Szilágyi B. András  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

András, kérlek, sétálj velem a kiállítótérben, ahogyan egykor az ókori görög filozófusok, a peripatetikusok tették és mondjuk ki közösen az úgynevezett kimondható dolgokat, a Közös tér című kiállítás kapcsán. A tárlat alcíme: Kimondható dolgok, Arisztotelésztől származik. Hogyan jutottál el az iparművészettől a görög filozófiáig?

Nem volt nehéz dolgom, hiszen klasszikus esztétikai művészetelméleti felfogásunk platonisztikus elveken nyugszik. Platón szerint az idea megszületik a művész fejében, majd fizikailag a műalkotásokban ölt testet. Ám amikor az iparművészettel és a designnal kezdünk foglalkozni, a platóni keretek kevésnek vagy alkalmatlannak bizonyulnak. Ha a filozófia fő ágainak szembenállását nézzük, felsejlik a platóni és arisztotelészi elvek ütközése. Ez utóbbi az anyagközpontú szubsztanciáról szól, ami számomra sokkal inkább megközelíthetővé teszi ezt a Szalon-kiállítást, amely valamennyi közül (építőművészet, képzőművészet, fotóművészet, népművészet) a legheterogénebb, hiszen a képzőművészethez sorolható autonóm művészeti tárgyaktól a designtermékekig mindent magában foglal, ezeken kívül pedig most a média- és az animációművészetet is bemutatjuk egy-egy teremben.

Fotó: Nyirkos Zsófia
 

De hisz ez utóbbi kettő ide is tartozik, ha tágan értelmezzük az iparművészetet fogalmát.

Igen, abból a szempontból vizsgálva, hogy különböző utak kínálkoznak előttünk, ahhoz, hogy az anyag megformálásából kiinduló művészet felől eljussunk az anyagtalan dolgokig, illetve a funkcionalitás felől a képzőművészeti, szellemi tartalmak megjelenítésére szolgáló művészeti tárgyakig.

Szalon enteriőr  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

Ez a két különböző út bejárható-e a kiállítóterekben is, vagy inkább elméleti utakról beszélhetünk?

Mindenképpen elméleti utak ezek, de a bejáratnál kézbe kapott leporelló-guide-ot követve is megnyílik előttünk egyfajta út a tereken keresztül. Ahhoz, hogy a kiállításban fizikailag is érzékelhetővé tegyük az iparművészet és a design összefüggésrendszereit, a szalon előkészítése során nehéz feladattal találtuk szembe magunkat. Ám a Hetedik Műterem munkatársaival és a Polgárdi Ákossal együtt kitalált struktúrával teljesen újraértelmeztük a Műcsarnok belső tereit és alkottuk meg a tárlat vizuális megjelenését. Kiemelném az első teremben látható grafikai jelet, amely nagyon szépen ragadja meg az arisztotelészi gondolat üzenetét. A sötét középponti kör szimbolizálja az anyagot, a szubsztanciát, illetve a központi értelmet, amelyet körbeölel a kilenc attribútum köre, tehát ez összességében utal az arisztotelészi tíz kategóriára (anyag, mennyiség, minőség, viszony, hely, idő, helyzet, birtoklás, cselekvés, hatás). Az első kategóriát, az anyagot tiszteletből és történeti okokból a kerámiaművészet kapta meg.

Szalon  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

A kerámiához kapcsolódik a tégla, amely égetett anyagként a kiállításban a posztamensek rendszerét adja.

A tégla filozófiája szerint semmilyen formában nem hordoz esztétikai szándékot, száz százalékban használatra tervezett tárgy, melyet a házak alapanyagaként soha nem látunk, hiszen ezt mindig burkolat fedi.

Kivéve az angol William Morris klinkertéglás Vörös Házát (Red House), amelyre a kiállításhoz írt katalógusszövegedben is utalsz. Mondhatjuk tehát, hogy William Morris cége (Morris&Co.), akik az 1800-as évek Angliájában az első üzleti alapon működő művészeti brandet alapították, juttatta eszedbe a tárlat téglaalapozását?

Valóban így van. A tégla eredetileg installációs ötletként indult, majd komoly filozófiai tartalommal gazdagodott, ezáltal pedig jól illeszkedik az egész koncepcióba. Az ipari formatervezés csarnokában ezért is szenteltünk a lámpák alatt egy teljesen üres, lebegő posztamenst csak a téglának, hogy a konstrukciót ilyen módon emeljük ki. A falazóelem praktikus ipari anyag, ám mikor egymás mellé helyezzük őket, egyszerűen szép lesz a végeredmény.

