A házaspár majd tizenöt éve vásárol közösen képeket, és bár ízlésük összecsiszolódott, külön-külön is van véleményük a kortárs képzőművészet kérdéseiről.

feLugossy László
 
 
Kozák Gábor, a Godot Galéria egyik vezetője, hivatásából adódóan került közel a gyűjtéshez. Nem is értem azokat a galériatulajdonosokat, vezetőket, akik maguk nem vesznek időről időre egy-két képet. Olyan ez, mintha valaki olyasmit próbálna eladni, amit maga még sosem próbált ki, pedig a lehetőség adott a számára. Nem hiteles – teszi hozzá. Majd kiemeli, hogy ő nem kizárólag a galéria saját művészeinek alkotásai közül gyűjt, de természetesen a Godot művészeinek számos alkotása megtalálható a gyűjteményében.

Stomp Sára utazásai alkalmával tapasztalta meg, hogy egyes helyeken micsoda kultúrája van a képzőművészeti alkotások vásárlásának. Rövidebb ideig éltem olyan német kisvárosban, ahol ez teljes hétköznapiságnak örvendett – idézi fel emlékeit. – A magyar szociokulturális környezet egészen más volt már akkoriban, és ha meghonosítani nem lehet is egykönnyen ezt a fajta felfogást, Sárát ez mit sem zavarva elindította őt a gyűjtővé válás útján. A nappalijukban kérdezem őket, ahol izgalmasabbnál izgalmasabb képek lógnak a falakon.

Gaál József
 
 
A gyűjtőpáros jelenleg csoportos kiállítás keretében a Tér-Kép Galériában állít ki három másik gyűjteménnyel – Gerendai Károly Gyűjteményével, a Horn Gyűjteménnyel és a Nemeth Collectionnal – közösen. A tárlaton a műkedvelőknek a gyűjtők személyiségét a különböző, általuk birtokolt alkotásokon keresztül kívánták bemutatni. A kurátor, Nagy Nikolett Colette öt kérdést tett fel a gyűjtőknek, amire mindenki egy-egy művel válaszolt. Ezeket állították ki galéria falain a hozzájuk tartozó indoklásokkal együtt. A Colligere: kiválasztani és egymás mellé rakni című kiállítás így a műgyűjtés filozófiai aspektusait és a hazai gyűjtők motivációit és személyes élményeit illusztrálta.
 
Roskó Gábor
 
 
Mit mesél rólatok a gyűjteményetek?

Egymásra néznek, majd Sára szólal meg először. Azt mondanám, egészen sokoldalú képet nyújt. Ami a témaválasztást illeti csendéletek, önarcképek és tájképek – kezd bele. Több halmazra lehetne osztani, mégis fel lehet bennük fedezni a közös ízlést, a közös metszéspontokat. Kevés barátunk érti, hogy miért szeretjük éppen ezeket a képeket, hiszen a gyűjteményünkben sok kép kockázatos vásárlásnak tűnhet, mivel sok esetben van bennük valami nyugtalanító – teszi hozzá Gábor. – Erre jó példa Gaál József Samsara című 2006-os alkotása is. Azt vesszük észre, hogy inkább a kedves, kellemes hangulatú képek győzik meg a közízlést.

Gaál József
 
 
Hogyan válik valaki kompetens gyűjtővé?

Mindenekelőtt az embernek kritikus gondolkodónak kell lennie – értenek egyet ebben mindketten. – Az ízlésbéli különbségek helyenként fokozottak lehetnek, mégis kell egyfajta érzék hozzá. Mivel a műgyűjtés egy bizonyos rétegben újra divatos lett, ezért könnyen tekintenek rá hobbiként. Egy-két kép vásárlása után máris gyűjtőnek tekintik magukat, de az az igazság, hogy hosszabb utat kell bejárni, hogy az ember kitapasztalja ennek a „hobbinak” is a buktatóit. Olyan is akad, aki a nappalijába akar valami szépet felakasztani, mások pedig egy bizonyos színt keresnek. Ezer meg ezer különböző motivációja lehet az embereknek a képek vásárlásakor. Sokak számára ez mégis státuszszimbólum marad és nem más.

El Kazovszky
 
 
Számotokra kapcsolódik-e hozzá küldetéstudat, misszió?

Talán Gábor, neked jobban van – fordul felé Sára. – Az én fantáziámat izgatta ez a világ, de hogy missziót lássak benne, azt nem mondanám. Maga a képzőművészeti szcéna fogott meg, olyan volt ez, mint ahogy mások színházba szeretnek járni. Ez volt az első lépés, később pedig differenciálódott az ízlésem.

Na, igen nyilván az ember úgy indul, hogy felkarolja a hazai kortárs művészetet, hatással akar lenni a történésekre – osztja meg Gábor. – Ezt azonban közösségben sokkal jobb gyakorolni. Ezért is jók a gyűjtői klubok, közös kiállítások. Együtt lehet valamit elérni, közösen kommunikálni értékeket.

Szűcs Attila
 
 
Mi játszódik le a fejetekben egy-egy vásárlás előtt?

Manapság ez a döntés már egészen soktényezős. A gazdasági helyzet, az adott lehetőség körülményei, de a gyűjteményünk eddigi darabjai is befolyásolják. A gyűjtés kicsit olyan, mint egy függőség, hiszen rengeteg pozitív élményt ad és ezekhez könnyű hozzászokni. Ezért bizonyos tapasztalat megszerzése után arra is figyelmet kell fordítani, hogy ne menjen bele túlságosan az ember. Tartson szüneteket, lépjen hátrébb – állítja Gábor.

Tudod, jönnek a lehetőségek folyamatosan, pláne, ha az ember ilyen körökben mozog. Tudni kell ezek közül válogatni – mondja Sára. – Mára már viszonylag kevés művész alkotásait gyűjtjük, és az újonnan adódó műveket a már meglévő darabokkal kell összehangolnunk: vajon valóban szükségünk van-e rá? Magasabbra emeljük a színvonalat a bekerüléssel, vagy ehhez hasonló darabunk már van és nem lesz ettől izgalmasabb a gyűjtemény?

Stomp Sára és Kozák Gábor
 
 
Mi a szerepe szerintetek egy gyűjtőnek egy alkotás életében? Hisz amint a képet birtokba veszi, elsősorban ő rendelkezik a sorsáról.

Ha előretekerjük a filmet és ott tartunk, hogy a művész már nincs köztünk, valóban a gyűjtő sok esetben felelős az alkotások fennmaradásáért. Sokszor az alkotók adományozzák a műveiket egy múzeumnak vagy más úton kerülnek ezekbe az intézményekbe. Azonban általában ott is maradnak a raktárban, szerencsés esetben jó körülmények között, de ez sem garantált. Van arra is példa, amikor örökségként annál a családtagnál maradnak a képek, aki érzelmi okokból nem tud vagy nem kíván velük foglalkozni, nyűgnek tekinti őket. A gyűjtőnek viszont minden esetben elemi érdeke, hogy kiváló állapotban őrizze meg a nála lévő műveket, illetve hogy a lehetőségeihez képest a legtöbbet megtegye az adott művész ismertté válásához vagy ahhoz, hogy ne merüljön a feledésbe. A politika amúgy is beleszól, elég rendesen a kultúrába, a múzeumi dolgozók előbb váltanak munkahelyet mintsem, hogy végig tudjanak vinni egy kiállítást, amelyet évek munkája előz meg. A független gyűjtők ezért fontos tényezői a képzőművészetnek – véli Gábor.

 

Nyitókép: Gáspár Annamária