Legutóbb arrafelé járva a Kálnokyak ősi fészkét kerestük, de elhajtottunk a Kőrös-patak hídjánál gesztenyefák mögé bújó kastély mellett, ennek köszönhetően találtuk meg a Kálnoky Ludmilláról elnevezett általános iskolát, a Sepsiszentgyörgytől néhány kilométerre fekvő, ezerötszáz lakosú színmagyar falu régi iskoláját, ahol ma már sajnos (remélhetőleg átmenetileg) nem lehet gyermekzsivajt hallani.
Nemrégiben még százhúsz gyereknek volt az otthona az öreg épület, akiket huszonhárom pedagógus nevelt emberségre, hűségre és helytállásra. Első pillantásra is látható, hogy ez nem hétköznapi alapiskola, már csak oszlopcsarnokos bejárata és méretes, háromszög alakú homlokzata miatt sem, amelyen öles betűk hirdetik az alapító Kálnoky Ludmilla nevét, s a fundálás évszámát: MDCCCXCI.
Történt pedig ebben az évben, mindjárt újév napján, hogy tűz ütött ki a falu egyik zsellérházában, s füstmérgezés miatt, ötnapos szenvedés után meghalt két szegény kisgyermek is. Az egy évvel korábban, 1889. december végén elhunyt gróf Kálnoky Félix özvegyét, Bees-Chrostin Ludmillát annyira megrázta az eset, hogy elhatározta,
az örökségből kisdedóvót nyit néhai férje és annak két utód nélkül meghalt testvére, Imre és Pál emlékére.
Félix, Imre és Pál, s a korán elhalálozott Kálnoky György százados Kálnoky János tábornok és Jósika Bora gyermekei voltak. A családot még Nagy Lajos királyunk emelte fel, amikor Nemes András nevű testőrkapitánya egy vadászat során megmentette az életét. Innen jött az átlőtt fejű medve a Kálnokyak címerének a tetejére. Nemes András fia, István pedig a birtokában lévő, jelenleg Kőröspatakhoz csatolt Kálnokról felvette a Kálnoky nevet.
A grófnő a templom mellett mérette ki az iskola helyét (wikimapia.org)
Ludmilla grófné 1891 kora tavaszán a templom mellett kimérette az épület helyét, majd felfogadott tizenhét kőművest, akik őszre el is végezték a rájuk bízott munkát. A tanítás az ehhez szükséges bútorok, eszközök beszerzése után, 1892 őszén indult meg az emeletes épületben. A grófi özvegy a falu plébánosával egyetértésben a jelentkező százhúsz óvodás és százharminc iskolás nevelésére irgalmasnővéreket hívott a faluba. Az 1633-ban, Páli Szent Vince által alapított betegápoló és tanító rendből Zámbori Gabriella főnöknő és három apácatársa érkezett nyár végén, s idejük javát a katolikus mellett részben unitárius és református gyerekekkel töltötték,
nem téve köztük különbséget felekezetük szerint.
Akkoriban a homlokzat tetején természetesen ott volt a kereszt, alatta a Kálnokyak címere, felül az alaposan meglőtt medvével és a kilencágú, grófi koronával. Ez alatt pedig az eredeti feliraton Ludmilláé mellett még ott szerepelt Félix, Imre és Pál grófok neve is. Bővítvén az épületet, 1899-ben internátust is építettek a rászoruló gyermekek számára.
Az elsősök tanterme (a szerző fotója)
Az oktatást itt a két világégés és a Nagy Háború utáni impériumváltás sem rendítette meg. 1945 tavaszán, az elszántságot erősítendő, az iskolába látogatott Márton Áron püspök is, hogy aztán három év múlva a kommunista állam mégis rátegye a kezét itt is mindenre. Lekerült a kereszt és a címer a homlokzatról, a feliratot pedig annak rendje és módja szerint lemeszelték. Következett négy évtized cudar világ, s
még ezután is tíz évet kellett várni arra, hogy 2001-ben felvehesse alapítója nevét az iskola.
Az ügyesen tárgyaló Kálnokyak visszakapták az épületet, amit végül 2008-ban a helyi önkormányzatnak adtak el.
S ha a kereszt, a címer és a teljes felirat nem is került rá vissza, a főbejárat feletti kecses angyalszobor kiterjesztett karjaival továbbra is óvja, védi az erdélyi magyar jövőt. Az itteni magyar jövőt, amelynek két tartópillére, amint Reményik Sándor megírta, még mindig a templom és az iskola. Itt, Kőröspatakon pedig néhány lépésnyire van egyik a másiktól.
2024 januárjában érkezett a rossz hír: veszélyessé vált az épület, beázik a tető, ki kellett költöztetni az iskolát a közben uniós pénzből felépült, de tűzvédelmi engedély híján még üresen álló új óvoda épületébe. A szép öreg épület felújítására már 2016 óta lenne némi pénz, de vállalkozó,
kivitelező csak a nyolcadik, sikertelen versenytárgyalás után akadt. Aztán az is addig halogatta a munka megkezdését, míg két év után vissza nem lépett.
Így vált bizonytalanná Kálnoky Ludmilla adományának sorsa. Érdeklődésünkre Kisgyörgy Sándor polgármester elmondta, egyelőre nincs változás, Kálnoky Ludmilla iskolája üresen áll, és továbbra is az új óvoda épületében folyik a tanítás.