„A hatvanas években mi voltunk Ázsia második legnagyobb gazdasága”, jegyzik meg vacsora közben az atyák a Ferdinand Marcos elnököt megbuktató 1986-os People Power Revolution, az úgynevezett rózsafüzéres forradalom évfordulóján. Valaki azonban hozzáfűzi: „De mire Marcost elkergette a forradalom, akkorra már nagyon lecsúsztunk. Összeomlott a gazdaság, a pénz. Hatalomra kerülésekor még csak hat pesót adtunk egy dollárért, bukásakor pedig már huszonhatot.”
Sokan úgy érezték, igaz a propaganda: a Legokosabb Filippínó és felesége, a Legszebb Filippína kerültek hatalomra.
Hiszen valóban, a jogi egyetem elvégzése után soha nem látott sikerrel tette le a jogászok szakvizsgáját: a kérdések 92,35 százalékára helyesen felelt.
Marcos azonban visszaélt ezzel a felhatalmazással, politikai riválisait börtönbe záratta,
sokakat törvénytelenül, jogi eljárás nélkül kivégeztetett. Bár sokat tett a Fülöp-szigeteki kultúráért, a nemzeti identitás megerősítéséért, ám közben elhanyagolta az ország szegényeit, jelentős magánvagyont halmozott fel a nép pénzéből.
Az uralma ellen tiltakozó, nyolc évre bebörtönzött, majd száműzött Benigno S. Aquino Jr. ellenzéki vezetőt 1983 augusztusában, Manilába való visszatérésekor a repülőtéren agyonlőtték. Özvegyét, Corazón Aquinót az 1986. február 7-i választásokon Marcosnak csak választási csalással sikerült legyőznie. Ekkor a fővárosban, Manilában, csuklóján rózsafüzérrel kétmillió ember imádkozott apácák, szerzetesek vezetésével, s békés úton, a vértelen „rózsafüzéres forradalom” során fosztotta meg Ferdinand Marcost hatalmától.
A tiltakozók ellen kivezényelt
tankokat az emberek rózsafüzér-imádsággal fogadták, mire a tankokban ülő, szintén katolikus katonák átálltak a tüntetők oldalára.
Az Egyesült Államok is a forradalmat támogatta, mivel számára is egyre kellemetlenebbé váltak az elnök túlkapásai. Marcos ekkor Paul Laxalt amerikai szenátorhoz fordult tanácsért, aki semmi jóval nem biztatta. Belátva, hogy az Egyesült Államok támogatása nélkül úgysem tudna hatalmon maradni, Marcos az amerikai légierő gépén elhagyta az országot. A Hawaii-szigeteki Honoluluban hunyt el.
Bongbong Marcos több közvélemény-kutatás szerint a május 9-én esedékes választásokon a Fülöp-szigetek elnöke lehet.
Olyan hírességek is átálltak hozzá, mint Gringo Honasan szenátor, aki harminchat évvel ezelőtt fontos szerepet játszott az idősebb Marcos elleni forradalomban. A Catholic Educational Association of the Philippines (CEAP) által szervezett felmérés szerint ugyan a jelenlegi alelnök, Leni Robredo vezeti az elnökjelöltek népszerűségi listáját – de csak az idősebbek körében. Az ifjúság Marcos híve.
a környezetemben élő, harmincévesnél fiatalabbak szinte kizárólag Marcos hívei,
az egyetemisták éppúgy, mint a dolgozók.
„Talán Bongbong lehengerlő személyisége, talán az, hogy erős ember volt az apja. Talán mert a jelenlegi elnök lánya, Sara Duterte lesz az alelnökjelöltje. Talán a közösségi média miatt” – találgatják az atyák az ifjúság preferenciájának okát. Ha megkérdezzük magukat a fiatalokat, ők úgy érzik, hogy egy három évtizede bejáratott rendszerben élnek, amely megszűri az igazságot. Aki beilleszkedik, az kihasználhatja és élősködhet másokon. Változást szeretnének. Ehhez olyasvalaki kell, aki kívülről jön. Csak az jön igazán kívülről, akit a mostani rendszer gyűlöl.
„Mi, fiatalok, szeretjük Marcost – jelenti ki egy diák. – Utáljuk az agymosást,
amiben részesítettek annak érdekében, hogy gyűlöljük Marcosékat.
Minden filippínó, aki az 1986-os People Power Revolution után született, agymosáson esett át: mind az X, mind pedig az Y és a Z nemzedék. Elfogult minden történelemkönyv, már 1986 óta. Akik akkor Marcostól átvették az uralmat, azoknak az ideológiája került az iskolába, és ott évről évre egyre jobban megcsontosodott. A nyers igazság azonban a spontán, emberi kommunikációban van! A tankönyv ugyan azt mondja, hogy csak ez és ez igaz, de mi halljuk a közösségi médiából, hogy van egy másik igazság is. Vagyis többet nem hihetünk a tankönyvnek és az állami ideológiának. Diktátor volt Marcos? Viszont itt a fia, aki jól beszél. És mi támogatjuk!”