Huszonöt esztendeje már, hogy megnyitott a Deák Erika Galéria. A jubileumi évfordulót igazán különleges tárlattal, három nemzetközileg neves alkotó munkáinak a bemutatásával ünneplik. Helen Beard, Annie Morris és Kristina Schuldt „a vonal, a forma és a szín gondolatisága mentén találkoznak egymással” a kiállítótérben – olvasható Jane Neal független művészeti kurátor szövegében.
Deák Erika Galéria, Colourful, Helen Beard, Annie Morris, Kristina Schuldt, 2023, fotó: Gyuricza Mátyás
Szó ami szó, több mint két évtized sok idő egy galéria életében. Deák Erika még a „millenniumi év” előtt, 1998-ban alapította galériáját kellő külföldi tapasztalattal a háta mögött. Magyarországot hátrahagyva Philadephiában járt egyetemre, miközben stúdiumaival párhuzamosan több galériának is dolgozott. Ezek egyike a New Yorkban található The Tibor de Nagy Galéria volt, de a manhattani PS 122 és a brooklyni Right Bank Galériában is tevékenykedett. Több évi tengerentúli tanulás és munka meghozta a gyümölcsét, Deák Erika megvalósíthatta régóta dédelgetett álmát, megnyithatta saját galériáját. Igaz, nem az Egyesült Államokban, hanem itthon, ám számára ez így is felért egy főnyereménnyel.
A Mozsár utcában található Deák Erika Galéria megalapítása óta nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi kortárs művészet egyik legfontosabb kiállítótere. Programjában festészet, szobrászat, fotó- és videóművészet egyaránt szerepel. A galéria művészköréhez olyan népszerűségnek örvendő alkotók tartoznak, mint Barabás Zsófi, Fajgerné Dudás Andrea, Felsmann István vagy Szűcs Attila, nemzetközi vonalon Alexander Tinei vagy Eike Berg.
Deák Erikáék ugyanakkor fenntartják az együttműködést más művészekkel is. Barakonyi Szabolccsal, Kovách Gergővel, Nemes Mártonnal és a mostani tárlat főszereplőivel. Az elgondolás, miszerint a galéria előszeretettel biztosít női alkotóknak kiállítási lehetőséget, nem újkeletű. „Deák Erika mindig is intenzíven támogatta a női alkotókat, már jóval azelőtt, mielőtt a galériák programjában trendként jelent volna meg ez az irány” – írja Jean Neal.
Helen Beard, Annie Morris és Kristina Schuldt is három nélkülözhetetlen művészi eszközre fűzte fel alkotásait. A formára, körvonalra és a színre – miként a tárlat címe is jelzi. Habár munkásságuk szorosan kötődik ehhez a triumvirátushoz, mégis eltérő módon foglalkoznak velük.
A brit származású Helen Beard erotikával, nemekkel foglalkozik. Alkotásai gyakran pornográf jellegűek, mégsem tekinthetők öncélúaknak. Az erotika természetes velejárója életünknek, hiszen idővel legtöbbünkre rátalál a szerelem. Beard képei nyílt, szinte szemérmetlen „szókimondással” ábrázolják a testi vágyat, igaz, lágy, nőies színfoltokkal. A Deák Erika Galéria kiállítóterében a látogató Helen Beard visszafogottabb, kevésbé nyers műveivel találkozhat, mint ami általánosságban elmondható róluk. Munkásságának legfontosabb alappillére, hogy a vágyat és az általa vezérelt cselekedeteket analizálja. A jubileumi tárlat munkái „szolidságuk” ellenére ennek tökéletesen eleget tesznek. A vibráló színekkel és lendületesen hullámzó formákkal az alkotó dekoratív, pop-artos, ám gondosan megszerkesztett kompozíciókat hozott létre.
Szintén brit születésű Annie Morris, aki úgynevezett „Stack” szobrairól híresült el. Szabálytalan alakú, gravitációt meghazudtoló és élénk színű gömbjei ezúttal is helyet kaptak a térben, függőleges sorokban egymásra helyezve. Gipszből és öntött bronzból készített játékos és könnyed golyóbisaival a női testet vizsgálja. A kiállításon megtekinthetjük ugyanakkor faliszőnyegeit is. Rajtuk a gyermekrajzok naivitását idéző, ruhátlan női figurák bukkannak fel.
Az olajjal és tojástemperával dolgozó Kristina Schuldt a XX. század eleji művészet hagyományaiból merít. A női élet bonyodalmait megörökítő vásznai az absztrakciót és a figurativitást ötvözik. Festményei a kubizmusra és a szürrealizmusra valló jegyekről árulkodnak. A föld színeivel (barnával, sárgával) festett kompozíciók mozgalmasak, feszültséggel telitettek, a képi világot „centripetális és centrifugális erők lökése-húzása dominálja…”
Hiba volna azt gondolni, hogy csak Schuldot ihlették meg a száz évvel ezelőtti művészeti trendek. Beard és Morris is éppúgy visszanyúl múlt századunk legfontosabb irányzataihoz (futurizmus, absztrakt expresszionizmus, pop-art), mint ő. Mindezt mai, kortárs nyelvezetre „lefordítva”, hiszen a világ és az idő is halad előre. A galéria a jellegét jól kifejező kiállítással mélkóképpen ünnepli évfordulóját.
A Deák Erika Galéria 25. jubileumi évfordulója alkalmából látható Colorful: a forma, a körvonal, a szín című kiállítás október 20-ig tart nyitva (1066 Budapest, Mozsár utca 1.)
Fotók: Gyuricza Mátyás