A Szürreáliák kiállítási témáját néhány évvel ezelőtt Kováts Albert, a Magyar Festők Társaságának korábbi elnöke álmodta meg. Az eredeti ötlet szerint a tematika minden, ami vizionárius, ami felmutatja a szürrealizmus továbbgondolását, illetve a létezés emeltebb szintjeire utaló koncepció alapján születő munkák létrehozására ösztönöz. A szürreáliák sajátos kifejezésének értelmezéséhez és a szürrealizmus továbbviteléhez szükségünk van arra, hogy egyáltalán tisztában legyünk vele, mi is a szürrealizmus.
Kováts Albert: Bubi
 

Párizsban született a kifejezés, amelyet Apollinaire, majd később André Breton írt le először. A szó maga a francia sur = felett, illetve a réalisme = tehát realizmus elemekből áll össze, a realitáson túlit, a valóságfelettit jelenti. A Spanyolországból és Franciaországból induló művészeti irányzat a két világháború között bontakozott ki, melynek középpontjában az első világháborút, azaz a Nagy háborút követő menekülés volt. A képzőművészek és irodalmárok a politikai-gazdasági káoszból abszurd víziókba, a fantázia világába, álmokba és az emlékeikbe menekültek. A való világ elől nemcsak a gondolat teremtette elképzeléseket, hanem az ősi, primitív, mitikus formákat, jelképeket is menekülési lehetőségeknek tekintették. A szürrealizmus a szabad képzettársítások, az álmok és látomások, illetve a tudat alatt kavargó ösztönélet kifejezésére törekszik. Legismertebb figuratív képviselőit mindannyian jól ismerjük, Salvador Dalí, Max Ernst, Pablo Picasso, illetve René Magritte (a mágikus realizmus képviselőjeként), a nonfiguratívak közül Joan Miró, Paul Klee, illetve Yves Tanguy.

Jelen világunk festészetében is tovább él a szürrealizmus, amit a Szigetszentmiklóson látható ötvenkét kiállító munkája is bizonyít. Az alkotókban nemcsak az a közös, hogy festőművészekként mindannyian tagjai a Magyar Festők Társaságának, hanem abban is, hogy képesek továbbgondolni a szürrealizmus irányzatát és valamilyen módon beépíteni azt kortárs alkotói pályájukba, így sikeresen szerepeltek Magyar Festők Társasága által kiírt pályázaton.
Kusnyár Eveline: Dicsekedő
  

A tárlat bizonyítja, hogy a stílus a két világháborút követő időszak óta is aktuális. A való világból való menekülés valamennyi háborús és válságos időszakban aktuális és lehetséges alkotói útként áll lehetőségként a művészek előtt. Mai, XXI. századi világunkban, 2024-ben is gyakran szükségét érezzük a menekülésnek, elegendő a körülöttünk és a Közel-Keleten dúló háborúkra, a természeti katasztrófákra, járványokra, klímaváltozásra, gazdasági nehézségekre és a mesterséges intelligencia térhódítására gondolnunk. Kérdés, hogy milyen mesei vagy elképzelt világok, szürreális fantáziák jelennek meg a mai magyar festők ecsetjein keresztül a vásznaikon?

 

Ötvenkét művész munkáinak bemutatása lehetetlen vállalkozás, így marad a kortárs alkotók nevesítése nélküli szürreális tendenciák megfogalmazása. A kiállításon látható munkák közül valamelyest többségben vannak a figuratívak, különösen, ha az absztrakciókba hajló, ám mégis figurális festményeket is idetartozónak véljük. Az alkotások között vannak olyanok, amelyek egyértelmű parafrázisokként vagy hommage-alkotásokként értelmezhetők, sőt van, ami már a címével is jelzi, hogy újraértelmezi valamelyik nagy szürrealista művészelőd munkáját. A sajátos átiratok izgalmas, XXI. századi kontextusban helyezik el a jelentős XX. századi munkákat.

Bács Emese 2023.
 

A szürreális képzettársítások eredményeként többször jelennek meg létező vagy fiktív állatok a vásznakon, melyek akár ijesztő, fenyegető alakban is előfordulnak. Az állati és emberi figurák együttes szerepeltetése is izgalmas, gyakran merész képzettársításokat indít el a nézőkben. Az emberi alakok gyakran hiányos torzókként vagy szellemi formákként tűnnek fel, hol realisztikusan, hol elmosódó fotóként, vagy különféle geometrikus alakzatokból, foltokból összeállókként, a szürreálisan hozzájuk tapadó elemek feltüntetésével együtt. A sokféle módon ábrázolt arcok lehetnek realisztikusan kidolgozottak, csonkítottak, absztraháltak vagy teljesen elmosódottak, illetve a pars pro toto elve alapján egy-egy szervük kiemelésével, hansúlyozásával ábrázoltak. Gyakran maga a természeti táj, az urbánus környezet, az ég vagy a látvány egésze válik szürreálissá a nem odaillő elemek szerepeltetésével. Az ábrázolt tárgyak gyakran háttérnélküliségükkel hatnak abszurdnak.

 
Feltűnnek az egyre inkább absztrahálódó alkotások is a figuratív munkák mellett, amelyekből valamiként mindig a valóságtól elrugaszkodó világ képe bontakozik ki. A nonfiguratív festmények elsősorban érzelmeket, gondolatokat és emlékeket interpretálnak, s gyakran a konkrét címadás is segíti az értelmezést. Időnként egy-egy jövőbe látó vízió, címében jelölt konkrét helyszín vagy különféle együttállások, álmok, elképzelések alkotnak különös konstellációkat. Még az éterinek tűnő, metafizikus módon festett munkák is rejtenek szürreálisan nyugtalanítót, amelyekben felfedezhetünk valamit a létünk elleni fenyegetettségből. Az egymásba áttűnő, gomolygó színek, alakzatok és formák ábrázolása mindig egyféle menekülésként értelmeződik a vásznakon.
Zoltai Bea
 

A tárlatot végigjárva mindannyian meggyőződhetünk arról, milyen sokféle és aktuális ma is a szürrealizmus értelmezése, továbbgondolása. A szürreális világokba menekülő képek láttán André Breton optimista idézetével együtt vallom: „Hiszek benne, hogy eljön az idő, mikor az álom és valóság, ez a két, látszatra oly nagyon ellentétes állapot összeolvad valamilyen tökéletes valóságfelettiségben…”

A Szürreáliák című kiállítás 2024. február 29-ig tekinthető meg a szigetszentmiklósi Városi Galériában (2310 Szigetszentmiklós, Tököli út 19.).