A Debrecenben 1980-ban született Dorogi János szobrászművész 1994-től 1998-ig a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskolába, 1998 és 2004 között a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakára járt. Mesterei Jovánovics György, Orr Lajos és Karmó Zoltán voltak. Idén nyerte el a Magyar Művészeti Akadémia három évre szóló ösztöndíját. Egyéni és csoportos kiállításokon rendszeresen szerepel. Tavaly a Műcsarnokban volt tárlata.
Schneller János művészettörténész így ír róla:
„…hasonlóan rejtőzik el, húzódik vissza és ejti át a képernyők egysíkú világát a valódi művészet, amely, akárcsak Dorogi (…) esetében, éppen méretének, technikájának és megtévesztő anyaghasználatának következtében követeli meg az autopsziát, a saját két szemünkkel való meggyőződést. Így hívnak közel magukhoz a tárgyak, és válnak a személyes találkozás csendjében olyan kontemplatív tárgyakká, amelyek képesek megállítani, csendre inteni és koncentrálni a figyelmünket.”
„Dorogi és még számos hazai és külföldi művész alkotásaira tehát nem akasztható a szakrális művészet címkéje, hiszen sem témájuk, sem formai kritériumaik miatt nem illeszthetők ebbe a kategóriába. Befogadásuk módja azonban hasonlatossá teszi őket a vallásos, vagy ha tetszik, kontemplatív tapasztalatok megéléséhez. Műveik esetében tudatosan vagy kevésbé tudatosan alkalmazott rejtőzködésről, azaz látens szakralitásról beszélhetünk.”
A művészről készült kisfilmünket itt nézhetik meg:
Dorogi János szobrászművész december 1-jéig látható tárlatát 2022. november 7-én 17 órakor Farkas Ádám Kossuth-díjas szobrászművész nyitja meg az Országút Galériában (1035 Budapest, Miklós tér 1.).