Való igaz, a nők megannyi aspektusból – társadalmi berendezkedésünk, családban elfoglalt szerepük, külső megítélésük szempontjából – más tapasztalatokra tesznek szert az életük során. Amelyet majd bizonyos esetekben művészetükön keresztül a férfiaktól eltérően fognak prezentálni. Ezek között felbukkanhatnak olyan, akár férfiakat foglalkoztató témák is, mint a test, a szexualitás, az önbizalom és a társas kapcsolatok.

 

Azonban ha női művészek alkotásait felsorakoztató kiállítás alapkoncepciója a ‘gyengébbik nem’ testének megítéléséről és társadalmi kiszolgáltatottságáról szól, az azt üzeni, hogy aki a tárlatra belép, először találkozik a feminizmus fogalmával. És még mindig ott tart, hogy a férfiak a Marsról, a nők meg a Vénuszról érkeztek. A művészek – akik nem mellesleg nők – által készített festmények, szobrok nem létezhetnek a nemüket kikiáltó fémjelzés nélkül. Minden más művészeti ágban fellelhető ez a kettős mérce, ugyanakkor a képzőművészet utolsóként zárja ezt a képzeletbeli sort. A felzárkóztatásban pedig Magyarország egyik legmodernebb múzeumának kiállítása sem segít.

Németh Hajnal: Striptease or Not? (részlet a videóból / detail from the video), 2001

 

A kiállításon helyet kapott a múzsa mint a férfi által idealizált, vágyott női karakter. A tárlatra belépve a közelmúltban számtalanszor feldolgozott archetipikus szende, epekedő, szenvedő, lágy arcú vagy éppen kihívó aktok és szobrok sorakoznak a padlótól a plafonig a fogadófalon. Ez meg is adja a kiállítás alaphangulatát, miszerint a nő passzív elszenvedő vagy szemlélő, aki saját sorsát befolyásolni nem tudja. A férfi pedig minden esetben tárgyként kezeli a nőt a művészetben. Ilyen éles határt húzni női és férfi vélemény közé abszurdum, mert ez csak távolabb sodor minket egymás megértésétől és a kölcsönös szolidaritástól. Valamint kétdimenziós látásmódra utal, hiszen az egyén véleményét nemcsak pusztán a neme befolyásolja, nem is vonható le egyenes következtetés, hogy a nők így, a férfiak pedig úgy gondolkodnak. 

Fotó: SZABÓ Zsófia © Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

 

A kiállításon alapvetően a múlt századból találunk képeket, szobrokat, különböző műtárgyakat amelyek abban a korban meghökkentőnek, akár felháborítónak tetszhettek. Hiszen bármily meglepő, de Magyarországon hivatalosan 1945-től van a nőknek teljes körű szavazati joga, ami bárhogy is számoljuk, kevesebb, mint száz év. Ezt megelőzően külöböző női érdekvédelmi mozgalmak és a társadalmi egyenlőségért küzdő csoportok jelentek meg. Amelyek szépen lassan végül változásra sarkallták a férfiak uralta értelmiségi elitet. Ennek következtében a nők nagyobb számban léptek művészeti pályára, és több lehetőséget kaptak mint az azt megelőző évtizedekben vagy éppen századokban. Így elindult egyfajta kollektív traumafeldolgozás, amelyben a nő megvizsgálja és elemzi eddigi helyzetét, ami később hozzásegíti őt az ettől a szerepről való leváláshoz.

Nagy Kriszta: Kortárs festőművész vagyok 1998
 
 
Vegyük csak Nagy Kriszta 1998-as Kortárs festőművész vagyok című provokatív plakátját. Ami még több mint 25 év után is merész, ugyanakkor humoros megoldás. A humor pedig nagyszerű eszköz bemutatni a társadalmi anomáliákat, a megkülönböztetett egyén abszurd helyzetét. Ő ebben a szituációban hiába tárgyiasítja önnön testét, mégis azt üzeni, hogy ez egyéni döntés. Nem ereszkedik passzív státusba, hanem megőrizve alkotói autonómiáját neveti ki azokat, akik számára az alkotások értékét az alkotó neme is befolyásolja.
Kele Judit I_am_a_work_of_art
 
 
Kele Judit I am a work of art performasznak is nevezhető tanulmánya is érdekesség az alkotások között. A művész először ugyanis önmagát állította ki a Szépművészeti Múzeumban, majd aukción bocsátotta áruba személyét, és hozzáment a rá legtöbbet licitáló gyűjtőhöz, akivel több mint négy évig együtt éltek Párizsban. Az akció szokatlansága és szélsőséges volta az, ami felébreszti a látogatót. A hiba csupán annyi, hogy ez 1980-ban történt, majdnem fél évszázada.
 
Natalia LL: Consumer Art (detail), 1975
 
 
A cikk megírása közben tovább kutakodtam a Ludwig Múzeum korábbi tárlatai és azok leírásai között, hogy közelebbről megismerjem, miként kommunikál maga az intézmény azon művészeiről, akiket Simone de Beauvoir filozófus második nemként aposztrofál. Így bukkantam rá egy 2022-es, a Velencei Biennálét követő cikkre is a Múzeum honlapján: „Az idei kiállítást a nagyszámú női részvétel miatt »nőbiennálénak« is szokás nevezni, és kétségtelen, hogy a női aspektusok ilyen erősen még soha nem jelentek meg a Biennálén.”
 
Keresztes Zsófia
 
 
Első olvasásra nehéz lehet észrevenni a hibát a laikusoknak vagy annak, akit életében még nem ért hátrányos megkülönböztetés. Azonban ha a nő szót bármilyen más diszkriminált csoporttal helyettesítjük, legyen az bőrszín, szexuális irányultság vagy fogyatékosságot illető jelző, máris észlelhető, milyen társadalmilag inkorrekt és érzéketlen, egyenesen gúnyos leírást kapunk. Az intézmény idei harmioncötödik évfordulója alkalmából rendezett először kizárólag nők által készített alkotásokból kiállítást. Remélhetőleg a hetvenedik évforduló alkalmával ez már nem fog újdonságként hatni.
 
Fotó: SZABÓ Zsófia © Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum 
 
 
 

Nincs kétségem afelől, hogy alapvetően a múzeum ezt a tárlatot a közös gondolkodás és társadalmi érzékenyítés érdekében hozta létre. És hogy azon problémák, amelyeket alapvetően felvázol, ne lennének jelen valamilyen formában a mai társadalomban is. De nőket állandó sajnálkozás tárgyává tenni, korántsem előre mutató és egyáltalán nem izgalmas. Ezért pedig leginkább a kiállítás koncepciója, valamint a kurátori munka vonható felelősségre. Amennyiben valóban kvótát adnának a nőknek, és fontosnak tartják reprezentálni művészetüket, lépjenek túl azon, hogy melyik nemhez tartoznak, s vegyék észre: ők is emberek.

 

Adjunk teret olyan férfiak alkotásainak, akiknek műveiben a nő nem csupán a szexualitást szimbolizálja, hanem karaktere friss és életszerű. Akkor majd túlléphetünk ezeken a számtalanszor lefolytatott vitákon, és a képzőművészet is változatosabb és nyitottabb szcénává alakulhat.

Aki tovább olvasna a témában, annak Martos Gábor Önarckép nyaklánccal című könyvét vagy a Guerilla Girls aktivista csoport weboldalát ajánlom.

 

A Női kvóta című tárlat 2025. január 5-ig tekinthető meg a Ludwig Múzeumban (1095 Budapest, Komor Marcell utca 1.).