Kecskeméten rendszeressé váltak a Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálék. A sorozat 2000-ben „próbatárlattal” kezdődött, a legutóbbi, 2022-es kiállítás pedig már a komoly múltra visszatekintő kulturális esemény létjogosultságát igazolja, miszerint nagyon hiányzott egy ilyen szemle a magyarországi kulturális palettáról. Első alkalommal, 2002-ben a keresztre feszítés jelenete és a legfontosabb szimbólum, a kereszt, 2005-ben pedig a Genezis őstörténeti része, a Teremtés könyve első 11 fejezete volt a pályázat tematikája. Már ezek a tárlatok is hatalmas érdeklődést váltottak ki, kiváltképp Erdélyi Zsuzsanna, majd Dávid Katalin keresztény művészetről szóló ünnepi beszédét hallgatták meg sokan. A harmadik biennálén az oltár, a negyediken Krisztus példázatai, az ötödiken az Apokalipszis, a Jelenések könyve, a hatodikon az angyalok, a hetediken a gyermekek, a gyermekség, a nyolcadikon pedig a magyar és a magyarországi szentek volt az ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai program. 2018-ban a hét főbűn mozgatta meg nagy sikerrel a művészek fantáziáját, melynek kapcsán felelevenítették az akkor fél évezrede elhunyt Hieronymus Bosch életművét is. Végül a jubileumi, tizedik biennálé tematikája – Szent vendégség (Eucharisztia/Úrvacsora) – kivételesen egy aktuális eseményhez, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz (is) kapcsolódott. Az első tíz tárlaton összesen 1274 művet állítottak ki a Cifrapalotában.

Pittmann Zsófia: Emberbárány, 2022

 

– A Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennáléhoz számos terület, fogalom tartozik, például keresztény, vallásos, szakrális, egyházi és liturgikus művészet, mi azonban kiemeltünk egyet, a keresztény tematikát, mint az európai művészet egyik legfőbb összetevőjét – magyarázza a Móra Ferenc-díjas ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, a Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti osztályvezetője. – Idén márciusban közzétett felhívásunkra 178 művész 177 alkotást, illetve sorozatot adott be, amiből a zsűri összesen 128 alkotó 127 művét, sorozatát javasolta kiállítani és a katalógusban megjelentetni. Ezúttal állatokkal és növényekkel kapcsolatos ábrázolások születtek. Csak a Bibliában 121 állatfajról és 80-, bár egyesek szerint megközelítőleg 200-féle növényről olvashatunk, s nem csupán a teremtésükről vagy az özönvíz története, Noé bárkája kapcsán éppen a megmentésükről, hanem gyakran szerepelnek hasonlatokban, példabeszédekben is. A növények és az állatok a Szentírástól, illetve az apokrif irodalomtól függetlenül is a keresztény művészet kihagyhatatlan részeivé váltak. A keresztény ikonográfiában különösen fontosak együtt (például paradicsomkert, elzárt kert, szőlőkert, evangélista szimbólumok) és külön is (élet fája, tudás fája) a szimbolikus megjelenítéseik, a szentek legendáihoz kapcsolódv akár attribútumként is, továbbá igen jelentősek a fantázialények vagy éppen az állatövi jegyek ábrázolásai. Tehát rendkívül gazdag területet választottunk, amely napjaink egyik legnagyobb globális válságjelenségére, a klímaváltozásra és ahhoz kapcsolódóan a növényi és állati fajok kihalására is felhívja a figyelmet.

Horváth Mária: Szent Ferenc „találkozása” Csaba testvérrel, 2022

 

Ifj. Gyergyádesz László azt is elmondta, hogy a keresztény biennálékhoz kapcsolódik az a majd két évtizede folyó módszeres gyűjtői tevékenység, melynek eredményeként a „hírös város” múzeumának képzőművészeti gyűjteményén belül létrehoztak egy, a nem egyházi fenntartású magyarországi múzeumokban ma még egyedülállónak tekinthető speciális gyűjteményi egységet. A kollekció folyamatosan gyarapodik, de miután erre nincsenek anyagi forrásaik, a művészeket beszélik rá arra, hogy ajánlják fel alkotásaikat a múzeumnak. Ennek köszönhetően már túl vannak a félezredik leltárba vett tételen. A gyűjtemény összetétele, minősége tehát alapvetően az alkotók jóindulatától és az egyes biennálék témájától függ. A művészektől tudják, hogy adományozási kedvüket jelentősen fokozták azok a tárlatok, amelyeken egy-egy válogatás kerül a közönség elé, így élővé téve ezt a múzeumi tárgyegyüttest. Eddig többek között a Tihanyi Bencés Apátságban, a Pécsi Galériában, az egri Zsinagóga Galériában, a budapesti Klebelsberg Kultúrkúriában, a Szent István-bazilikában, valamint a szentesi Koszta József Múzeumban volt közös kiállítás.

Nemes Zsuzsa: Méhlegelő körbezárt kertben, 2022

 

A XI. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé 2022. október 16-ig – keddtől vasárnapig 10–17 óra között – tekinthető meg a Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota kiállítóhelyén.

Fotók: Kecskeméti Katona József Múzeum