Kriza Zsigmond a Fine Art Hungary igazgatója, a Fine Art Hungary 2023 megnyitóján az Aranybástya étteremben.
 

A vázlatosan érzékeltetett sokrétűség néhány példájával még nem is hangsúlyoztuk, hogy a bőségesen áradó kínálaton belül megkülönböztethetünk szorgalmas kismestereket, ambiciózus amatőröket, s persze a kortárs képzőművészet hazai szcénájában ott találhatjuk az impozáns életműveket alkotó nagymestereket, akik a magas színvonalú nemzetközi megmérettetésben is az exkluzív kategóriába tartoznak.

A művészet rajongói – akár esztétikai vágyaik, akár értékképző gyűjtés, esetleg a kettő elegye motiválja őket – csak kapkodhatják fejüket, hogy eligazodjanak az áradó művek tengerében.

Szabo Franciska: Láthatóság

 

Szerencsére az igényes műgyűjtők nem maradnak biztos értékrendű tanácsot adó, sőt korrekt vásárlást elősegítő lehetőség nélkül. A Fine Art Hungary olyan vállalkozás, amely a hazai kortárs képzőművészet legrangosabb alkotóit válogatja össze. Ahogy Kriza Zsigmond, a Fine Art Hungary alapítója hangsúlyozta, törekvésük, hogy a megbízható, szakmailag szavatolt legmagasabb minőséget segítsenek érvényesülni. A Fine Art Hungary Top 100 immár 2021 óta rangot adó, exkluzív válogatást jelent a hazai alkotók népes táborából, melynek kritériuma, hogy a művész felnőtt korú, tehát tizennyolcadik évét betöltött, magyar vagy Magyarországon alkotó legyen. Továbbá olyan szakmai, művészi kvalitásokkal rendelkezzen, amelyek révén kiemelkedik a képzőművészeti mezőnyből. Az artotek.hu portálon rendelkezzen saját profillal, és természetesen ennek révén kiállításait, katalógusait, díjait, elismeréseit meg lehessen ismerni. Kriza Zsigmond szerint az egyes művészek munkáinak, alkotói pályafutásának megismertetése mellett hangsúlyt kapnak a szakmai referenciák, így a műtárgypiaci értékelések, s a kritikákon kívül az értékesítési adatok és a látogatói vélemények is segítenek a minél pontosabb képet nyújtani az érdeklődőknek.

Szurcsik József: A felejtés patakja. Fotó: János Szurcsik

 

A Fine Art Hungary Top 100-ba bekerülni csak egy nagyon magas értékrendet képviselő, független szakmai grémium mérlegelése és döntése után lehet. Az öttagú társaság névsora a biztosítéka annak, hogy minél szakszerűbb, a művészi, a műkereskedelmi és a marketing szempontokat a legprofesszionálisabban érvényesítő elvek döntsenek a válogatásnál. Nagy T. Katalin művészettörténész, Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész, Ledényi Attila, az Art Market Budapest alapító igazgatója, Völgyi Miklós műgyűjtő, dr. Balogh Péter ügyvéd, az Amadeus Művészeti Alapítvány kuratóriumi elnöke garancia arra, hogy a Fine Art Hungary zsinórmérték legyen a kortárs képzőművészetben való, értékalapú eligazodáshoz.

Szilágyi Lenke: Ushuaia

 

Az első, 2021-es esztendő óta a kiemelt száz legjobb művész közé bekerülés alapkövetelménye kiegészült azzal – hangsúlyozza Kriza Zsigmond –, hogy a művésznek kiemelkedő, elismert alkotónak kell lennie, további szempont az aktivitás és a promóciós programokban való részvétel. Ennek egyik – ha nem legfőbb – eseménye az Év Műtárgyának kiválasztása. Ez nemcsak a művészeti érték reprezentációja, hanem a Fine Artnak mint sajátos szellemi világítótoronynak metaforikus üzenete is.

