Lukács Ágota Sursum corda K.A.S. Galéria 
Fotó: Cedric af Geijersstam
 
  

Lukács Ágota rajsorozata misztikus képzőművészeti alkotás. Nincs ma még egy ilyen mű a magyar képzőművészetben. A Sursum corda sorozat a misztikus imádság közben végzett alkotómunka gyümölcse. Ő maga így fogalmaz szerzői nyilatkozatában: „Reggelente, teljes csendben dolgoztam, és sokat várakoztam: törekedtem arra, hogy kitartsak a csendben, és a vonásokat e csöndben fölsejlő élő jelenlétből húzzam meg.”

Lukács Ágota Sursum corda K.A.S. Galéria 
Fotó: Cedric af Geijersstam
 
 
Tehát belső, lelki folyamat útján emelkedik föl az ember Istenhez. Ahogyan Lukács Ágota az alkotást kísérő kontemplatív ima révén, vagy azt befejezve teszi. Ő azonban az alkotás által mégis érzékelhető és értelmezhető művet hoz létre, ami Pszeudo-Dionüsziosz számára nem elfogadható. Az pedig, hogy az isteni homály „természetfeletti sugarához” emelkedik, jól látható ezeken a rajzokon. Bár Ágota a kő és a szív hasonlattal konkretizálja imaginációját, úgy vélem, éppen az ábrázolat meghatározhatatlansága miatt beszélhetünk homályról. Fontos, hogy ő nem kíván ábrázolni, még annyira sem, amennyire Lovas Ilona munkáin felismerhetőek egyes tárgyi elemek. Ő azt követi, amit minden misztikus: vár Isten megjelenésére a lelkigyakorlat közben.
 
Sursum-corda
Fotó:Birtalan Zsolt
 
 
Ezt a gyakorlást kontemplatív ima néven is ismerjük, amikor nem egy kész imaszöveg recitálása történik, hanem a minél teljesebb belső összpontosítás közepette nem tesz mást a gyakorló, mint figyel és vár. S ez a figyelem szolgál Lukács Ágota művészi alkotómódszerének alapjául. Tudja: ami lelki, annak testté kell válnia, ami láthatatlan, annak konkrét alakon keresztül kell megmutatkoznia. Ő nem ábrázolni kívánja az imádság közben átélt lelki tapasztalatokat. Mégis joggal sejthetjük, hogy a megszülető képeknek közük van ezekhez az átélésekhez. Az átéléseket korunk gondolkodásában – amelyet áthat a természettudományos szemlélet – szokás manapság figyelmen kívül hagyni. Pedig a lelki-vallási tapasztalat bár sokszor szavakkal nehezen megragadható, hatásaiban semmivel sem kevésbé valóságos, mint bármilyen testi gyakorlás.
Sursum-corda
Fotó:Birtalan Zsolt
 

A lebegni látszó gömbök a gravitációt nem megcáfolják, hanem érzékletessé teszik, hiszen a mennybolt súlyosabb lehet mindennél, amíg az ember meg nem szabadul lelki terheitől. Vagy ahogyan Ágota mondja, a kőszívétől.

Ez a műegyüttes, ahogyan említettem, az imádkozó lélek érzékelhető tevékenységének gyümölcse. Nem gyakori az európai művészetben a misztikus képzőművészet a női alkotók körében, s ez alól talán éppen két nő a nagy kivétel. Az egyik Hilma af Klint, huszadik századi svéd antropozófus festő, az európai absztrakt festészet egyik, ha nem a legelső úttörője, a másik a XI–XII. század fordulóján élt Szent Hildegard von Bingen, egyházdoktor, egyben a máig legnagyobb európai misztikus nőművész, aki képeket, kódex-illuminációkat készített. A szövegekben – különösen a Scivia című művében –, amelyben látomásait írja le, elmondja, hogy ő senki és semmi, pusztán továbbítja azt, amint hallott. Kódex-illuminációi látomásait ábrázolják a középkori vallásos festészet narratív módján. 

Lukács Ágota rajzsorozata igazi újdonsága a mai magyar képzőművészetnek. Igen különleges, hogy ezt nem hosszú akadémiai grafikai tanulmányok után teszi, hanem felnőtt korában, önképzés útján vágott bele nagy bátorsággal a képzőművészeti alkotásba. Ahogyan egyszer maga mondta: „egy grafitrúddal mindent lehet”.

Ugyanakkor ezek a nagyméretű rajzok megragadóan közvetítik a néző számára az emberi kéz mozgását, az érintés pillanatát, tehát nagyon emberiek. A geometrikus, konkrét, konstruktív grafikával szemben nem a ráció irányítja itt a lélek működését, hanem a csend, amelyben Isten lakozik. A fizikai törvényeknek ellentmondó módon emelkedő, egyre súlytalanodó, felpuhuló kövek révén Lukács Ágota rajzain megszólal a csend.

Sursum-corda
Fotó:Birtalan Zsolt

 

„Hogy mi számomra az imádság? Semmi. Semmi olyan, ami hozzáadódna a valósághoz. Az imádság a valóság áttetszősége, ha úgy tetszik, létezése. A hitem az életem. Miért kellenének szárnyak, hogy eljussunk ahhoz, ami végtelenül közel van?” (Megszólal a csend – Egy karthauzi szerzetes a hit útjáról, Ursus Libris, 2013)

Sulyok Miklós 

Lukács Ágota Sursum Corda / Emeljük fel szívünket című kiállítása október 3-ig látható a K.A.S. Galériában (1114 Budapest, Bartók Béla út 9.).