Kiállítási enteriőr, fotó: Gál Csaba / MNM KK - PIM 
 
 
Izgalmas szerteágazó területre vezethet a magánélet és a munka közötti összefüggések kutatása. A fotográfia milyen módon, hogyan tud reflektálni ezekre az összefüggésekre?

Ha az ember leül beszélgetni valakivel egy társaságban, többnyire szóba kerül a másik munkája, mint olyan semleges téma, amelyről – abból következően, ahogyan a másik beszél róla – személyes dologra is következtethetünk. Eközben előfordulhat, hogy az érzelmek sokkal többet árulnak el magáról a személyről.

2005 óta foglalkozom a munka témakörével a fotográfia médiumán keresztül. A korábbi sorozataim (Magyar szabvány, Techné, Postwork) leginkább a csoporttal, illetve a munka identitásformáló szerepével foglalkoztak. Amikor viszont a személyesség hiánya űrként lépett be a munkáimba, akkor nem is a fotográfia, hanem a mozgókép volt az, amely képes volt reflektálni a magánéletre is. A 2013-as Erika, kábelszerelő című videoperformanszban ugyan gépiesen betanult mozdulatsorokat figyelhetünk meg, a monotonitás közben hallható a vele készített interjú, amely segít kissé árnyaltabbá tenni a személyt, betekinteni a magánélet és a munka közötti összefüggésekbe: mik a fontossági sorrendek, a félelmek, a tudatos döntések, és amikre tekinthetünk úgy, mint a munka velejárója, de ami nagyban hat az ember magánéletére is.

Fabricius Anna: Üzenet a testvéremtől, 2023-24, analóg fotográfia

 

A Kassák Múzeumban látható Itt a munka, hol az otthon? című kiállítás anyaga a transznacionális családok szociális kapcsolatain keresztül rávilágít a globális kapitalizmus működésében rejlő alapvető feszültségekre is?

Ez meglehetősen összetett téma. A transznacionális családi struktúra úgy néz ki, hogy a család egy vagy több tagja hosszabb időre egy másik országba költözik, hogy az otthon maradottaknak jobb jövőt biztosítson. Ez a kimozdulás azt eredményezi, hogy abban az országban, ahol ezek az egyének dolgoznak, olyan mikroközösség – leginkább ugyanabból az országból származókból – alakul ki, amit az ember az aktuális családjának tekinthet. Ezt a kiállításon látható videóban az egyik srác el is mondja: „most ezek az emberek a családom”. Viszont ez nagyon sérülékeny állapot, gondolok itt a helyiekkel való kommunikációs és kulturális különbségekre, az egészségügyi ellátásra, vagy arra, hogyan képesek képviselni ezek az emberek a saját érdekeiket, például a munkahelyükön. Mindenképpen kell egy helyi támogató kéz, aki a hónuk alá nyúl, ha baj van.

Egy korábbi videóban – Tajvanon készült 6:30AM–6:30PM címmel – a munkáltató nagyon tisztán fogalmaz meg egy fontos gondolatot: „Mindegy, hogy a világban hol van az ember, a probléma mindig ugyanaz.” Ő itt arra gondolt, hogy például a tajvani fiatalok sem kívánnak a tajvani textilfestő üzemben dolgozni, nem szeretnének hosszú éveket eltölteni egy kétkezi szakma elsajátításával, helyette inkább a vendéglátóipart vagy egyéb, kényelmesebb, otthonról végezhető vagy irodai munkát választanak. Az itteni munkáltatókkal készített interjúkból is kiderült, hogy sokszor emiatt dolgoznak itt a külföldiek. Közben mindenki elvárja, hogy minden ott legyen az asztalán, hogy az üzletekben minden kapható legyen, hogy szépen ki legyen párnázva az életük azokkal a termékekkel, amiket sok esetben csak és kizárólag külföldiek hajlandók hosszú távon, kitartóan és alázattal elkészíteni.

Kiállítási enteriőr, fotó: Gál Csaba / MNM KK - PIM 
 
 
Mikor és miért vált Önnek fontossá a munkakultúra és annak egyénformáló szerepe?

2008-ban készült a Magyar szabvány című sorozatom, amelyben a csoportdinamika, a csoporthoz tartozás, az uniformis szerepe érdekelt, illetve az, hogy gyakorlatilag mindenki lecserélhető és pótolható. Ebben a sorozatban néhány képen én magam is megjelenek, pont azért, hogy aki nem ismer, ne is vegyen észre, ne a repetíciót lássa, hanem az uniformison keresztül csak egy pozíciót, egy beosztást. Ez a tizenkét képből álló sorozat 2022-ben a Ludwig Múzeum Kortárs Fotógyűjteményébe is bekerült. Ha egyben nézzük az anyagot, ott lehet leginkább látni azokat a mikrokülönbségeket – a nagyon is szembetűnő egyenruhán kívül –, melyek meghatároznak egy munkát, az adott dolgozó munkakultúráját. Hova néz, mit és hogyan tart a kezében? Ám, mint korábban említettem, szükségem volt egy idő után a személyes történetekre, reflexiókra is.

