Kockázatok és mellékhatások enteriőr
Fotó: KOLCSEY SÁRA
 

Művészek, akik jelen időben megtapasztalják, vagy korábban már megtapasztalták a daganatos betegség traumáit, gyógyulási lehetőségeit. Megtapasztalták a szembenézést, az elszámolást, a leszámolást, a kiéheztetést, a terápiát, a holisztikus alternatív lehetőségeket, s mindazt, ami segítséget nyújt a mindennapok megéléséhez és a továbblépéshez. 

Azok az állandó kérdések állnak a tárlat fókuszában, amelyek válaszutak elé visznek: a káros beidegződésekről, az örökített mintákról a nagy felismerésekig, aminek jó esetben a vége az önszeretet megtapasztalása és kiterjesztése.

Kölcsey-Gyurkó Sára hajvágás sorozat
 
 
A kiállítás célja a tabuk ledöntése, a rákbetegség kapcsán kialakult káros társadalmi kommunikáció, a félelem, az „amiről nem illik beszélni”, az elhallgatás megszüntetése, a falak lebontása. Ezért vált fontossá olyan művészek megszólítása, akik már megtapasztalták ezeket a dilemmákat és feszültségeket, hogy nagyobb nyilvánosság előtt merjenek róluk beszélni, hogy lehessen mindenről kérdezni, hogy folyhasson diskurzus a kezelőorvosokkal, diagnosztákkal is. Ne legyen tabu és elhallgatás a betegség.
 

Élete során minden nyolc-kilencedik nőt érint a mellrák, ami évente Magyarországon körülbelül kétezer nő halálát okozza. Sajnos a statisztikák azt mutatják, hogy a betegség egyre gyakoribbá vált a negyven évnél fiatalabb korosztály körében is.

Kockázatok és mellékhatások Varga Rita
Fotó: KOLCSEY SÁRA
 
 
A mellrák elleni küzdelem színe a rózsaszín, bár a mellrákos beteg számára a valóság korántsem az. Döntő többségüket a kezelések, a műtétek és a haláltól való félelem erősen traumatizálja, ugyanakkor a szembenézés mindezekkel mégis elkerülhetetlen. A tárlat alkotói a művészet eszközeihez nyúltak, így segítve a feldolgozást és a gyógyulást.
 

Milyen alternatív lehetőségei vannak a rákos betegeknek például a molekuláris diagnosztika oldaláról. Milyen holisztikus gyógyászati lehetőségek kínálkoznak? Milyen alternatíva merülhet fel? Hogyan vegyük kézbe saját életünk alakítását?

Kölcsey-Gyurkó Sára. Búza bujócska
 
 
Megerősítette e fájdalmas téma széles nyilvánosság elé kerülését Dér Asia Nem halok meg című 2023-as filmje, mely intim és kegyeletteljes portré a hasnyálmirigyrákkal küzdő galériás Einspach Gáborról, valamint egy korábbi, 2021 szeptemberében a londoni Francis Crick Intézetben rendezett kiállítás, az Outwitting Cancer: Making Sense of Nature Enigma (A rák kijátszása: A természet rejtélyének értelmezése), amely az első nagy-britanniai kiállítás a rákkutatás témájában.
 

A tárgykör aktualitását az is bizonyítja, hogy ez év elején debütált a Semmelweis Orvosi Egyetem C80 – A rák esztétikája című sikeres projektje, amely patológusok, kurátorok, művészek, onkológusok, betegek és medikusok közreműködésével a rákkal kapcsolatos kommunikációs tabuk ledöntését célozta meg, ami több kutatói workshopot, konferenciát, kiállítást és kiadványt eredményezett.

Kockázatok és Mellékhatások Pethő Csilla akvarellek
Fotó: KOLCSEY SáRA
 
 
Kiállító művészek KÖLCSEY-GYURKÓ Sára fotóművész, PETHŐ Csilla grafikusművész, REZSONYA Katalin szobrászművész, URAY-SZÉPFALVI Ágnes festőművész, VARGA Rita festőművész.

 

Több program is kíséri a tárlatot, amelyekről folyamatosan tájékoztatják az érdeklődőket: 
Kerekasztal-beszélgetések a rákkal kapcsolatos tabuk ledöntéséről, a kortárs művészetről, a kortárs műgyűjtésről
A Kockázatok és mellékhatások című kiállítás november 27-ig látogatható Pécsett, az Ancora Contemporary Galleryben (7621 Pécs, Jókai tér 4.).