Nyári István: Cross dressers - drag queens

 

A művészek felvonultatása immár évente ismétlődő mustra is. Eddig az Aranybástya étterem adott helyszínt száztizenöt alkotó mintegy kétszáz kiválasztott munkájának bemutatásához. Nem titkolt cél az országos nyitás és a hazai alkotások divattá tétele a kortárs magyar képzőművészet legkiválóbbjainak megismertetésével. Koronként természetesen változik, hogy mi éppen a nagyobb népszerűségnek örvendő irányzat. Ami nem változik, az a minőség iránti elkötelezettség. A Fine Art Hungary kettős irányultsággal érhet el jelentős hatást. Egyrészt biztatást adhat a művészeknek, ösztönzést arra, hogy az örök értékek mellett köteleződjenek el, s hogy a környezetünk, a bolygónk és az emberiség jövője iránt érzett felelősséggel munkálkodjanak. A kritikai hangvétel nem direkt elvárás, ám a művek szellemiségükben –autonóm módon, megkötés nélkül – magukon hordozzák az alkotó világképét, értékrendjét, filozófiai alapvetéseit. Másrészt a kiállított képek lehetőséget adnak a mindenkori néző, műélvező saját gondolati struktúrájának fejlesztéséhez, új szempontok átéléséhez.

Barakonyi Zsombor: Wanderer Woman
 

A fogyasztói társadalom, miközben a világ gazdasági, politikai kihívásaival is kénytelen szembenézni, megküzdeni, támogatást kaphat a művészet sajátos univerzumából. Nem konkrét válaszokat az élet gondjaira, annál sokkal többet: szellemi vértet az esztétika pástján. Egy-egy mestermű nem csupán lelkileg jótékonyan ható vizuális üzenet, hanem értékképző, nem lebecsülendően műtárgy is. A Fine Art Hungary válogatása, a Top 100 konkrét esélyt kínál, hogy valamely kortárs műalkotás pénzügyi befektetésként is működjön. Természetesen, ahogyan a banki kínálatok sem garantálhatnak felelősséggel száz százalékban biztos hozamnövekedést, úgy a műtárgy-kereskedelem sem élhet felelőtlen ígéretekkel. Ám a példák azt mutatják, hogy a később látványosan dráguló képeket ma még kedvező áron lehet megvásárolni a pályájuk elején tartó művészektől. Nem könnyű persze ráérezni, hogy később ki lesz már életében klasszikussá váló alkotó, kinek lesznek a munkái belátható időn belül sokszoros áron jegyzett tételekké. Ám ebben is érdemes hagyatkozni a Fine Art Hungary értékelésére, amely nemcsak az adott időszak eredményeire reflektál, hanem a tendenciákra is, ami segíthet a távlati tervezésekben. Érdemes a szakértők tudására hagyatkozni.

A rendezvény helyszine, Balatonföldvár

 

Az idei kiállítás hívómondata: A szemek megszólítása.  Balatonföldváron, június 24-én kezdődik az az összművészeti esemény, amely magában foglalja Verebics Ágnes Globeface című, az Év műtárgya 2022 festményének, valamint a mesterek falán Nyári István és Verebes György képeinek bemutatását. A rendezvénysorozat részeként rövid- és dokumentumfilmek láthatók, köztük M. Tóth Géza munkája, vagy a Babiczky László rendezte, Szurcsik József alkotói folyamatáról készített filmje. A Rajzoltunk egy költeményt összeállítását Baksai József, Csurka Eszter, Milorad Krstic, Mayer Éva, Orosz István és Szurcsik József jegyzi.

A rangos rendezvénysorozat mellett a Fine Art Hungary egész évben tevékenyen működik, s a szervezethez csatlakozás – mint Kriza Zsigmond hangsúlyozza – folyamatos. Biztatják a magas színvonalú képességek, képzettségek birtokában lévő, kiállításokkal, katalógussal is rendelkező hivatásos fiatal alkotókat, jelentkezzenek az artotek.hu oldalon. Hiszen nem elég láttatni, a művészetnek láthatóvá is kell válnia.