Fabricius Anna: Üzenet az apámtól, 2023-24, analóg fotográfia
 
 
Hogyan nézett ki, hogyan dolgozott együtt vendégmunkásokkal? „Klasszikus” módon részese lett bizonyos fokig a mindennapjaiknak?

Nem egészen. Értelemszerűen a munkáltatók engedélyezése után, többször találkoztam azokkal az emberekkel, akik nyitottak voltak a beszélgetésre. Ezzel párhuzamosan, a korábbi videóimhoz hasonlóan többször elmentem és néztem, hogyan és pontosan mit dolgoznak. Mivel a legtöbb helyen a munkaidejükben beszélgettem velük, viszonylag tudatosan kellett felkészülnöm, hogy miről szeretném faggatni őket. Volt, hogy csak a munkahelyen lehetett forgatni – ők a dolgozóik privát szféráját igyekeztek tiszteletben tartani –, volt olyan, hogy az üzemi titoktartás végett csak a szabadidejükben, hétvégén találkoztam az emberekkel. Akkor én voltam náluk a vendég. Ilyenkor nyertem betekintést például a thai konyha rejtelmeibe, vagy szagoltam végig a szárított thai fűszereket, melyeket az ottani konyhakertben nevelnek. Számukra a nyelv mellett a hazai konyha és a saját ünnepek identitásmegtartó szerepe kulcsfontosságú.

Kiállítási enteriőr, fotó: Gál Csaba / MNM KK - PIM 
 
 
Mik voltak azok a fogalmak, amelyek alapján fel tudta építeni a projektet? Voltak előzetes elképzelései, amit később felülírtak az újabb és újabb tapasztalatok?

Abban, hogy milyen lépesek szerint kell az anyagot felépítenem, szerencsére már voltak tapasztalataim. Ami ebben az esetben érdekelt, vagy hívószóként tekintettem rá, az a transznacionális családi struktúra, az ezzel járó kommunikációs csatornák megmutatása és a szabadidő körbejárása volt. Illetve a résztvevők bevonása. Fontosnak tartom, hogy ne csak kívülállóként mondjak véleményt, hanem hogy a bevonódás a részvétellel együtt közösségi mozzanattá váljon a fotózás során. Arra is figyeltem, hogyan lehetne bevonni a távoli családot, az ő gesztusaik hogyan hatnak az itteni családtagokra. Mivel az okostelefon applikációi a mindennapi élet egyetlen kommunikációs csatornája a család felé, megkértem az ittenieket, küldjenek haza selfie-t magukról, majd az otthoniak – a kisgyermekük, apjuk, anyjuk, testvérük – rajzoljanak rá valamit és küldjék vissza nekik. Az így létrejött családi gesztust, a szeretteik mozdulatát egy anyagból kivágtam és egy-egy fotó elkészítése során az alanyaim azokat tartják maguk előtt. Előfordult, hogy egészen nagy emóciót váltott ki ez a fizikális érintkezés. A kész képekből mindegyikük kapott egy-egy példányt. Nekem ezek a személyes változások és megnyílások nagyon fontosak, rengeteget tanultam a szeretetről, az önfeláldozásról.

Fabricius Anna: A borjúgondozó, 2023-24, analog fotográfia
 
 
A projekt célja, ha jól tudom, egyáltalán nem az volt, hogy dokumentarista módon mutassa meg alanyainak a hétköznapjait. Hol van a határvonal a dokumentarizmus és a személyesség között?

Nem vagyok dokumentarista fotográfus. Más alkotói attitűddel dolgozom, engem a kibillentés érdekel. Mind részvételi, mind pedig befogadói oldalról. Említettem korábban a közösségi mozzanatot, ez mindennél fontosabb. Valahogy úgy tudnám ezt leginkább körülírni, mint egy nagy mezőt, ahol a nagy keretek meg vannak határozva, de hogy azon belül mi történik az egyénnel vagy a csoporttal, azt nem én határozom meg. Ez a mások általi improvizálás sok meglepetést tartogat, de egyúttal önazonosnak is érzem, tehát amit beletesznek a résztvevők, sokkal inkább szól saját magukról, mint arról a helyzetről, amiben benne vannak, miközben egy külső szem rájuk tekint.

Többen is eljöttek a fotókon szereplő személyek közül a kiállításmegnyitóra, és abban, hogy ez az egész „projekt” működött, egy indiai fiú visszajelzése is megerősített. Azt mondta: „Ez az egész történet annyira rólunk szól, a hétköznapjainkról és küzdelmeinkről.”

 

Fabricius Anna Itt a munka, hol az otthon? című kiállítása – kurátora Csatlós Judit – a Kassák Múzeumban (1033 Budapest, Fő tér 1.) október 27-ig látható.