Szöllősi Géza, a Roham Magazin egykori művészeti szerkesztője, a nagy sikerű Taxidermia és az Ópium című film artdirektora az MI-vel viszonylag korán elkezdett foglalkozni. Számtalan műfajban képviselteti magát, amelyek közül az egyik legkarakteresebb vállalkozása a kétezres évek elején elkezdett Hús-projekt, melyben nyers állati húsból varrt össze emberi szervek és portrék preparátumait szimuláló szobrokat.
Művészete egyedülálló hangot üt meg a kortárs magyar képzőművészet testkánonjában, ugyanakkor könnyedén beilleszthető a nemzetközi szcéna fősodrába, amelyben az idősebb generációk képviselői már megteremtették a rossz közérzet kultúrájának posztmodern hagyományát a testábrázolásban. Világsztárok között vett részt a prágai Galerie Rudolfinum Decadence Now! című nagyszabású kiállításán.
Volt egyszer egy Európai Iskola nevű művészcsoport, amely csupán három évig működött, mégis jelentős szerepet játszott a magyar művészet XX. századi történetében. Amint egyik röpiratukban megfogalmazták: „Az Európai Iskola a fauvizmust, kubizmust, expresszionizmust, absztrakciót és szürrealizmust képviseli Magyarországon.” A későbbi nemzedékekre is nagy hatást tett csoportosulás feloszlatása után tagjai partvonalra kerültek, ám néhányan munkáikban továbbra is képviselték az iskola szellemiségét.
Jeles szakértők háromévnyi kutatómunkájának köszönhetően a mitikus főnixhez hasonlóan támadt fel hamvaiból az iskola, körözött egy kicsit a levegőben, majd örömmel nyugtázta újjászületését. A szentendrei MűvészetMalomban látható Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt (1945–1948) című kiállítás a valaha volt legtüzetesebb feltérképezése az iskolának.
Nyitókép: Korniss Dezső Bölcső III., 1947 © Ferenczy Múzeumi Centrum, fotó: Deim Balázs
Keresse 2024. június 14-én megjelenő lapszámunkat az újságárusoknál. Ha nem talál a lakóhelyéhez közeli hírlapárust, javasoljuk, hogy fizessen elő vagy vásárolja meg az Országút legfrissebb és archív lapszámait webáruházunkban: www.magyarszemle.unas.hu