Csertő Lajos: Űrplasztikák, acb Attachment 2024. Eneriőr. Fotó: Tóth Dávid 
 
 
Bámulatos tárgyak idegen létformákat, tengerek, óceánok lakóit idézik fel. Mi mindent? Kagylót, szivacsot, tengeri csillagot. Képzeljük el, amint Csertő a víz alá merült. Sziklák rései között kutakodott, pásztázta a homokos fövenyt, hogy „kincsre” bukkanjon. Törekvését siker koronázta, pompás dolgokat hozott fel a mélyből. Persze képletesen, hiszen nem lemerült értük, hanem a felszínen ő maga alkotta meg e szépséges dolgokat.
 
Csertő Lajos: Űrplasztikák, acb Attachment 2024. Enteriőr. Fotó: Tóth Dávid 
 
 
Változatos formájú művei élettel, színekkel töltik meg a letisztult teret. A fehérre meszelt falakra, fehér posztamensekre helyezett plasztikák látványa egyszerre modern és „klasszikus”. Hiszen a hetvenes évek szellemiségének tárgyait ma már letisztult klasszikusnak értékeljük. Az Űrplasztikákon Csertő műveinek fizikai jelenléte révén keveredik az űrkorszak szellemisége a késő modernitás esztétikájával… – olvasható a tárlatleírásban. A XX. század második fele csaknem korlátlan szabadsággal ruházta fel a művészeket, akik mertek kísérletezni formával, anyaggal. Csertő sem kivétel ez alól. Meri ide-oda „hajlítgatni” alkotásait, ívet adni nekik, lyukakat marni beléjük, torony módjára felépíteni azokat.
 
Csertő Lajos: Cím nélkül, 1970
 
 
A kecskeméti születésű alkotó a Dunaújvárosi Műszaki Főiskola gépész-, majd metallográfiai szakán tanult. Dolgozott a Dunai Vasműben, az Orosházi és Karcagi Üveggyárban. Az 1970-es években saját műhelyt rendezett be Dunaújvárosban. Életműve ugyanakkor jóval szerteágazóbb annál, mint hogy csupán műhelyéről essen szó. Több ízben volt a kecskeméti Kerámia Stúdió ösztöndíjasa, mérnöki érdeklődése révén kerámiakemencét épített a Stúdiónak, valamint a helyi érdekeltségű Zománcipari Vállalatnál is tevékenykedett.
 
Csertő Lajos: Űrplasztikák, acb Attachment 2024. Enteriőr. Fotó: Tóth Dávid 
 
 
1971 fordulópontot jelentett az életében. Ekkor ismerkedett meg a kétszeres Kossuth-díjas Gádor Istvánnal, a modern magyar kerámia legjelentősebb alakjával. Csertő önéletrajzában a következőképpen vall megismerkedésükről: 1971-ben Siklóson találkoztam Gádor István mesterrel. A kerámiaszimpóziumot vezette. Három-négy órás beszélgetésünket követően két héttel később elhívott a Cházár utcai műtermébe. A munkatársa lettem a következő tizenhárom évre… Gádor ismertette meg Hans Arp, Henry Moore, Constantin Brâncuși formai világával a fiatal növendéket, akire ez jelentős hatást gyakorolt. Főként a Moore által formázott gömbölyded női szoboralakok, amelyeket lyukakkal tört át, de Arp és Brâncuși műveiben is talált kellő inspirációt, lekerekített, letisztult geometrikus alakzatok sokaságát.
 
Csertő Lajos: Űrplasztikák, acb Attachment 2024. Enteriőr. Fotó: Tóth Dávid 
 
 
Csertő mindazonáltal a saját útját járja, nem kívánja az említett nagyokat másolni. Fémmel, márvánnyal, porcelánnal, üveggel dolgozik. Mérnökként főleg az anyag érdekli: hogy a fúvott üveg miként formálódik, hogy a porcelán statikailag, formailag mit képes elviselni. Anyagba vetett hitével, de főképp egyedi képzelőerejével mindig meglepetést tud okozni közönségének.
 
Csertő Lajos: Űrplasztikák, acb Attachment 2024. Enteriőr. Fotó: Tóth Dávid 
 
 
Az Űrplasztikák műhelybéli kerámiái a hetvenes években készültek. A kiállítási darabok mindegyike más miatt fogja meg a nézőt. Van, amelyikben az egymásra „polcozott” vagy összekapcsolódó golyóbisokat találjuk érdekesnek, másutt a plasztikákból kiálló kicsiny kürtők, héjak vonzzák a tekintetet. Csertő biomorf munkái sokféleségük miatt is izgalmasak. Annak a kornak lenyomatai, amikor a kerámia virágzását élte, és sokféle kísérlet történt újragondolására (épületkerámia, köztéri plasztika). Ezek eredményét láthatjuk a gondosan válogatott tárlaton.
 
Csertő Lajos: Cím nélkül, 1970. Fotó: Tóth Dávid
 
 
Az acb Attachmentben látható Csertő Lajos-kiállítás kuriózum. Utoljára 2015-ben a Műcsarnok mutatta be műhelyének alkotásait. A mostani jócskán kisebb léptékű, ám hasonlóan színvonalas.

 

Csertő Lajos: Űrplasztikák című kiállítása július 26-ig látható az acb Attachmentben (1068 Budapest, Király utca 76.).