Képgaléria:
„Feladatunk és megkerülhetetlen kötelességünk helyre tenni a múltat és megismertetni magyarságunk értékeit a jelen s a jövő generációival – Móczár Gábornak, a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) főigazgatójának szavai híven fejezik ki azt az indíttatást, amely Illyés Gyula és felesége, a kiemelkedő munkásságú gyógypedagógus, Kozmutza Flóra sírjának megújulásához vezetett.
Az április 14-én tartott megemlékezés keretében Korzenszky Richárd bencés szerzetes, emeritus perjel szentelte újra a sírt.
Richly Gábor, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára beszédében hangsúlyozta, hogy Illyés Gyula síremléke mellett állva egy nagy életműre emlékezünk: „Annak az írónak-költőnek hagyatéka előtt, akinek irodalmi és közéleti szerepe, korszakokat összekötő ereje megkerülhetetlen.”
Mezey Katalin költő, prózaíró, az MMA rendes tagja kiemelte, hogy rövid párizsi tartózkodását kivéve Illyés Magyarországon élte le életének nyolcvan évét. „Így sorsa szorosan belefonódott a magyar történelem egyik legnehezebb évszázadába, amelynek három diktatúra, két világháború és egy fegyveres harc, súlyos megtorlással végződő forradalom volt a mérlege.” Sajnálattal állapította meg, hogy Illyés Gyula hatalmas életműve máig kevesebb figyelmet kap, mint megérdemelné, ám bízik benne, hogy „a XXI. század nagy kihívásai, nemzeti létünk sokféle fenyegetettsége ismét felkelti a magyar szellemi élet figyelmét Illyés Gyula életművének, közösségi elkötelezettségű munkásságának értékei és aktualitása iránt”.
A megemlékezésen Illyés Gyula és Kozmutza Flóra leszármazottai, lányuk, Illyés Mária művészettörténész és férje, Kodolányi Gyula Kossuth-díjas költő, irodalomtörténész, valamint leányuk, Illyés Gyula unokája, Kodolányi Judit mellett a művészeti és a politikai élet képviselői is részt vettek. A síremléknél többek között Németh Szilárd kormánybiztos, Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum, L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum, Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes képviseletében Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, a Nemzet Művésze, az MMA rendes tagja, valamint az Országút szerkesztősége részéről Entz Géza, a Magyar Szemle Alapítvány elnöke és Szerdahelyi Csongor főszerkesztő helyezett el koszorút.