









Aki az egri Széchenyi utcába látogat, az most mindezt maga is ellenőrizheti.
A szerző az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem docense
Szokás mondani, hogy a kortárs festőművészek jelentős része az absztrakció és a figurativitás közötti határmezsgyén egyensúlyoz. E két látásmód elemeit keveri, ezáltal pedig utal a világunkat manapság uraló és felettébb zavaró kettőségekre.
Aki az egri Széchenyi utcába látogat, az most mindezt maga is ellenőrizheti.
A szerző az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem docense
A kocka el van vetve – mondta Julius Cesar, amikor seregével átkelt az észak-itáliai Rubicon folyón. Szállóigéje Bartha Máté szájából is elhangozhatott volna – Kockavető című tárlata nagy dobás.
A XX. századi magyar művészet kiemelkedő alakja. A krisztusi korban ((1908–1941) eltávozott alkotó, aki már életében, majd halála után is a szentendrei fiatal művészek példaértékű mestere, szellemi vezére volt, alig másfél évtized alatt hozta létre máig ható életművét.
Bár művészeinket gyakorta jellemzi deviáns, antiszociális viselkedés, szerencsére az csak ritkán torkollik tettleges erőszakba. Az alább jellemzett festők azért voltak igazán különlegesek, mert képeiken lényük sötétebb oldalát sem titkolták, s azért is, mert igaz bűnbánatukban olykor a vallásos festészet legszebb lapjait írták, mint az irodalomban Villon, Verlaine, Balassi és Ady.