Szilágyi B. András tárlatvezetése  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

A kiállításon végighúzódó másik installációs elem a könnyed, áttetsző, fehér textilfüggöny, mely szintén az egyik arisztotelészi kategóriához, a viszonyhoz kapcsolódik. A függöny összeköt és el is választ, sőt, rajtuk nyilakat is látunk, amelyek jelzik a haladási irányt. Mi inspirálta ezt?

A függöny is célszerű elemként indult, ezzel akartuk elválasztani a tereket, hogy új értelmezést adjunk a Műcsarnoknak. Az ajtók felett ma is láthatjuk azokat a feliratokat, amelyek jelzik, melyik volt eredetileg szobor- vagy festészeti csarnok, mely elkülönítés utal rá, hogy az épületet a XIX. századi műtárgyakra és viszonyokra tervezték. Most a textíliák sejtelmesen választják el a tereket, mégis egyértelműen lehatárolnak. Az áttűnések, átfedések nagyon fontos üzeneteket hordoznak, mivel a tíz arisztotelészi kategória elsősorban az én költői képzettársításom révén azonosítható a tíz iparművészeti tematikával.

Szalon  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

Mit jelentenek a színes pöttyök a műcédulákon és a kísérő leporelló-guide-on?

A tárgycédulákon a színes pöttyök az arisztotelészi kategóriákat jelzik, amelyek az egyes művekhez újabb attribúciós kapcsolódásokat eredményeznek. A látogatók számára ez a bejáratnál kapott guide alapján egyértelművé válik. A Fampart Artpath cég fejlesztette a műcédulákon szereplő QR-kódokat, amelyek minden művész internetes aloldalára vezetnek el, s a virtuális kiterjesztés segítségével bővebb információt kínálnak a művészekről és a művekről. A látogatók mobiltelefonja is eszközzé válik, ami segíti a tárlat vizuális és gondolati befogadását. Azok az utak, dolgok, amelyek így létrejönnek, virtuális lehetőséget jelölnek. A XXI. század már a tárgyak irányából mutat a dolgok irányába, amit szintén hangsúlyozni akartunk, ezért is készült el a posztindusztriális designterem.

Szalon  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

A tárlaton kiemelt szerepet kap az üvegművészet. Mi ennek az oka?

A 2022-es évet az ENSZ az Üveg Nemzetközi Évének választotta, így mi is kiemelten kezeltük ezt a talán a képzőművészethez leginkább közelítő iparművészeti ágat. Az ünnepi év főrendezvénye a műcsarnoki tárlat, amelyhez a Múzeumok Éjszakáján fontos programsorozattal is kapcsolódtunk. A szekciót a Bohus-Lugossy Alapítvánnyal partnerségben Balogh Eleonóra társkurátor rendezte. Ez az egység rendhagyó módon reflektál a múltra, bemutatva az elhunyt mesterek munkáit is. A második terem kortárs üvegművészettel indul, ahol az utóbbi öt év legkiemelkedőbb alkotásait láthatjuk.

Szalon  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

A tárlat a Műcsarnok úgynevezett Szalon-rendszerébe illeszkedik, amely már a második ciklus negyedik kiállítása, tehát már a második Ipar- és Tervezőművészeti Szalonban mélyedhetünk el idén, az előző, 2017-es kiállítás után. Annak a tárlatnak egyik kurátora Scherer József volt, akire most már sajnos az elhunyt mesterek szekcióban emlékezhetünk. A mostani Szalonon tehát az utóbbi öt évben készült munkák láthatók. Mit gondolsz, mi változott ez alatt az időszak alatt az iparművészetben?

A világjárvány hatása ebben a szektorban is érezhető. Az autonóm iparművészeti tárgyakból számszerűen is több lett, hiszen az alkotók be voltak zárva saját műhelyükbe. Volt idejük foglalkozni „szerelemprojektjeikkel”. A kisebb gyárak közül sok bezárt, vagy leállt. A digitalizáció folyamata felgyorsult a pandémia idején. Az internet használata, a virtuális tervezés, az alkalmazásfejlesztések is rohamléptekben fejlődnek – mindezt jól szimbolizálja, jeleníti meg, hogy összesen ötvennyolc monitor működik a kiállításon.

