A világon csaknem 50 év után először a MODEM-ben!

Auguste Herbin, Kompozíció, 1935 Párizs, Galerie Le Minotaure © archives galerie Le Minotaure
 

Az 1500 négyzetméteren mintegy 100 művet felvonultató tárlat műtárgyainak kétharmada külföldi gyűjteményekből, többek között a párizsi Centre Georges Pompidou, a párizsi Galerie Le Minotaure, a bécsi Museum moderner Kunst (mumok), a bécsi Belvedere vagy a nantes-i Musée d’arts de Nantes múzeumaiból érkezik. 

Az 1930-as években az Abstraction-Création 100 fős társasága magához vonzotta a világ legjelentősebb absztrakt művészeit, több mint 20 ország alkotói csatlakoztak hozzájuk.

A kiállítás az Abstraction-Création olyan világhírű művészeinek képeit és szobrait vonultatja fel, mint például Vaszilij Kandinszkij, Jean Hélion, Alexander Calder, Auguste Herbin, František Kupka vagy Jean Arp…  A tárlat elsőként mutatja be itthon a világhírű magyarok, köztük Moholy-Nagy László, Alfred Reth vagy Étienne Beöthy és a hazánkban elismert avantgárd alkotók, mint Tihanyi Lajos és Martyn Ferenc munkásságát a párizsi Abstraction-Création miliőjében.

Tihanyi Lajos, Absztrakt festmény, 1933 Párizs, Centre Georges Pompidou Centre Pompidou, MNAM-CCI, Dist. RMN-Grand Palais - © Bertrand Prévost
 

A New York-i MoMA-ban, majd a párizsi Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris kiállításai után csaknem 50 év elteltével ez lesz az Abstraction-Création első nagyszabású tárlata, amely új kutatási eredményeket is feltár. Továbbá ez az első olyan Magyarországon megrendezett modern kiállítás, amely kölcsönzéseken és egy magyar művészettörténész többéves külföldön, nemzetközi témában végzett, elismert kutatásán alapul. 

A kiállítás kurátora és a projektmenedzsere, dr. Mészáros Flóra művészettörténész, aki ezzel a témával doktorált a párizsi Sorbonne-on. Másfél évtizedes kutatásának újdonságokkal szolgáló eredményeit és a tárlatnak a MODEM-mel közös, három évig tartó szervezését összegzi a kiállítás.

A tárlat külön szenzációja, hogy több neves intézmény – köztük a Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Étienne és a Centre Georges Pompidou – műalkotásának restaurálását, keretezését is magára vállalta a MODEM.

A nagyszabású nemzetközi kiállítást világhírű művészettörténészek tanulmányait közlő, igényes katalógus kíséri.

Vaszilij Kandinszkij, Két zöld pont, 1935 Párizs, Centre Georges Pompidou Photo (C) Centre Pompidou, MNAM-CCI, Dist. RMN-Grand Palais – © Philippe Migeat
 

A tárlat 2021. október 3.–2022. január 30. között várja az érdeklődőket a MODEM – Modern és Kortárs Művészeti Központban Debrecenben.