Az útbaigazító információs rendszerek ifjú tervezőjével, Solymosi Mórral a szakmája iránti elköteleződésről, kedvenc tervezési témáiról, tervezőgrafikusi skillekről, a mesterséges intelligencia hatásairól és bakancslistás művészeti terveiről beszélgettünk.
 
Budai Egészségközpont-Piktogram
 

Mi vonzotta a reklám- és tervezőgrafika irányába? 

Már általános iskolásként felfigyeltem a környezetemben lévő arculatokra és a graffitire. Ezekről reggelenként, iskolába menet sokat kérdezgettem a szüleimet, akiknek erős művészeti és tervezői látásmódjuk van, amit azt hiszem tőlük örököltem. Emlékszem, nagyon tetszettek a United Colors of Benetton minimalista plakátjai és a Björn Borg-logó is, valamint két akkoriban roppant aktív graffitis csoport kézjegyeit számolgattam Debrecenben (CF, EM).

Az elköteleződést a tervezőgrafika irányába sosem éreztem erőlködésnek, inkább belülről jövő szenvedélynek, amelynek segítségével lehetőségem nyílt építeni. Ezt azóta is így érzem, ha különböző szegmenseit tekintjük, mint például wayfinding, betű- vagy arculattervezés, melyek nagy rendszerekké fejlődhetnek megfelelő körülmények között. Különösebben a reklám vagy a marketing design sosem fogtak meg annyira, hogy ezekkel foglalkozzam. Bár Londonban számtalan kreatív és friss munkával találkoztam már, ezeken olykor legalább elmosolyodom.

Glado Grotesk 1.

 

Mikor és miért döntött úgy, hogy Londonban telepszik le, és ott folytatja az alkotói pályáját?

2017-ben gondolkodtam el rajta, hogy nekirugaszkodnék Londonnak. Akkor jártam ott először egy gyermekkori barátom meghívására. A második és a harmadik alkalom már szinte automatikusan követte egymást, mivel szerfelett tetszett a város atmoszférája és valamennyi itt élő ember kimagasló ambíciója is.

Designkultúrája is hamar magával ragadott, és közben egyre több szakmai lehetőségre tehettem szert. Ugyanakkor az otthonról érkező megkereséseknek is szívesen eleget teszek, amennyiben van közös keresztmetszet a megrendelővel.

Glado Grotesk 2.

 

Milyen témákban tervez a legszívesebben?

Az utóbbi években a kulturális tematikájú folyóiratok, magazinok, események, kiállítások és a fesztiválok arculatai voltak az egyik legmeghatározóbb területek a karrieremben. Ezekkel rendkívül izgalmas foglalkozni, mert olyan világba csöppenhetek a tervezés során, amely különösen közel áll a művészetekhez. Ez erősen meghatározza az érdeklődésem, valamint a vizuális kommunikációs eszközök mozgástere is tág lehetőséget enged.

Holtversenyben állnak az építészeti kapcsolódású projektek, mint például a wayfinding, amelyek az eddigi legkomplexebb és legprecízebb tervezői odafigyelést igényelték.
Továbbá a rendszerszemléletű gondolkodást is ebben a műfajban tudtam a legkielégítőbben megélni. Ennél szerteágazóbb vagy ugyanakkora törődést már csak a betűtervezés tud nyújtani. Nagyon szeretnék egy olyan projektet megvalósítani, amelyben a kötöttpályás járműveké a főszerep. Nagy kihívás volna, és mivel évek óta nagy szerelmeim, egyúttal tudnám, hogy sok embernek segíthetnék vele. De szerintem bármilyen témában sokat lehet tanulni az együttműködőktől, amit szintén érdemes szem előtt tartani.

NHS-Clean Sheet
 
 

Milyen képességek kellenek ahhoz, hogy valakiből jó tervezőgrafikus váljon?

Az önérvényesítés képessége például elengedhetetlen ahhoz, hogy az ember fel tudja mérni az alkotói tevékenység végzéséhez szükséges körülményeket, majd eszerint felállítani és érvényesíteni az elvárásokat magával és a megrendelőkkel szemben. Ezen kívül kiemelném azt, hogy feltűnően fontos a nemet mondás képessége is.

Természetesen az olyan alapvető képességek és készségek, mint például a kreativitás, alak- és formaérzék vagy az önálló munkavégzés is nélkülözhetetlen alkotóelemei a szakmánknak, de a rugalmasság és állandó szakmai körültekintés sem elhanyagolható. Szerencsére ezek mind fejleszthetők.

Szerkesztőség arculati elem (Illusztráció: Kárpáti Tibor)
 
 

Ebben a szakmában kiemelten fontos, hogy a megrendelő és sok esetben a különböző szakemberekből mögötte álló csoport elégedett legyen. Mennyire kap így teret a művészi szabadság?

Ez minden más szakmára is igaz. A művészi szabadságra vonatkozó rész elég fogós, mert ha valakinek dizájnerként van rá igénye, akkor megteremti magának.

Szerkesztőség arculati elem 2. (Illusztráció: Kárpáti Tibor)

 

Melyik munkája állt a legközelebb a szívéhez?

Most a FIFA labdarúgó-világbajnokság stadionjainak tervezek mint wayfinding designer. Azt hiszem, eddig ez a legnagyobb projektem, így erre vagyok a legbüszkébb, ráadásul ez a munka szorosan kapcsolódik a betűkhöz. Szeretném megemlíteni, és itt is megköszönni Auth Attila és Boskovitz Oszkár páratlan szakmai támogatását, nélkülük nem ment volna.

Újművészet arculat
 

Mit gondol, milyen hatással van/lesz a mesterséges intelligencia a szakmájára?

Biztosan van, aki érzi a befolyásoló hatást, és támaszkodik is rá. Én sosem használtam még, és nem is éreztem, hogy tudna segíteni.

Eddigi tapasztalataim szerint egy algoritmus nem tudja kiváltani a tervezői koordinációt és precizitást, ez a veszély szerintem inkább az operátori munkára lesz hatással.

g
 
 

Mik a tervei szakmai szempontból a közeli és a távoli jövőben? Van olyan bakancslistás cél, amit mindenképpen el akar érni?

Mint már említettem, nagyon vonzónak találnám azokat a projekteket, amelyekben a kötöttpályás járműveké a főszerep. Jelenleg ez motoszkál legjobban a fejemben.  Szeretnék tervezéssel foglalkozni, amíg csak képes vagyok rá, és olyan emberek környezetében lenni, akikkel tudjuk egymást segíteni és inspirálni.