Kiállítás megnyitó a DINDIN Galériában 
 

Mikor és milyen indíttatásból jött létre a DINDIN Galéria?

Egyedül csinálom ezt a galériát, amelyet 2021 decemberében nyitottam meg. Az ötlet már jóval a koronavírus-járvány előtt megfogalmazódott bennem. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem design- és művészetmenedzsment mesterképzésre jártam, a szakdolgozatomat pedig épp arról a témáról írtam, amely köré felépítettem a galériát. Régóta foglalkoztatott, hogyan lehetne azokat a fiatal művészeket, akik még nem szerződtek le galériákkal, a művészvilág körforgásába integrálni. Ezzel egyidejűleg pedig összekötni őket azokkal a műkedvelőkkel, akik bár nyitottak, mégis kissé idegenkednek ettől a világtól, nincs meg a kapcsolati hálójuk és nem járnak megnyitókra sem. Az volt a szakdolgozatom konklúziója, hogy ennek megvalósítására egy művészeti tér lenne a legalkalmasabb. A koronavírus-járvány alatt könnyebben lehetett üzlethelyiségekhez jutni, úgyhogy fejest ugrottam a galériaalapításba, és a családommal közösen felújítottuk a Veres Pálné utcában található helyiséget.

Németh Ábel művei.

 

Óriási bátorság kell ahhoz, hogy valaki egyedül alapítson egy galériát, főleg egy világjárvány idején. Hogyan tudta elindítani abban a bizonytalan időszakban?

Nem vártam azonnali, elsöprő sikert, ráadásul az akkori járványügyi szabályozások megszabták, hogy egyszerre csak néhány, maszkot viselő látogató tartózkodhat egy térben. Eleinte leginkább a családom, a barátaim és az ismerőseim alkották a látogatók magját, amit egyáltalán nem bántam. Kevésbé volt ijesztő, hogy fokozatosan nőtt az érdeklődés és nem egyszerre robbant be rengeteg ember.

DINDIN Galéria 
  

A pályakezdő művészeket milyen kritériumok alapján választja ki, és ad nekik lehetőséget a bemutatkozásra a DINDIN Galériában?

Nem a galériavezetés a főállásom, mellette még van egy másik, heti negyvenórás munkám is. Mivel véges a kapacitásom, még erőteljesebben szűröm a kiállítókat. Kezdetben főleg én kerestem művészeket vagy ismerősök ajánlása nyomán, vagy diplomakiállításokat néztem meg, sőt, még a közösségi oldalakon is kutattam olyan alkotók után, akik nem szerződtek le egyetlen galériával sem. Viszonylag hamar elterjedt a kiállítótér híre, s aztán már engem kerestek meg a művészek. Tapasztalataim szerint nagyon sok fiatal művésznek van szüksége ilyen platformra, ahol megmutathatja magát.

DINDIN Galéria 
  

A legtöbb galériával ellentétben Ön nemcsak szakképzett művészeket, hanem autodidakta alkotókat is felkarol. Miért megy szembe a ki nem mondott trenddel?

Az autodidakta művészeknek nincs mesterük, aki el tudná indítani őket az érvényesülés útján. A diplomások szerintem kevésbé elveszettek, bár az biztos, hogy többen jönnek ki az egyetemről, mint ahányat fel tudnak karolni a nagyobb galériák. Számomra nem a diploma a szűrő, hanem a saját és az ismerőseim szubjektív véleménye. Meg szoktam mutatni a művészek portfólióját azoknak az ismerőseimnek, akikben szakmailag bízom, hogy szerintük is annyira jó-e, mint amilyennek én látom. Ha megkaptam a pozitív visszacsatolást, elkezdődhet a közös munka. Amelyik művész nyitott rá, annak egyéni kiállítást rendezek. Ez ingyen platform a számukra, egyfajta ugródeszka. Ezen kívül a social media felületeimen is reklámozom őket, s a tanulmányaim és a tapasztalataim alapján tanácsokkal is ellátom őket. Még nem alakult ki erős kapcsolati hálóm, ezért „alulról” kezdem el segíteni őket. Mivel még én is fiatal vagyok, együtt tanuljuk a művészekkel, hogyan kell ezt csinálni.

Kekete Dávid kiállítása
 
 

Jelenleg milyen kiállítás látható a galériában?

Szeptemberig – előre egyeztetett időpontban – Fekete Dávid Több ötlet című kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők. Ő autodidakta művész, aki a magyar kézilabda válogatott oszlopos tagja. Pár éve megsérült, és amíg nem tudott edzésre járni, a nagyapja festékeit és különböző, otthon talált eszközöket felhasználva kezdett el kísérletezni az alkotással. Azóta volt már egy kiállítása a Czakó Kertben, egy pedig a Magyar Nemzeti Galéria Kortárs Kávézójában, most pedig a DINDIN Galériában.

DINDIN Galéria.

 

Az őszi szezon szeptember 15-én, egy szintén autodidakta művész kiállítás megnyitójával kezdődik. A látogatók Ladányi Réka alkotásait tekinthetik meg a kétszintes galéria alsó terében. A tárlat a fiatal művész színes fenekeket és torzókat ábrázoló festményeit mutatja be.

 

Fotók: Magyar Vendel 
Nyitókép: Radványi Fruzsina