Méltó köszöntése ez annak a galeristának, akinek célja „az állami mecenatúra és az önmagát menedzselni nem tudó művészek” közötti űr betöltése.
A Budapest Art Bridge (BAB) Galéria terébe lépve már annak monumentális méretei is lenyűgözik a betérőt. A kitűnő belvárosi, Kossuth Lajos utcai emeleti galéria 2024 májusában nagy tervekkel nyitotta meg kapuit; már befutott, illetve fiatal, feltörekvő képző- és iparművészek bemutatását tűzte ki célul.
A kiállítótér most újabb, izgalmas tematikát vállalt, egy több mint harminc éve gyarapodó, különleges magánkollekciót reprezentál. A BAB repertoárjában újdonságnak számító gyűjteményi anyag tárlata azonban nem előzmények nélkül való a kortárs galériák, intézmények történetében. Mérföldkő volt, amikor a Műcsarnok impozáns tereiben először 2008-ban magánygyűjtemények kaptak helyet, a Mecénásnapok című tárlat idejére, majd 2010-ben az Art Fanatics – Kortárs magángyűjtemények 2. című kiállítás alkalmából, amely utóbbin Nyakas Ilona magángyűjteménye is szerepelt.
A műcsarnoki tárlatok kurátora Petrányi Zsolt volt, aki 2024. december 8-án, a K.A.S. gyűjteményi kiállítását a BAB Galériában megnyitotta. Az ünnepi tárlat alkalmával a vendégeket L. Simon László, a BAB művészeti vezetője köszöntötte, míg Saás Kinga, a K.A.S. Galéria új vezetője szavaival a nyolcvanesztendős műgyűjtőt és Anyát is ünnepelte.
A magánygyűjtemények egyik fő jellegzetessége az egyéni értékpreferencia és tematika szerinti minőségi szelekció, illetve a személyes aspektus, mely utóbbinak jelentős kiindulópontja a művész és a gyűjtő viszonya, amely egyszerre lehet mecénási, illetve baráti is. A K.A.S-gyűjtemény fő alapvetései is ezek, hiszen Nyakas Ilona a kortárs szcénát alaposan ismerve, mindig körültekintően tájékozódik a fiatal, feltörekvő művészek között, a művek minőségét és számára fontos tematikáit figyelembe véve. A gyűjtemény sajátossága a biztos kézzel és szemmel való válogatás, mely Nyakas Ilona különleges személyiségét tükrözi.
Fontos számára a bátorság és a gyorsaság, aminek jegyében számos művészt fedezett fel, akik azután nála mutatkoztak be elsőként. Sokan közülük ma már ismert és elismert művészei lettek a hazai művészeti színtérnek. Miként mondja; Függő vagyok. Művészetfüggő. Gyakori szófordulatai: Ő is nálam kezdte, Ő is nálam állított ki először. Szívesen fogalmaz így: A tehetséget kihúzom, mint kazalból a tűt, s úgy véli: mindenkinél előbb járok egy lépéssel, – ez utóbbi mondat a kiállításmegnyitókon, egyetemi hallgatók kipakolásain, diplomázók bemutatkozó tárlatain való folyamatos jelenlétére utal.
A K.A.S. Galéria, mely elsősorban a gyűjtemény művészeire épít, egyfajta Gatekeeper szerepet tölt be, lehetőséget biztosítva a legtehetségesebb pályakezdő művészek számára is. Nyakas Ilonát gyűjteménye művészeihez személyes barátság fűzi, akiktől rendszeresen vásárol, elsősorban a saját maga örömére, ugyanakkor ezzel támogatja is őket. Gyakran nem csupán a gyűjtőre tett hatások, hanem a művészek pillanatnyi élethelyzete is befolyásolja vásárlási döntéseit. Ugyanakkor az ismert, sokszorosan díjazott alkotók is helyet kapnak galériájában, akik első kiállításainak is gyakran ő adott otthont.
A BAB-ban most látható tárlat anyaga a gazdag gyűjtemény egyik sajátos szegmensét mutatja be. A munkák elsősorban az absztrakció irányába mutatnak, a bennük felfedezhető figuratív jelleg is inkább elvonatkoztató módon érzékelteti az alkotásokban lappangó titkot. A kiállítás negyvenhat hazai művész munkáját láttatja; az alkotások tematikája leginkább szakrális, misztikus jellegű.
Az átlényegített munkák izgalmasan fejezik ki az egzisztenciális dilemmákat, metafizikai kérdéseket, hogy velük a lelkiséget hangsúlyozzák. A festmények, installációk, fém- vagy faszobrok, grafikák, videóimunkák mindegyike közel áll a gyűjtő-galériaalapító szívéhez, amelyek az utóbbi több mint harminc év sajátos művészeti lenyomatául szolgálnak a rendszerváltás időszakától kezdve napjainkig, Nyakas Ilona izgalmasan sajátos látásmódján keresztül.
A fotókat Kőmives András készítette.
A Látás öröme című – K.A.S. – Nyakas Ilona-Gyűjtemény című kiállítás február végéig látogatható a BAB Galériában (1053 Budapest, Kossuth Lajos utca 10.).