szlovákiában szigorúbban, mert ott a veszély is nagyobb. Nincs más lehetőség, hatékony szakmai módszerekkel kell megvédeni a mezőgazdaságot, különben az egész ágazat tönkremehet. Nemcsak biológiai, hanem gazdasági okokból is: míg ötven éve a szovjet piacot az ilyesmi nem nagyon érdekelte, ma akár egyetlen fertőző állat miatt leállhat egy egész ország exportja.

Nehéz helyzetbe kerültek a juhtartók (Pixabay)
Húsvét a báránykivitel főszezonjának számít, a korlátozások miatt viszont igen nehéz helyzetbe kerültek a juhtartók. Aki idén húsvétkor hazai bárányt vásárol, a magyar termelőkkel vállal szolidaritást.
Nyitókép: Pixabay