Ezen, a legkeskenyebb részén mindössze harminchárom kilométer széles

átjárón keresztül halad a globális kőolaj- és földgáz-kereskedelem ötöde,

nagyjából havi háromezer óriás tankhajó. Ezek szállítják a Perzsa-öböl parti államai, a legjelentősebb szénhidrogén-termelők közé tartozó Szaúd-Arábia, Irak, Kuvait, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és Katar olaját és (cseppfolyósított) földgázát. Emiatt a Hormuzi-szoros akár időleges kiesése is horrorisztikusan hatna a világ energiapiacára.

Űrfelvétel a Hormuzi-szorosról (forrás: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, NASA/GSFC, Public domain, Wikimedia Commons) 

 

E szoros nyugati partja Ománhoz, e békességkedvelő arab szultánsághoz tartozik, a keleti ellenben Iráné, amely olyan haditengerészeti erőkkel rendelkezik, hogy elvben képes az ott zajló hajóforgalmat blokád alá venni. Ez természetesen a nemzetközi tengerjog súlyos megsértése lenne, azonban a perzsa államot az utóbbi hetekben ért támadások szintúgy nemzetközi jogot sértenek, így válaszlépésként a szoros lezárása nem zárható ki teljesen.

Csakhogy Izraelt és az Egyesült Államokat, amelyek ellen ennek a potenciális gazdasági fegyvernek elsősorban irányulnia kellene, legfeljebb közvetve, az áremelkedéseken keresztül érintené egy ilyen fordulat. Igazán súlyosan – a termelők mellett természetesen, magát Iránt is ideértve –

a vásárlókat sújtaná, amelyek döntően ázsiai országok, India, Japán, Dél-Korea és legfőképpen Kína.

Ezen belül az Irán által exportált kőolaj kilencven százalékát Kína vásárolja meg.

A Hormuzi-szoroson keresztül szállított kőolaj és cseppfolyósított földgáz mennyisége és megoszlása a termelő (bal oldal) és a felhasználó országok szerint (forrás: U.S. Energy Information Administration, Public domain, Wikimedia Commons)

 

 

A blokáddal tehát Irán keveset nyerne,

miközben (még inkább) ellenségévé tenné arab szomszédait, s magára vonná egyik fő vásárlója és támogatója, Kína haragját.

 

Nyitókép: Iráni haditengerészeti gyakorlat a Hormuzi-szorosban (forrás: Mohammad Sadegh Heydari, CC BY 4.0 Wikimedia Commons)