A felkelők Aleppó elleni előrenyomulása szerdán kezdődött, amikor több ezer harcos rohanta le Északnyugat-Szíria falvait és városait. Szemtanúk szerint a város peremén élő lakók elhagyták otthonaikat. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint, amely a polgárháborút figyeli, a harcokban mindkét oldalon több tucat katona vesztette életét.

A támadás újabb erőszakhullámot indított el egy olyan régióban, amelyet már a gázai és libanoni háborúk, valamint a 2011 óta tartó szíriai polgárháború is sújtott.

Aleppót 2016 óta nem támadták ellenzéki erők, miután a szíriai kormánycsapatok – Oroszország, Irán és szövetségeseik támogatásával – hosszú ostrom után kiszorították a felkelőket a város keleti negyedeiből.

Ezúttal azonban nem volt jele jelentős ellenállásnak a kormányerők vagy szövetségeseik részéről. Arról érkeztek hírek, hogy a kormányerők visszavonultak, a felkelők pedig a közösségi médiában szólították fel a katonákat, hogy adják meg magukat.

Robert S. Ford, az Egyesült Államok utolsó szíriai nagykövete szerint a támadás azt mutatja, hogy a szíriai kormányerők „rendkívül gyengék”. Néhány esetben úgy tűnik, hogy „szinte teljesen megfutamodtak” – mondta.

Az elmúlt évek egyik legnagyobb előrenyomulását a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezette ellenzéki frakciók hajtották végre. Ez a harc a legintenzívebb összecsapásokat hozta Északnyugat-Szíriában 2020 óta, amikor a kormányerők elfoglaltak számos, az ellenzék által korábban irányított területet.

Irán és a Hezbollah figyelme megoszlik

Az offenzíva idején az Iránhoz kötődő csoportok, különösen a libanoni Hezbollah – amely 2015 óta támogatja a szíriai kormányerőket – saját területükön folyó harcaikra koncentráltak. A Hezbollah és Izrael közötti két hónapos háború szerdán tűzszünettel zárult – a szíriai ellenzék pedig még aznap megindította támadását. Tudni kell, hogy Izrael az elmúlt 70 napban fokozta támadásait Szíriában a Hezbollah és az Iránhoz kötődő célpontok ellen.

Dareen Khalifa, a nonprofit International Crisis Group vezető tanácsadója szerint az ellenzéki erők már korábban jelezték, hogy támadásra készülnek, de senki sem számított arra, hogy ilyen gyorsan elérik Aleppót.

„Egyrészt az oroszok el vannak foglalva Ukrajnával, és az irániak meg a Hezbollah is máshol vannak lekötve. A rezsim teljesen sarokba szorult”, mondta, hozzátéve: „A meglepetés az, hogy a rezsim védelme ilyen gyorsan összeomlott.”

Törökország is szerepet játszik

Az offenzívát hetek óta tartó kisebb összecsapások előztek meg, amelyek során a kormányerők ellenzéki területeket támadtak. Törökország, amely támogatja a szíriai ellenzéket, diplomáciai úton próbálta megakadályozni a támadásokat, amelyek megsértették a 2019-es, Oroszország, Törökország és Irán által kötött tűzszüneti megállapodást.

Török biztonsági tisztviselők csütörtökön azt mondták, hogy az ellenzéki csoportok eredetileg egy „korlátozott” támadást terveztek Aleppó ellen, de a kormányerők visszavonulása miatt a támadás kiszélesedett. Az offenzíva célja az volt, hogy helyreállítsák az úgynevezett deeszkalációs övezet határait.

A szíriai kormány nem kommentálta Aleppó lázadók általi elfoglalását.

A Kreml pénteken kijelentette, hogy az offenzívát Szíria szuverenitása megsértésének tekinti, és támogatja az alkotmányos rend lehető leggyorsabb helyreállítását a régióban.

A szíriai fegyveres erők pénteki közleményükben arról számoltak be, hogy összecsaptak a lázadókkal Aleppó és Idlíb vidékén, megsemmisítve drónokat és nehézfegyvereket. elkötelezték magukat, hogy visszaverik a támadást, a lázadókat pedig az előrenyomulásukról szóló hamis hírek terjesztésével vádolták.

Új fegyverek és stratégiai célpontok

A felkelők pénteken két autóba rejtett pokolgépet robbantottak Aleppó nyugati részén – közölte az OSDH. A felkelők elfoglalták Szarakib városát is, amely stratégiai csomópont az Aleppót Damaszkusszal és a tengerparttal összekötő autópályák mentén.

A török állami Anadolu hírügynökség jelentése szerint a felkelők már Aleppó központjába is behatoltak, és mostanra mintegy 70 helyszínt irányítanak Aleppó és Idlib tartományban.

A szíriai fegyveres erők pénteki nyilatkozatukban közölték, hogy harcolnak a felkelőkkel Aleppo és Idlib vidékén, megsemmisítve drónokat és nehézfegyvereket. Azt ígérték, hogy visszaverik a támadást, és azzal vádolták a felkelőket, hogy hamis információkat terjesztenek a sikeres előrenyomulásukról.

Az iráni külügyminiszter szerint a támadás „az Egyesült Államok és a cionista rezsim által szőtt összeesküvés” a libanoni és palesztinoktól elszenvedett vereségek után.

A felkelők drónokat is bevetettek, ami újdonságnak számít. Az Anadolu hírügynökség szerint péntek hajnalban drónokkal támadtak egy katonai repülőteret Aleppó délkeleti részén, megsemmisítve egy helikoptert és elfoglalva a kormányerők nehézfegyvereit és járműveit.


A 2016-os aleppói csata fordulópontot jelentett a szíriai kormányerők és a lázadó harcosok közötti háborúban, miután a 2011-es, Bassár el-Aszad uralma elleni tüntetések teljes körű háborúvá fajultak. Oroszország, Irán és szövetségeseik abban az évben segítettek a szíriai kormányerőknek visszaszerezni az irányítást a város felett, egy kimerítő katonai hadjárat és hetekig tartó ostrom után.

Törökország az ellenzéki erők támogatása mellett csapatokat küldött az ország északnyugati részébe. Ezzel szemben, elsősorban Szíria keleti részén, az Egyesült Államok a szíriai kurd erőket támogatta, amelyek az Iszlám Állam harcosai ellen harcoltak.