Lángoló erdő 2024
 
 
Nagyléptékű sorozatokban gondolkodik, melyekhez új metódusokat keres, és régi vágyát teljesíti be azzal, hogy hamarosan jelentkezik a Képzőművészeti Egyetem tanárképzésére. Valkó Gyulával festményeiről két nagy időszakot kijelölve beszélgettünk: a főiskolás korszak kozmikus kompozícióiról és az utóbbi idők tájközpontú képeiről. Egykori mestere, Molnár Sándor festészeti és művészetelméleti szemléletének bizonyos aspektusait akarva-akaratlanul ő is továbbviszi. Leginkább a tájhoz való viszony, a látvány színes, absztrahált leképezésében érhető ez tetten. Őt magát művészként a természeti látképek vonzzák és inspirálják. Nem természethű leképezésben gondolkodik, hanem teljes absztrakcióba fordítja át a szeme elé táruló tereket, síkokra bontva, a színek nyelvén fogalmazza meg őket. Sokszor csupán az adott címekkel egyértelműsíti a kép–táj kapcsolatot.
 
Metamorfózis No02 2024
 
 
Első alkotói korszakának jellemzői a művészi gyakorlat és a vásznakon megjelenő tartalom esetében is az intenzitás és a dinamizmus volt. Expresszív, felkavaró módon a földre fektetett vásznakra csurgatta, csepegtette a festéket, gyakran homokot és más vegyítőanyagot kevert hozzá, melyekkel pasztózus felületeket alakított ki. Ezeket rétegezte, kente, halmozta egymásra. A layerek nemcsak fedték egymást, hanem át is tűntek egymáson. Mélyülő tereket alkottak. Mozgalmasságuk távlatokat nyitott, ahová vonzották a tekintetet. A vizualitás kozmikus jellegzetessége az univerzum táguló megismerése mellett önismeretre is hívja nézőjét. Mert az űrben lévő tágasság minden ember lényében benne van. Ha befelé tekintünk, azzal kapcsolódni tudunk a minket körülölelő mindenséghez. A mikro- és makrokozmosz ekképpen áll egyenlőségben egymással. Valkó Gyula ezt a korszakát lezártnak tekinti. Újraindulásához pedig arra volt szüksége, hogy más megközelítést találjon munkáihoz.
 
Szökés a tájképből 2024 
 
 
Kihívást érez abban, hogy a korábbi formáit elengedje, ne ismételje már alkalmazott módszereit, és megtalálja a továbblépés lehetőségeit. Milliószor festette át képeit, mégsem hozott áttörést számára a sok kísérletezés. Ez lelkileg is megerőltető volt, krízisként élte meg. Azután a technika megváltoztatása, a visszatérés az akril festékről az olajra, felszabadítóan hatott rá. Azóta festés közben eltűnik az idő. És az élet is a pártjára állt. Az eltelt évek során változott élethelyzete, szemlélete, bővült tudása, és tapasztalásai is új utakat nyitottak meg számára. Mióta családja van, intenzívebben és koncentráltabban dolgozik. Kislánya nyomán ő is igyekezett a gyermeki látásmódot újra magáévá tenni. Az olvasott mesék és balladák képi világa a művészetére is hatottak.
 
Malahide No06 2022
 
 
Josef Albers munkásságán keresztül megismerte a színek kölcsönhatását, és elkezdték érdekelni a formai kapcsolatok is. Korábbi dinamizmusa ekkorra megszelídült, egyre táguló festett tereit egyszerűsödő kétdimenziós nézetre redukálta. Festészetében a kevesebb kezdett többé formálódni. Kézzelfoghatóbb témákhoz nyúlt, de továbbra sem lett látványmásoló.
 
Teotihuacán 2021
 
 
„Számomra a két dimenzióban nem leszűkülnek, hanem kitágulnak a dolgok és ez nagyon inspirál! A tájképeim szerintem olyanok lettek, mintha a korábbi kozmikus képeimből néznének vissza a földre, és megjelenik egy másfajta perspektíva is. De nincs konkrét tájélményem, nem egy látott táj inspirál. Mostanában például a magyar tradícióhoz tartozó alkotások, például Mednyánszky vagy Csontváry látképei érdekelnek. Igény van bennem arra, hogy ezeket a kompozíciókat a saját vizualitásomon keresztül dolgozzam át.”
 
Grand Canyon 2024
 
 
Munkamódszeréről pedig így mesél: „Sokszor előfordult, hogy iPaden egy grafikai programban skiccelgettem, tervezgettem, színkompozíciós tanulmányokat készítettem, mielőtt nekiugrottam volna a vászonnak. Ezzel a módszerrel könnyű átírni, átrendezni a kép struktúráját, hiszen egy speciális tollon keresztül bármilyen ecsetet lehet használni a virtuális térben. Sokszor már ebben a formában el lehet jutni a kész képig, és ez engem már nem inspirált. Alapvetően nem tudom, hogy mi lesz egy képből.  A fejemben vannak ötletek, amiket szeretnék megvalósítani, de akkor örülök igazán, ha saját magamat is meglepem vele. Ezt szeretem a hagyományos eszközökkel, olajjal és festékkel megvalósítani.”
 
Kontrapunkt 2021
 
 
Valkó Gyula képei ösztönösen alakulnak, úgy, hogy a mozgás és az idő is megjelenik bennük. Erősen hatott rá Lossonczy Tamás festészete, néhány éve pedig Mexikóban járva teljesen új impulzusok érték. A lehengerlő színek szélesítettek saját palettáján is, amik papírragasztásain köszöntek vissza. A kollázsok egyértelműsítik, hogy miből következik olajképeinek világa.  
 
Lattice structures 2024
 
 
„Elégedettséget érzek, ha túlvagyok egy sorozaton. Ilyenkor az ember kicsit megpihen és újragondolja az egészet, amit eddig csinált. Most is ezt érzem. De máris elkezdtem más formátumokban is gondolkodni. A következőkben talán nagyobb méretű képekhez is hozzáfogok. Élvezem az anyaggal való kísérletezést. Úgy érzem, kialakult egyfajta vizuális nyelv, amelyet a magaménak tudhatok. Ezen belül szabadon tudok mozogni!”