Szalon  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

A tervezőművészet szekcióba érve talán nem bánod, ha felteszek egy személyesebb kérdést. Mennyire vagy elfogult a témával, hiszen számos diplomád közül az egyik a tervezőgrafikusi.

2018-ban végeztem mesterszakon a Metropolitan Egyetemen, tehát én magam is tervezőgrafikus vagyok, dolgoztam is ezen a területen. Az, hogy ez a kiállítás ilyen lett, nemcsak művészettörténeti végzettségemnek köszönhető, hanem annak is, hogy én is tevékenyen részt veszek a design világában. Ennek a szekciónak kurátori munkájára Ducki Kristófot kértem fel, aki mesterem volt a METU-n, sőt, mentorom és barátom is. Érintettségem okán közelről érzékelem a sokféleséget, azokat a harcokat, amelyek a szakmát jellemzik. Azt gondolom, akkor jó egy tervezőgrafikus, ha nem tudjuk, hogy ott járt.

Szalon  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

Mégis, itt nevesítve vannak az alkotók.

Igen, rengeteg fiatal grafikus van, rálátást kívántunk nyújtani azokra az új utakra, amelyeken jelenleg a húszas–harmincas generáció jár. De természetesen a szakma doyenjei is jelen vannak a tárlaton. Szép tárgyak, képzőművészeti katalógusok, pop-up könyvek, kinetikus plakátok, személyes projektek láthatók. Meg akartuk mutatni azt is, hogyan keveredik a tervezőgrafika személyes része a száz százalékig alkalmazott művészettel. Így a függöny elválasztotta két oldal egyikén a belsőépítészet, a másikon a grafikaszekció látható, ahol már a cégek, stúdiók közös eredményei a meghatározók. Ezen brandeknél tapasztaljuk, hogy a grafikusok neve már eltűnik, csak a cégek jelennek meg. Hasonlítanak arra, amit William Morrisnál kezdetben láthattunk, hogy visszakapcsoljak a tárlat alapkoncepciójához.

Szalon enteriőr  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

Ha jól tudom, más személyes kapcsolatok is fűznek az iparművészethez és a kiállításhoz. Elárulod, melyek ezek?

Már az előző Iparművészeti Szalonon, 2017-ben is részt vettem egy konferencián előadóként, és tárlatvezetést is tartottam. Emellett családi érintettségem is van, hiszen nagymamám volt Báthory Júlia üvegművész, akinek az első teremben láthatók a munkái. Szüleim is üvegművészként dolgoztak, de az ő alkotásaik nem szerepelnek a kiállításon – szándékosan döntöttem így. Báthory Júlia munkái viszont megkerülhetetlennek bizonyultak.

Műcsarnok  Fotó: Nyirkos Zsófia
 

Beleszóltál az egyes szekciók rendezésébe, amikor a tanácsadóiddal dolgoztál?

Nem szóltam bele a szekciók szervezésébe, tanácsadóimnak szabadságuk volt a művészek meghívásában, majd közös döntéseket hoztunk az arisztotelészi koncepció értelmében. Balogh Eleonóra társkurátorom pedig teljes szabadságot élvezett az üvegművészet területén.

Tehát a tanácsadóiddal tizenegyen dolgoztatok ezen a kiállításon.

Igen, de ki kell emelnem a Műcsarnok operatív csapatát is, Reischl Szilviát, Szerdahelyi Júliát, akik nélkül ez a kiállítás nem jöhetett volna létre, illetve Dekovics Dórát és Markovits Évát, akik egy-egy szekció szervezésével foglalkoztak. Valamennyien nagyszerű munkát végeztek, ezúton is köszönöm nekik. Közös munka volt tehát a Műcsarnok teljes csapatával, amit jól szimbolizál a Közös tér cím is, ahol együtt, egy térben mutatkozik be a négy különböző generációt képviselő háromszáz alkotó. Az Iparművészeti Múzeum évek óta zárva tart az elhúzódó felújítás miatt az, egy teljes művészgeneráció végzett úgy az egyetemeken, főiskolákon, hogy a múzeumot nem lehetett látogatni. Ezért is különösen fontos ez a műcsarnoki tárlat, hiszen a társkurátorok segítségével egyidejűleg szervezhettük meg az egyes területek saját tematikus kiállításait. 

A Közös tér II. Ipar- és Tervezőművészeti Szalon 2022. szeptember 4-ig látogatható a Műcsarnokban. (Budapest, Hősök tere)

A szerző művészeti író, a Műcsarnok munkatársa