Sam Havadtoy, Japán sorozat 11.
A shibui sorozat a művész munkásságának negyvenéves fejlődését zárja le és a kiállítás sajtóanyaga szerint a művész és korábbi élettársa, Yoko Ono közötti kapcsolatra reflektál. Havadtoy -tól nem idegen a visszautalás Yoko Onóval való kapcsolatára, ami lehet marketing eszköz, hivatkozási pont, lehet valódi hála, hiszen nemegyszer nyilatkozta, hogy ebből a kapcsolódásból annyit tanult, mint más az egyetemen, bár tulajdonképpen bőven elég az a tény is, hogy egy húszéves kapcsolat jelentős időszak az ember az életútján, sokféle hatást őriz meg belőle. Ám most befogadóként kihagyhatónak tűnik Yoko Ono, a japános hangulat inkább csak külsőség, a keleties hatás stíluselem inkább, mint a mondanivaló része. Az alkotásokon sokkal inkább a Havadtoy sajátos stíluselemei figyelhetők meg, a csipke és a pasztelles színvilág. A képek esztétikája inkább európai, leginkább itáliai, a nők iránti szent áhítatot közvetítik, amit az itáliai festészetből ismerünk. A motívumok között felismerhetjük a Havadtoy védjegyévé váló csipkét, amely nem csupán eltakarja, hanem fel is öltözteti a kompozíciót, a pop-art színvilágot és a ’Life is beautiful’ mantrát.
Sam Havadtoy, Japán sorozat 16.
A tárlat értékét a kézműves technika egyedisége adja. A szitanyomás mesterségét a művész barátjának, Andy Warholnak stúdiójában tanulta a nyolcvanas években. „A nyolcvanas évek közepe táján Andy Warhol meggyőzött arról, hogy készítsek szitanyomatokat is a képek mellé. Ő szitával dolgozott és nagyon hitt a műfajban. Számos korabeli művészt meggyőzött erről, Basquiat és Francesco Clemente is azok közé tartozott, akikkel együtt dolgozott a Factory-ban, az ő munkáik járják most a világot. Én is elvégeztem egy szitanyomó-tanfolyamot az Art Factory egyik szitamesterével, majd béreltem egy műtermet New Yorkban és elkezdtem kísérletezni a tanultakkal” – meséli Havadtoy. „Az első nagyobb, fontosabb képek, amiket befejezetteknek éreztem, azok kollázsok és nyomatok keverékei voltak. Az egyik korai shibui is ezek közé tartozott, megtartottam, általában a szentendrei házam bejáratánál lóg, jelenleg pedig a kiállításon ezzel a darabbal reflektálunk a kezdetekre, amikor a japán témájú, kollázstechnikával ötvözött szitanyomataimat készítettem.”
Sam Havadtoy, Japán sorozat 28.
A shibui japán kifejezés, az egyszerű, finom és nem feltűnő szépség egy adott esztétikájára utal, japán nyelven. Az egyszerű és a szükséges bonyolult egyensúlyát jelenti, leggyakrabban egy nagyon egyszerűnek látszó tárgyra használják, amelyet ha közelebbről megnézünk, láthatóvá válik, hogy a megmunkáltsága, apró részleteinek kidolgozottsága különlegessé és tökéletessé tesz. A művészetben a shibui forma leginkább meditáció és hosszas tanulmányozás után válik érthetővé.
Sam Havadtoy, Japán sorozat 4.
Havadtoy 2000-ben kezdett újra shibui-változatokat készíteni. Rendszeresen használt csipkéiből vágott ki a mintázatot a kollázsokhoz, majd azokra szitázott. Kis és nagy méretben is kísérletezett ezekkel a munkákkal, de félretette őket. „Nem voltam maradéktalanul elégedett akkoriban a shibui munkákkal, másba fogtam, elengedéssel kapcsolatos csipkeképeket és szobrokat készítettem, de mikor galeristám, Makláry Kálmán meglátta az elkészült munkákat és elkezdte kérdezgetni, miért nem folytatom ezt a sorozatot, újra kedvet kaptam. Új anyagokkal és új technikákkal ismét shibui képeket készítettem. Annak idején a számítógépes technika még gyerekcipőben járt, a giclée nyomat még nem is létezett, de ma már nekem is gyakorlatom van a használatukban.”
Sam Havadtoy, Japán sorozat 6.
A képek több lépésben készülnek, ez biztosítja a kollázsszerűséget. A művész először csipkéből kivágja a formákat, a számítógépen összerakja a képet, beállítja a színeket, majd elkészül egy giclée nyomat, amelyre még rászitázik. „Minden képbe beleszitázom az új matrámat, miszerint ’Life is beautiful’. Elegem van a sok szenvedésből, a Covidból, a politikából, szerintem az élet szép, úgy, ahogy van, és fontosnak tartom, hogy ez a gondolat minden képen megjelenjen.”
Sam Havadtoy, Japán sorozat 7.
A Falk Miksa utcai kiállítást követően ebben az évben többek között Lengyelországban, Olaszországban és Kínában nyílnak Sam Havadtoy alkotásaiból tárlatok.
A kiállítás április 21-ig tekinthető meg a Makláry Fine Arts galériában (1055 Budapest, Falk Miksa utca 10.).