A nagyszabású tárlat először 2024 szeptemberében volt látható az isztambuli Liszt Intézetben, a Magyar–Török Kulturális Évad részeként, ahol 2025 januárjáig vonzotta a látogatókat. A kiállítás huszonnégy magyar művész munkáin keresztül kínál reprezentatív keresztmetszetet a kortárs magyar festészetről, három generáció alkotásain keresztül.

Az ankarai megnyitón Mátis Viktor, Magyarország törökországi nagykövete, valamint Kiss János, az MMA alelnöke mondott köszöntőt. Kiss János hangsúlyozta: noha a kulturális évad lezárult, a két ország közötti kapcsolatépítés folytatódik – többek között a 2025-ös innovációs év programjaival, illetve az MMA Képzőművészeti Tagozata és ösztöndíjasai révén.

 

– Jelen kiállítás huszonnégy magyar képzőművésztől mutat be alkotásokat, széles generációs merítésből. Reméljük, hogy rajtuk keresztül sikerül áttekintést adnunk a magyar festészet legújabb kori történetéből – fogalmazott az alelnök. – E válogatás ugyanakkor elsősorban a sokszínűség felvillantására ad lehetőséget – gondolati és technikai értelemben egyaránt.

A tárlatot Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a kiállítás egyik kurátora nyitotta meg. Megnyitóbeszédében kiemelte:
– A kiállítás alkalmat ad a közösen vállalt értékek felismerésére, de arra is, hogy bemutassuk alkotói módszereink különbözőségét, a festmények közötti sajátos diskurzust, az eltérő gondolkodásmódok együtt-állását. A művészet szakmai nyelve erős kapocs – különösen olyan helyzetekben, amikor cél a nyitottságon alapuló együttműködések kialakítása.

 

Szurcsik szerint a kortárs magyar festészet szellemiségét a befogadó nyitottság, a mélységek kutatása, a magaslatokba törés vágya, az alázatos és állhatatos munka, a pályatársi bizalom, valamint a figyelmes, partnerségre törekvő szakmai viszony jellemzi. Ezek egyaránt részei a magyar kultúra jövőképének és értékeinek.

Végezetül kurátortársa, Iski Kocsis Tibor gondolatait idézte:
– A magyar festészet már első középkori említéseitől kezdve szorosan kapcsolódik az európai művészeti hagyományhoz, miközben földrajzi és történelmi adottságaiból fakadóan mindig is összekötő szerepet töltött be Kelet és Nyugat művészete között.

 

A kiállító művészek:
BAKSAI József, BARÁTH Áron, BUKTA Imre, ELEKES Károly, FÖLDI Péter, GAÁL József, GÁL András, GULYÁS Andrea Katalin, HERMANN Zsófia, HORVÁTH LÓCZI Judit, INCZE Mózes, iSKI KOCSIS Tibor, JOVIÁN György, KÓTAI Tamás, LAJTA Gábor, PALKÓ Tibor, STEFANOVITS Péter, SZABÓ Ábel, SZOTYORY László, SZURCSIK József, TÓTH Angelika, VEREBES György, VEREBICS Ágnes, VÉSSEY Gábor

Kurátorok: iSKI KOCSIS Tibor, STEFANOVITS Péter, SZURCSIK József

A tárlat 2025. április 15-ig látogatható Ankarában.