A festő-poéta Tichy Gyula. A magyar szimbolizmus mestere 

Fotó: Gellért Áment

 

Mutatós munkáit látva joggal vetődhet fel a kérdés: Tichy Gyulát miért nem tartjuk számon jelentősebb alkotóink között. Pedig ott lenne a helye, hiszen rövid pályája ellenére maradandót alkotott a grafika területén. E mostani tárlat célja éppen az, hogy ráirányítsa a figyelmet páratlan munkásságára.

Tichy Gyula Endre királyfi Bizáncban (Magyar királyfi Bizáncban) 1910 körül 

Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

 

A Magyar Nemzeti Galéria egyik félreeső, nehezen megtalálható kicsiny kiállítóterében mintegy nyolcvan alkotásában gyönyörködve nyomon követhetők életútjának jelentős állomásai, és megismerhetők fontosabb művei. A látottak alapján pedig nem lehet okunk panaszra, Tichy életművének „kicsomagolása”, újrafelfedezése megtörtént.

A festő-poéta Tichy Gyula. A magyar szimbolizmus mestere

Fotó: Gellért Áment

 

Mindehhez persze a Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Gyűjteményének is gyarapodnia kellett műveivel. 2020-ban, adomány révén ötven rajzzal egészült ki a kollekció, így már lehetővé vált a pálya széles körű bemutatása. A kiállítás még abban az évben, Tichy Gyula halálának századik évfordulóján valósult volna meg, ám a pandémia felülírta ezt a tervet.

Tichy Gyula Az Útvesztő, 1912-1915 

Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

 

Szerencsére nem véglegesen, így most végre a közönség betekintést nyerhet a magyar szimbolizmus mesterének elfeledett művészetébe. Az eredetileg gépészmérnöknek tanult fiatalember stúdiumait fél év után egészségügyi okokból kénytelen volt félbehagyni. A budapesti Mintarajziskolába iratkozott be, mesterei Székely Bertalan és Gyulai László voltak. Müchenben is megfordult, ahol nem kisebb személyiségnél, mint Hollósy Simonnál tanulhatott. A festőművész magániskolájában töltött évek kiváló alapot adtak művészi kibontakozásához. 1909-ben csatlakozott a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Egyesületének (KÉVE) csoportjához, akikkel együtt rendszeresen kiállította munkáit. Megélhetési okokból a budapesti fasori Evangélikus Gimnáziumban, később Rozsnyón oktatott rajzot. A tanítás mellett számtalan könyv illusztrálása, grafikai albumok (Kuruc rajzok 1907, Egy tusos üveg meséi 1909) kiadása fűződik nevéhez.

A festő-poéta Tichy Gyula. A magyar szimbolizmus mestere. 
Fotó: Gellért Áment
 

Fessen bár olajjal vagy temperával, rajzoljon tussal és tollal, fő inspirációként szolgáltak számára Aubrey Beardsley angol grafikus-illusztrátor határozott vonalvezetésű, letisztult művei és a szecesszió legelismertebb alkotójának, Gustav Klimtnek képi világa. Ebből következően Tichy Gyula alkotásait is a szecesszió forma- és eszmevilága jellemzi: élénk, hangsúlyos színek alkalmazása, geometrikus minták és növényi ornamentika beleszövése a képekbe. Dekoratív kompozícióinak témaválasztása pedig a szimbolizmus irányába mutat. A naturalizmussal szembeforduló irányzat feltámasztja az allegóriát. Albrech Dürer enigmatikusa rézkarcának parafrázisát alkotja meg Tichy Gyula: a Melancholia (1915) az eredeti mű modern értelmezése, amelyből több feldolgozást (Melancholia 1912 körül) is készített. Főalakja „a modern kor világába van transzponálva” – írta róla 1918-ban. Körző helyett mikrométert használ, feje mellett izzó fénylik, az égen repülőgép száll. Tichyt olyannyira érdekelte a fizika, a csillagászat és korának technikai eredményei, hogy élete vége felé tudományos-fantasztikus regény írásába is belekezdett.

Tichy Gyula Király-kisasszony-néném 1908 

Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

 

A szimbolisták szívesen elevenítették fel a régmúlt történeteit, adtak mélyebb értelmezést a mítoszoknak és a legendáknak. A Királykisasszony néném II. (1908) című tempera-vászon Arany János nagykőrösi évei idején, 1855-ben írt Zách Klára című balladájának illusztrációja. A Zách Felicián lányának megbecstelenítését, majd apjának bosszúját elbeszélő költeményből Tichy az előzményeket ábrázolja. Az aprólékosan kidolgozott, miniatúraszerű képen azt a jelenetet örökíti meg, amint Károly Róbert király felesége, Erzsébet öccsével, Kázmérral sétál a kastély kertjében. Kázmér „királykisasszony nénémként” szólítja testvérét, és engedélyét kéri Klára elcsábításához.

A festő-poéta Tichy Gyula. A magyar szimbolizmus mestere 

Fotó: Gellért Áment

 

Egy másik, olajjal készült képen (Endre királyfi Bizáncban / Magyar királyfi Bizáncban, 1910 körül) Károly Róbert kisebbik fiát, Endre királyfit látjuk, akit felesége, Johanna orvul meggyilkoltatott. A hasonló műgonddal megkomponált, síkszerűen ábrázolt mozzanatot a művész Bizáncba „helyezi”. A két alak – Endre és Johanna – az archaizáló stílus ellenére is hűen tükrözi jellemüket és viszonyukat: Endre alávetettségét hataloméhes feleségének.

Tichy Gyula Melancholia, 1912 körül

Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

 
A történeti témák mellett Tichy rajzai a modern magyar grafika jelentős darabjai, így például a KÉVE második kállításához készített plakátja. A tárlat elérte fő célját, Tichy Gyula elfeledett életműve új életre kelt, s általa a századelő művészete is gazdagodott.

 

Tichy Gyula alkotásai 2023. március 5-ig tekinthetők meg a Magyar Nemzeti Galéria I. emeleti Grafikai kabinetjében (1014 Budapest, Szent György tér 2.).

 

Fotók: A Magyar Nemzeti Galéria jóvoltából