Paul Verlaine szonettet írt hozzá, Stéphane Mallarméval hosszú sétákat tett, Émile Zola lakásán többször beszélgetett az íróval és barátaival a Dreyfus-ügyről. Alfred Jarryval, az Übü király szertelen szerzőjével vidám ebédeket költött el. Marcel Proust részben róla mintázta Madame Verdurin alakját, de Yourbeletief hercegnő vonásaiban is felismerjük Misiát. Zeneszerző barátai sokat köszönhettek neki. Maurice Ravelt megvédte az igazságtalan kritikáktól, Igor Stravinsky A tűzmadár című balettjének párizsi előadását ő szorgalmazta, Szergej Gyagilev, az orosz balett atyja mindenben kikérte Misia tanácsát. A befolyásos asszony segítségével adta elő társulata Jean Cocteau Parádé című balettjét. A darab függönyét és a szereplők jelmezeit Pablo Picasso tervezte, akinek esküvői tanúja és első gyermekének keresztanyja is Misia volt.
Édouard Vuillard szerelmes volt Misiába
Túlságosan félénk volt Vuillard ahhoz, hogy érzelmeit bevallja, ám Misia pontosan tudta, mit érez iránta a fiatal festő. Emlékiratában leírja azt az alkalmat, amikor elutazott Villeneuve-ből, Vuillard pedig még egy utolsó alkalommal sétát akart tenni vele az Yonne folyó partján: „Komoran és álmodozón vezetett az aranytörzsű nyírfákkal övezett folyó mentén. (…) Egy gyökérben megbotlottam, és csaknem elestem. Vuillard rögtön megállt, hogy segítsen visszanyernem az egyensúlyomat. Tekintetünk hirtelen találkozott. Csak szomorúan csillogó szemét láttam a növekvő sötétségben. Zokogásban tört ki.”
Vuillard számos képen megörökítette Misiát, férjével és zongorázás közben is.
Pierre Bonnard Misiánál lakott
Olyan jó barátságban volt Bonnard Misiával, hogy az asszony felajánlotta neki, költözzön hozzá. 1906-ban megbízta az akkor még szinte ismeretlen festőt, készítsen festményeket a quai Voltaire-en lévő lakásába. „Bonnard a nagy szalon számára jelentős dekorációt festett, én pedig meghívtam ide a barátaimat” – jegyzi fel Misia emlékiratában. Bonnard hatalmas, több mint négyméteres paneleket festett, Misiát pedig számos portréja megörökítette. Az egyik leghíresebb képén Misia egy heverőn fekszik lila ruhában.
Toulouse-Lautrecnek Beethovent zongorázott Misia
A La Revue Blanche révén ismerte meg Toulouse-Lautrec Misiát. Thadée Natanson 1895-ben felkérte, készítsen rajzot a Revue fedőlapja számára. A festő Misiát korcsolyázóként ábrázolta.
Auguste Renoir többet akart látni Misiából
Renoir 1903-ban ismerte meg Misiát. A férj, Edwards kérésére kezdett róla képeket festeni. Emlékiratában Misia feleleveníti azt az epizódot, amikor Renoir egy nagy portrét akart róla festeni rózsaszín ruhában: „Szegény ember már szinte teljesen béna volt reumája következtében. Fél kilenckor házmesterem és hű szolgálója, Gabrielle segítették kerekesszékét betolni a liftbe, felérkezett öltözőmbe, ahol már várta festőállványa és minden, ami kellett. Gabrielle egy gumiszalaggal erősítette deformálódott kezéhez ecsetjét. (…) Félig csukott szemmel – az egyik mindig nyitottabb volt – a fehér szakállú, szép öregember szeretettel kevergette színeit.” A mester hosszasan beszélt neki a Kommünről, ami kedvenc témája volt. Azután hirtelen abbahagyta a festést, és arra kérte Misiát, nyissa szét jobban blúzát: „Lentebb, lentebb – ismételgette –, az ég szerelmére! Miért nem hagyja látszani a melleit?” Misia megjegyzi: „Halála után gyakran szemrehányást tettem magamnak, amiért nem engedtem látni, amit látni akart.” Amikor Renoir elkészült a rózsaszín ruhás portréval, amelynek a Misia Sert címet adta, az asszony biankó csekket küldött neki, és azt kérte, írjon rá akkora összeget, amekkorát csak akar, mert a férje nagyon gazdag. Misia megsértődött, amikor a festő mindössze tízezer frankot írt rá. „Ez nagyon nagy összeg. Nincs élő festő, akinek ennél többet ér a képe” – mondta Renoir.
Renoir ugyancsak 1904-ben festette meg Az olvasó Misia című képét.
Férje hűtlensége miatt 1909 februárjában Misia elvált tőle. 1920-ban férjhez ment a katalán festőhöz, Josep Maria Serthez, akivel már 1908 óta együtt élt. Egy ideig harmonikus volt a házasságuk, ám 1925-ben egy húszéves grúz lány, Roussadana Mdivani bekopogott Sert műtermének ajtaján, hogy tanácsokat kérjen a festőtől. Sert beleszeretett, és el akart válni Misiától. Az asszony belebetegedett a válásba, s 1928 augusztusában, amikor Sert feleségül vette Roussadanát, „Párizs királynője” mindent elveszített. A kokain és a morfium rabja lett, amiben legjobb barátnője, Coco Chanel a partnere, együtt utaznak Svájcba, hogy beszerezzék a tiltott kábítószereket.
Misia 1950. október 15-én halt meg. Chanel azonnal elment a rue de Rivoli 252 alatt lévő lakásba, ahol halott barátnője arcára meleg pakolást rakott, kifestette, fehér ruhába öltöztette, és egy csokor rózsát helyezett drogoktól csonttá soványodott testére.