Azonnal felborzolja a kedélyünket az iskolakerülő művészet parodisztikus világa, illetve a ’patafizika (sic!) témája, aminek hatására rögtön feltesszük a kérdést, vajon mi lehet e különös világ mögött. Aki látta már bármelyik színházi feldolgozását Alfred Jarry Übü király című drámájának, amelyet alkotója tizenöt évesen írt, bizonyára soha nem felejti el, hányszor hangzott el a színpadon a „szahar” kifejezés. Mindez felidézi azokat a csínyeket, képtelenségeket, amelyeknek nyomait ezen a tárlaton is megtaláljuk. A Műcsarnok kiállítóterében érezhető strandhangulatot a kihelyezett színes nyugágyak és a belógatott krokodil teremti meg, de a fogpiszkálós képek, a meghekkelt Kossuth rádiós híranyag, illetve a különös díszletek és jelmezek mind a ’patafizika paradoxonait idézik fel. Elsősorban a fiatalok számára készült interaktív sarokban Übü-maszkokat lehet készíteni.
Alapműnek tekintették a ’patafizikusok Jarry másik munkáját, A patafizikus Faustroll cselekedetei és nézetei című könyvét, azt a stílusparódiát, amelyben a teljes európai kultúra alaptéziseinek, festészetének, irodalmának és tudományának szimbolista-szürrealista szintézise fogalmazódik meg, s amelynek alapvetése szerint a „’patafizika a képzeletbeli megoldások tudománya”. A tárlat kiemelten foglalkozik Jarry avantgárdra gyakorolt hatásával, így izgalmas példáit láthatjuk annak, hogyan termékenyítette meg munkássága hazai és nemzetközi művészek alkotásait. Külön figyelmet érdemel a ’patafizikus naptár, illetve az arról szóló, a kiállításban is olvasható megjegyzések, amelyek képtelennek tűnő emléknapokat sorakoztatnak fel, mint a hazai vonatkozású Szent Gulyás ünnepe vagy a Hunyadi-nap. Örömmel konstatálhattuk a falon szereplő kiírást olvasva és Tillinger Péternek, a ’Patafizikus Kollégium tagjának megnyitószövegét hallva, milyen nagy megtiszteltetés számunkra, hogy itt és most részesei lehetünk ennek a ’patafizikus kiállításnak, hiszen saját naptáruk szerint a műcsarnoki megnyitó éve, 2023 is fontos, hiszen ez Jarry születésének százötvenedik évfordulója, a megnyitó napja, június 15-e pedig éppen Szent Bouzine ünnepe volt, mely a ’patafizikai naptárban ugyan harmadosztályú ünnepnek minősül, idén mégis első osztályú ünneppé lépett elő, hiszen ez az első magyarországi ’patafizikai tematikájú kiállítás megnyitó eseménye.
Külön egysége a kiállításnak az észak-olaszországi Soverében található Collage de Patapysique anyaga, ők 2008-ban bemutatott kiállításuk jelentős részét hozták el Budapestre. Így Garami Gréta kurátori szerepe mellett az olasz Tania Sofia Lorandi társkurátora a műcsarnokbeli kiállításnak. A most látható asszociációs sorozat a fiatalon, harmincnégy évesen, agyhártyagyulladásban elhunyt Jarry utolsó kívánságára reflektál, miszerint egy fogpiszkálót szeretne. Az olasz, dél-amerikai és európai művészek erre reagálva alkották meg abszurd műveiket. A fogpiszkáló így vált a ’patafizika egyik szimbólumává, s amely számtalan különféle módon, kollázsokban, festményeken, rajzokon, fotókon jelenik meg, igazodva az abszurditás szabályaihoz.
’Patafizikával valamiként foglalkozó hazai művészeink az elnyomó szocialista rendszer időszaka alatt látszólag az Übü király drámájára reflektálva fejezték ki ellenállásukat abszurd, groteszk vagy ironikus módokon. Kondor Béla 1967-es absztrakt Übü-monotípiája vagy Kováts Albert szintén 1967-es Übü-festményei indirekt módon felelnek saját koruk eseményeire. Jovánovics György 1970-ben meghekkelte a Kossuth rádió Krónika című adását, felhíva a figyelmet Nádler Istvánnal közös tárlatukra. Nekünk, mai nézőknek és a hekkelt adást hallgatóknak aligha meglepő a ma már jelentős képzőművészek kiállításának rádióadásban való bemutatása, ám a hetvenes évek elején az akkor éppen feltörekvő, rendszerkritikus fiatal művészek ilyen szintű elismerése a teljes abszurditással lett volna egyenlő.
FeLugossy László és Szirtes János itt látható ’patafizikus videóiban az undergroundból, a dadaizmusból meríti abszurdnak ható cselekedeteit. FeLugossy már az A. E. Bizottsággal előadott dalaiban is használta a ’patafizika szót, a két performerművész 1991-ben pedig ’patafizikus akciót tartott Győrben. Szirtes legfrissebb, 2022–2023-ban, a tolcsvai művésztelepen készített ’patafizikus videóit is megtekinthetjük. Az izgalmasan abszurd kiállítás sok különös, kacagtató és mély művészi élményt tartogat valamennyi látogatója számára.
Az Abszurd királyság – Az iskolakerülő művészet parodisztikus világa című kiállítás 2023. szeptember 17-ig tekinthető meg a Műcsarnokban (1147 Budapest, Hősök tere).