Monori Anita PÁRHUZAMOK ÉS KERESZTEZŐDÉSEK 2024 Fotók: AMPictorial  
 
 
Mihelyst a kiállítótérbe lépek, sípoló hangot hallok. A magas hangfekvés sérti a fülemet, de el tudok vonatkoztatni tőle. Figyelmem a fehér posztamenseken álló vázákra és a falakon függő dísztárgyakra téved, amelyek annyira rabul ejtenek, hogy már nem is idegesít a „háttérzene”. Örömmel tapasztalom Monori Anita szépérzékét, mesterségbeli tudását a porcelánról. A keménységgel, áttetszőséggel bíró fehér anyagot éppen ezek a tulajdonságai emelik ki a kerámiaipari termékek közül. A több mint ezeréves múlttal rendelkező porcelánból az idők során igencsak változatos formájú és díszítésű tárgyak készültek. A XV. századi kínai udvar számára gyártott pikkelyszerű, narancshéj hatást nyújtó daraboktól a meisseni figurákon keresztül a herendi Apponyi- vagy Rothschild-mintájúakig.
 
 
 
Letisztult, minimalista darabjainak „motívumvilága több témát is érint. (…) Foglalkozik az élet és az örök élet szimbólumaival, megjelennek a víz – eső – vihar motívumai, de jelen lesz a meghasonlás – mint »önmagunk« árnyéka/vetülete – is átvitt formában”. „A víz/eső alkot és rombol, pozitív és negatív, elválaszt és egyesít – tájékoztat az egyik felirat. – A víz négy alapelemeink egyike. Nedves és hideg, ellentéte, s egyben kiegészítője a száraz és perzselő tűznek, tűz és víz együtt biztosítja az élet feltételeihez szükséges nedvességet és melegséget.”
 
 
 
Legfeljebb néhány utalhat a porcelántárgyak közül színeiben a tűzre, noha azok is haloványabbak, mint a vöröses-sárgásan égő láng. A tárlaton a kék és annak különféle árnyalatai dominálnak, a skála széles, az acélkéktől a matróz kékig terjed. Az alkotások színvilágukból fakadóan megnyugtatóak, tisztaságot, magabiztosságot árasztanak.
 
 
 
A folyók, tavak, tengerek hangulatát idéző munkákon hol darvak repülnek, hol halak úsznak (vagy inkább lebegnek) a sima felületeken. A fenséges madár a távol-keleti kultúrában nagy jelentőséggel bír. Japánban daruval várják az új évet, mitológiájuk ezer esztendőt megélt daruja a béke, a becsület és a hűség jelképe. A kínai mitológia szerint a fényesség ősprincípiumával, a yanggal kapcsolható össze. Népszerűségét bizonyítja, hogy csillagképet, táncot is elneveztek róla, s címerben is szerepel. Monori Anita porcelánjain a hal szintén csillagkép. A keresztény szimbolikában Jézus Krisztust jelenti, az örök élet jelképe.
 
 
 
Hamar tudatosult a művészben, hogy térben szeret alkotni, „nemcsak papíron rajzolva, hanem három dimenzióban megformázni dolgokat” – nyilatkozta egy vele készült portréfilmben. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (ahol 2009-ben diplomázott) fordult érdeklődése a porcelán és a funkcionális tárgyak irányába. 2012-ben saját márkát alapított Design by Monori névvel, vállalkozásából kisszériás, saját készítésű alkotások kerülnek ki.
 
 
 
„Szeretek kutatni és új dolgokat tanulni. Kedvelem a keveredéseket, amelyek izgalmas és új lehetőségeket tárhatnak fel a tárgyalkotás során. Több éve kísérletezem digitális eszközökkel, elsősorban azt vizsgálom, miként illeszthetők be ezek a modern eszközök a hagyományos porcelánkészítés folyamatába” – vallja művészetéről. Munkásságában főleg a forma- és felületalakítás játszott eddig főszerepet. A mostani kiállítás változtat bevált receptjén, és a tárgyak felületén megjelenő grafikai mintaképzésekre fókuszál, amelyekhez lézergravírozást és 3D-s nyomtatást használ. Tárgyai így a klasszikus anyagot a kortárs eszközök nyújtotta lehetőséggel ötvözik.
 
 

fotók: Fotók: AMPictorial

 

Monori Anita Párhuzamok és kereszteződések című kiállítása szeptember 13-ig látogatható a B32 Galéria és Kultúrtér Trezor Galériában (1111 Budapest, Bartók Béla út 32.).