Kína egy ideje csendben a lehetetlen elérésén, az összes palesztin áramlat egyesítésén dolgozik, ideértve a Hamászt és a Fatahot is – állapítja meg a kínai kultúrával és az országgal kapcsolatos hírek terjesztésére szakosodott China Perspective nonprofit szervezet.
S a diszkrét diplomáciai erőfeszítéseket látványos siker koronázta: tizennégy palesztin politikai szervezet képviselője Pekingben megállapodást kötött a megosztottság megszüntetéséről és
a palesztin egység megerősítéséről, valamint egy ideiglenes nemzeti megbékélési kormány
létrehozásáról, amely majd az összes palesztin terület – Ciszjordánia, a Gázai övezet és Kelet-Jeruzsálem – felett rendelkezik.
A Hamász emblémája (képek a Wikipediáról)
A konfliktus mélypontjáról való elmozdulás érdekében, a megállapodáshoz kapcsolódva Vang Ji kínai külügyminiszter háromszakaszos békejavaslatot terjesztett elő. Ennek értelmében átfogó és tartós tűzszünetet kell kötni Gázában, biztosítani kell Palesztina palesztinok általi kormányzását, Palesztinát teljes jogú tagként fel kell venni az ENSZ-be és tekintélyes nemzetközi békekonferencia keretében megoldást kell keresni a kétállamiság megteremtésére, Palesztina és Izrael békés egymás mellett élésére.
A China Perspective értékelése szerint
a Pekingi Deklaráció a palesztinok számára évtizedek óta a legreménytelibb fejlemény:
Gáza újjáépül és egyesülni fog „a Nyugati Parttal és Al-Kudsszal”.
Izrael azonban negatívan reagált: Jiszráel Kac külügyminiszter szerint
Mahmúd Abbász palesztin elnök a terrorizmus elutasítása helyett a Hamász gyilkosait pártfogolja, felfedve valódi arcát.
A valóságban Izrael letöri a Hamász uralmát, és „Abbász csak messziről fogja figyelni Gázát”. Izrael brutálisan nyomatékosította álláspontját: Teheránban megölték az új iráni elnök beiktatására érkezett Iszmail Haníjét, a Hamász politikai vezetőjét.
Iszmail Haníje 2022-ben
Az Iszlám Együttműködési Szervezet dzsiddai ülésén egyhangúlag
elítélték Haníje meggyilkolását, amely durván sérti a nemzetközi jogot,
valamint Irán szuverenitását, területi integritását és nemzetbiztonságát. Maszúd Peszeskján iráni elnök kijelentette, hogy Irán „soha nem marad csendben az érdekei és biztonsága ellen irányuló agresszióval szemben”.
Ishaq Dar pakisztáni külügyminiszter-helyettes ugyanakkor „hideg fejre és a diplomáciai úton való maradásra” szólított fel. A merényletet meg kell bosszulni, de „nem szabad teljesítenünk Benjamin Netanjahu szélesebb körű háborúra irányuló tervét”.