Vajon merre fordult a Tragédia képzőművészeti adaptációja a mindenki által ismert a 135 éve megjelent Zichy Mihály-illusztrációk óta eltelt idő alatt? Ez foglalkoztatta az Országút magazint, így felkértünk hat elismert kortárs képzőművészt, hogy ábrázolják a dráma színeit.

„A mappába került művek a Tragédia inspirációjára készült autonóm alkotások a kortárs magyar képzőművészet élvonalába tartozó művészek jelenkori nézőpontjából. Madách, Dantéhoz hasonlóan, rengeteg képet használ, ám művészeink nem ezeket alkalmazzák. Gyakorlatilag semmit sem idéznek meg a történelmi környezetből vagy a szöveg konkrét eseményeiből, látomásaik legtöbbször távolról, áttételesen kötődnek adott szöveghelyekhez, lényegében időtlenek, vizuális idiómáik nem feltétlenül az adott színben szereplő korszakhoz kötődnek” – írja az alkotásokról Sturcz János művészettörténész, akadémikus.

Csurka Eszter
 

A művészek az Országút szerkesztőségében találkoztak, hogy a legmagasabb minőségű giclée nyomtatással készült nyomatok mindegyikét ellássák kézjegyükkel. Röviden bemutatjuk az alkotókat.

Szurcsik József és Orosz István
 

Csurka Eszter (Menny, Paradicsom, Paradicsomon kívül) Munkácsy Mihály-díjas magyar képzőművész, igazi összművész: festő, szobrász, performer, fotós, rendező, színész, díszlettervező. Művei megtalálhatók több közgyűjteményekben.

Szurcsik József (Egyiptom, Athén) Munkácsy-díjas, Érdemes Művész, magyar festőművész, grafikus, képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem egykori rektorhelyettese, egyetemi docens, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.

Milorad Krstić (Róma, Konstantinápoly) szerb származású, 1990 óta Magyarországon élő és alkotó képző- és animációs művész, multimediális alkotó. My Baby Left Me című animációs filmje elnyerte a 45. Nemzetközi Berlini Filmfesztivál Ezüst Medve díját.

Orosz István (Prága I., Párizs, Prága II.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas grafikusművész, animációsfilm-rendező, író. A Tovariscsi, konyec! című rendszerváltó plakátjával világhírűvé vált művész a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

Baksai József (London, Falanszter) Munkácsy Mihály- és Prima-díjas magyar festő, grafikusművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Művei megtalálhatók több közgyűjteményben.

Mayer Éva (Űr, Jégvilág, Paradicsomon kívül) Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, doktori fokozatát a Magyar Képzőművészeti Egyetemen szerezte, alkotásaiban szívesen boncolgatja, hogy kik vagyunk és mi végre vagyunk a világon.

„…Rajzoltunk egy költeményt…”

A sorozatot először június 24-én, a Fine Art Hungary – Az év műtárgya 2023 nyitórendezvényén mutatjuk be a Balatonföldvári Kilátóban, majd ősszel a Magyar Művészeti Akadémia rendez kiállítást az alkotásokból.

Fotók: Hernád Géza