Architectural Model Spatial Spiral Glass Art Museum

 

Glass Art NOW! címmel, a The Venice Glass Week keretében megszületett kiállítás a magyarországi üvegművészet történetének kiemelt elemeit mutatja be. Az üvegtörténeti munkák mellett negyven kortárs magyar üvegművész kapott megjelenési lehetőséget: a klasszikus, jól ismert üvegművészeken kívül friss diplomás, fiatal tehetségek is.

A Bohus-Lugossy Alapítvány a „magyar üveg ezer éve” munkacímű üvegtörténeti kutatómunkájához kapcsolódva mintegy száz kiállított tárggyal illusztrálja a tárlat a legrégebbi római kori ásatásoktól napjainkig az üveg Kárpát-medencei történetét. A kiállítás üvegtörténeti tárgyait négy tematikus egységbe, olasz és magyar városok neve alá csoportosították a kurátorok: Róma, Velence, Veszprém, Salgótarján.

Olasz és angol nyelven hallgathatják meg a kiállítás látogatói a négy tematikus üvegvitrin rövid történetét az asztalokra kihelyezett QR kódok beolvasásával, az elmélyülni vágyók a kiállítás weboldalán olvashatják el a részletes történeti leírásokat. Az üvegtörténeti tárgyakat magyarországi múzeumok, valamint magángyűjtők anyagából válogatta a kiállítás kurátora, a Bohus-Lugossy Alapítvány szakmai vezetője, dr. Szilágyi B. András művészettörténész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa és Dohnál Szonja társkurátor, művészettörténész, a veszprémi Művészetek Háza szakmai igazgatóhelyettese.

Erzsébet N. Hamza (1944-2022) Vases 1980 Dornyai Béla Museum
 
 

Majd negyven alkotó részvételével jött létre a történeti kiállítás kortárs üvegművészeti anyaga, a művészek közül tízen teljesen új alkotással készültek az első velencei magyar üvegművészeti tárlatra, többek között a magyar üvegművészet doyenje, a szeptemberben nyolcvanadik születésnapját ünneplő Hefter László Ferenczy Noémi-díjas magyar üvegművész, restaurátor, a Magyar Művészeti Akadémia tagja. Az alkotó azon kevesek egyike, aki a középkori üvegfestés módszerét alkalmazza mai művein. Fragmentum című alkotása festett, antik üvegtábla, amely ötvenéves építészeti üvegtervezői munkásságát reprezentálja. A velencei kiállításra készítette el legújabb művét Színstruktúra címmel Farkas Vajk is, aki munkáiban az új technikai lehetőségeket keresi és aknázza ki. James Carcass, Magyarországon élő brit üvegművész a Bohus-Lugossy Alapítvány szervezésében, a parádsasvári üvegmanufaktúra műhelyében rendezett huta hétvégén készítette el – különböző üvegfúvási technikákat alkalmazva – a velencei kiállításon debütáló Cranberry Split című alkotását. Ő volt a MOME diákjainak 2023 júliusában tartott háromnapos workshop szakmai vezetője is, az ott született üvegtárgyak szintén láthatók lesznek a Glass Art NOW! kiállításon. Deák Zsuzsanna Oxidok és nemesfémek című kollekciójának kiemelt darabjával mutatkozik be Velencében, melynek különlegessége, hogy a különböző fémeket üvegrétegek közé szorítva hozta létre. A szilikátipari tudományos kutatás vezető magyarországi intézményével, a Pannon Egyetemmel együttműködve olyan eljárást kísérletezett ki, amellyel az építészeti üveghulladékot és üvegiszapot újrahasznosítva hoz létre új alkotásokat. Idén ennek köszönhetően az ELLE Deco International EDIDA Az év fenntartható kezdeményezése díjára is jelölték.

„A 2023-as Velencei Építészeti Biennáléhoz csatlakozva bemutatjuk a Térspirál – Európai Kortárs Üvegművészeti Múzeum 1:100 lépték arányban megépített építészeti makettjét is” – emelte ki Bohus Eszter, a Bohus-Lugossy Alapítvány alapítója. Az épület formáját az alapítvány névadói ihlették: Bohus Zoltán (1941–2017) üvegszobrászművész Térspirál című alkotása (1979, The Corning Museum of Glass), szobra spirális ívének közepén megjelenik feleségének, Lugossy Máriának (1950–2012) üvegszobrászatára jellemző, ikonikus embrió formavilága. Az üvegmúzeumnak tervezett épület az élet magját jeleníti meg, az embriót, mely körül spirálisan kering a tér és az idő folyamatos kontinuumban, az élet és az üvegművészet folyamatos megújulását jelképezve.

Idén húsz nemzetközi üvegművész alkotásait mutatja be a The Venice Glass Week HUB-nak otthont adó Palazzo Loredan, köztük a top öt magyar üvegművészét, akik a Bohus-Lugossy Alapítvánnyal együttműködésben vannak jelen a tárlaton. A kiállításra Gáspár György és Kóródi Zsuzsanna három-három új művel érkezik, Sipos Balázs és Varga Dóra egy-egy új és két-két tavalyi alkotással, Lukácsi László pedig az erre az alkalomra készült Venice Golden Fan című munkáját állítja ki.

