Művészetpedagógiai foglalkozás a Szentendrei Régi Művésztelep éves beszámoló kiállításához kapcsolódóan
Fotó: Csákvári Zsigmond
 

 

Miért foglal el a MANK Galéria kulturális és művészettörténeti szempontból is különleges helyet a magyar galériák között?

Azért nagyon fontos kiállítóhely és megjelenési helyszín a művészek számára a MANK Galéria – melyet jelenleg a Petőfi Kulturális Ügynökség működtet –, mert működése szorosan összefügg a Szentendrei Régi Művésztelep történetével. A több évtizedes kiállítóhelynek mindenkori fenntartói arra törekedtek, hogy rendszeres kiállítási lehetőséget biztosítsanak a szentendrei művészeknek.

A Szentendrei Régi Művésztelep 1929-ben jött létre a Szentendrei Festők Társaságának köszönhetően. A nyolc alapító – Bánáti Sverák József, Bánovszky Miklós, Heintz Henrik, Jeges Ernő, Ónodi Béla, Pándy Lajos, Paizs Goebel Jenő, Rozgonyi László – felismerte, hogy mivel a nagybányai telep a trianoni békediktátum következtében a határon túlra került, megszűnt a művészek fellegvára, szükség van hasonló természeti és kulturális adottsággal bíró új helyszínre. A művésztelep majd százéves fennállása alatt szinte minden jelentősebb XX. századi magyar képzőművésznek alkotóteret biztosított. Az állandó műtermek mellett csak nyaranta vagy időszakonként használható műtermekkel is várták a művészeket – ezáltal a művésztelep megkerülhetetlen ponttá vált a magyar művészeti életben.

A MANK Galéria az elmúlt években rendszeresen lehetőséget nyújtott a fiatal képzőművészek alkotásainak megismertetésére. Népszerű kiállítási programsorozatunk volt a harmincöt év alatti művészek számára kiírt pályázat, melynek keretében pályakezdők is bemutatkozhattak nagy múltú intézményünkben. Tavaly például utópisztikus témára vártunk műveket, s így láthatóvá vált, milyen aktuális problémák foglalkoztatják a fiatal művészeket, akik a művészet különféle válfajain keresztül dolgozták fel, hogy szerintük milyen jövő vár az emberiségre.

Lentovits Laura: Békében olvasó című művének reprodukciója a bakonybéli
Szent Mauríciusz Monostor arborétumában, a szerző felvétele
 
  

Mi alapján válogatják ki és adnak teret a fiatal művészeknek a galériában?

Az említett kiállítási programra is pályázati úton lehetett jelentkezni. A kiállítókat minden pályázat esetében szakmai kuratórium vagy az adott kiállítás kurátora választja ki. A Petőfi-emlékévhez kapcsolódva például a Velünk élő Petőfi című kiállítás keretében a költőre reflektáló műalkotásokat vártunk. Ez a tárlat utazókiállítás formájában már az ország számos pontján látható volt tavaly és idén is. 

Szentendre. Békét teremő magány megnyitó
Fotó: OLÁH GERGELY MÁTÉ
 

 

Mennyire jellemző a MANK Galériára, hogy utazó tárlatokat indít?

A szabadtéri körülményeket is kiálló, táblára nyomtatott reprodukciók bemutatásának sikeres hagyománya és gyakorlata van a MANK Galériában. Igyekszünk folytatni azt a szakmai munkát, amit a genius loci megkövetel. A különféle tematikájú tárlatok elsőként itt, Szentendrén mutatkoznak be. Innen kilépve a legváltozatosabb helyszíneken, országszerte és a határon túl is igyekszünk bemutatni őket, akár köztereken, akár fesztiválok helyszínén.

 

Melyek a legnépszerűbb kiállításokhoz csatlakozó programjaik?

Egy kiállítás akkor él, ha minél több kísérőprogramot tudunk köréje szervezni, akár szegmentált korcsoportok számára is. A Szentendrei Régi Művésztelep népszerű eseménye a Nyitott műtermek hétvégéje programsorozat, melynek keretében az aktuális galériás kiállítás megtekintése mellett lehetőség nyílik az alkotóterekbe való betekintésre, valamint személyes találkozásra is a képzőművészekkel. Ezen kívül az idei tanév végén például múzeumpedagógiai programokkal egy egész hetet szenteltünk a helyi általános iskolásoknak a Szentendrei Régi Művésztelep alkotói éves beszámoló kiállítása keretében. A tárlatvezetés után a különböző korcsoportok számára összeállított különféle feladatok a kreatív alkotás lehetőségét kínálták nekik. Az egy hét alatt több mint kétszáz gyerek fordult meg akkor nálunk.

MANK Galéria enteriőr – Pistyur Imre hetvenedik születésnapja alkalmából rendezett kiállítás.
Fotó: Csákvári Zsigmond
 

 

Ősztől milyen programok várják az érdeklődőket?

Folytatódik népszerű összművészeti beszélgetéssorozatunk, a Sanctum, Juhász Anna irodalmár vezetésével. A sanctum szent helyet jelent. Ezt állítottuk párhuzamba a műtermek ihletett világával, így ezeken az esteken mindig egy régi művésztelepi alkotó beszélget egy irodalmárral és egy zenésszel. A beszélgetések keretében így találkoznak a különféle művészeti ágak.

A Szentendrei Nyitott Templomok hétvégéje fesztivál keretében a Békét teremtő magány című tárlatunkon Mező Misi tart majd zenés tárlatvezetést, ahol saját hitének megéléséről is beszél. Különböző gyermekfoglalkozásokat is szervezünk majd a kiállításhoz kapcsolódóan. A tárlat a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostorral együttműködésben jött létre, és szeptember 10-ig lesz látogatható itt, nálunk a Galériában, Bakonybélben pedig utazókiállítás formájában a monostor kertjében még az ősz folyamán is.

Terveink szerint ősszel kerül sor a VI. Szobor Biennáléra, ezt csoportos kortárs tárlat követi, mely a művészlét és az anyaság megélésének kihívásait mutatja be.