György Buczkó (1950-)  'Composition in Black I.', glass sculpture, 1990
Fotó: Aron Harasztos
 

 

A kiállítás a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával jött létre, hiszen Veszprém régiója a magyarországi üvegművesség egyik legfontosabb központja. Veszprém vármegyében, a Bakony erdeiben az üveges mesterség a XVIII. század közepétől volt jelen. A nagyrészt német területről érkező üveges mesterek és családok generációi hosszú évtizedeken át készítettek üveget az általuk épített erdei hutákban. A nyolc erdei huta munkáját folytatta később kilencedikként az Ajkai Üveggyár, mely 1878-ban kezdte meg a gyártást. Kifinomult technikák jellemezték az itt készült üvegtárgyakat, iparművészek munkája biztosította a minőséget. A gyár mára bezárt, épületeit lebontották. Ezért is fontos ennek a hagyománynak megőrzése az utókor számára. A Művészetek Háza Veszprém törekvései közé tartozik többek között az is, hogy bemutassa e tradíció továbbélését a kortárs művészetben. 2023 januárjában ennek jegyében nyílt meg a Glass Focus című nemzetközi kortárs üvegművészeti kiállítás, melyen amerikai és dán alkotók mellett magyar művészek is bemutatkoztak. A város ad otthont az ország egyik legnagyobb kortárs és történeti üvegművészeti gyűjteményének a Laczkó Dezső Múzeumban, ahol a bakonyi huták régi üvegei és az egykori ajkai gyárban készült díszüvegeken kívül a magyar autonóm üvegművészet legnagyobb alkotói is jelen vannak. A múzeum üveggyűjteménye meghatározó alkotásokkal van jelen a Glass Art NOW! kiállításon.

„A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (VEB2023 EKF) program képzőművészeti, fotóművészeti és dizájn projektjeiben létrejövő, bemutatásra kerülő alkotások és installációk a régió természeti és kulturális örökségét, mindennapi valóságát jelenítik meg.  Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy bemutassuk az itt élő embereket, közösségeket; azokat a hagyományokat, amelyek ezt a térséget jellemzik. A kézművesség, az egyes anyagok feldolgozása, megformálása ma a régi technikák mellett új lehetőségeket kínál; így egyszerre mutatható fel múlt és jelen, hagyomány és innováció. Európa Kulturális Fővárosaként továbbra is nélkülözhetetlennek tartjuk a hazai és nemzetközi alkotók meghívását és bemutatását. Örülünk, amikor magyar és külföldi kezdeményezések, programok kapcsolódnak össze, ezzel erősítve a közös munkát, az együtt gondolkodást” – mondta el Can Togay, a Veszprém-Balaton EKF kulturális és kreatív főtanácsadója.

Szeptember 2-án Can Togay nyitja meg a Glass Art NOW! kiállítást az Ateneo Venetóban. A tárlat fővédnöke, dr. Navracsics Tibor Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa megrendezésével megbízott miniszteri biztos. A rendezvényen dr. Gelencsér András rektor előadásában a veszprémi Pannon Egyetem is bemutatkozik. Az intézmény a szilikátipari tudományos kutatás és utánpótlásképzés nagy múltú egyeteme, ahol az oktatás mellett jelentős kutatásfejlesztési projektek is megvalósulnak.

 

A Glass Art NOW! a Bohus-Lugossy Alapítvány és a FAMPATH szervezésében, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa, Veszprém Önkormányzata, a Magyar Művészeti Akadémia, a Collegium Hungaricum Róma és a Liget Budapest Projekt támogatásával valósul meg.

A kiállítás fővédnöke: Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter

A kiállítás védnöke: Collegium Hungaricum Róma

Kortárs kiállítók:

Botos Péter, Sipos Balázs, Kohut-Görömbei Luca, Smetana Ágnes, Vida Zsuzsa, Szőke Barbara, Köblitz Birgit, Deák Zsuzsanna, Edőcs Márta, Dimény Luca, Füri Judit, Jegenyés Jusztina, Lukácsi László, Lendvai Péter, Soltész Melinda, Koós Daniella, Telegdi Balázs, Gáspár György, Hefter László, Varga Gyöngyvér Amala, Farkas Vajk, Lukácsi Boldizsár, James Carcass, Wölfinger Barnabás, Szilágyi Csilla

MoME-diákok és friss diplomások munkái:

Baranyai Szabolcs, Pálfi Lujza, Mráz Emese, Válint Ingrid, Boda Rebeka, Köte Tamás, Kis Regina Beatrix, Cserba Péter, Doktor Melinda, Bechtold Fülöp

Múzeumi és magángyűjteményi kölcsönzések:

Horváth Márton, L. Szabó Erzsébet, Házi Tibor, Jegenyés János, Pantocsek Leó Valentin, Sovánka István, Giergl Henrik, Kékesiné Sipos Judit, Kanyák Zsófia, Hamza Erzsébet, Mánczos József, Takács Géza, Németh Magda, Kovács Júlia, Fábry János, Szilágyi András, Báthory Júlia, Bohus Zoltán, Lugossy Mária, Buczkó György, Sigmond Géza, Gonzales Gábor, Budai Zsolt János

A Glass Art NOW! kiállítás megtekinthető az Ateneo Venetóban (Campo San Fantin, 1897, 0124 Venezia) 2023. szeptember 2–15. között, mindennap 11–19 óráig.

Megnyitó: 2023. szeptember 2., szombat 16.00 óra, Ateneo Veneto – Aula Magna dísztere 

The HUB kiállítás: Palazzo Loredan (Riva del Carbon, 4637, 30124 Venezia VE)
szeptember 9–17 között, mindennap 10–18 óráig látogatható.

További információ: http://www.glassartnow.eu/