Az ikebanaművészet virágkorát a japán középkorban élte, a sógunok és szamurájok uralkodása idején. Eredetileg zen buddhista és sintoista szentélyek díszítésére szolgált, ám idővel bekerült a közismerten puritán japán otthonokba. A középkori japánok rituális teaszertartásokon látták vendégül egymást és mérték össze virágkötészeti tudásukat azáltal, hogy felfedték vendégük előttük otthonuk egyetlen ékességét: a szentélyben lévő virágokat. A legszebb ikebanákról a japán költők waka-verseket írtak.   

 

Minden ikebana öt részből áll. Az első a meredeken felfelé törő Főág (Sin), a függőleges, vertikális tengely, amely az elérhetetlen isteni szférát, illetve az ég felé törő, pozitív emberi akaratot és teremtőerőt jelképezi. Ezt követi egy hosszú, Jobb oldali ág, amelyet különféle praktikákkal lehet a kívánt mértékben meghajlítani, s amelyből könnyen lehet például egy hosszabb utazás szimbóluma. A harmadik elem egy ettől alacsonyabban fekvő és sokkal rövidebb Bal oldali ág, az előző aszimmetrikus ellenpontja, mivel a japán művészet kerüli a „mesterkélt” szimmetriát. A negyedik elem: Három levél a középpontban és maga a Virág vagy Termés, amit az ágakon, illetve a kompozíció tengelyében helyeznek el. Az ötödik elem pedig a Virágváza, amely anyagától függően a földet (agyag, cserép, bronz) vagy a vizet (üveg) jelképezi. Az ikebana ágai és termései természetesen nem tartoznak össze, de úgy kell megalkotni az ikebanát, mintha egy tőről fakadnának és összetartoznának.  

Tradicionális japán ikebanák

 

Az ikebana egyrészt modell, a valóság kicsinyített (és kissé átalakított!) mása, másrészt színtiszta költészet, absztrakció. A fenti grafikák tanúsítják, milyen költői metaforákat képesek kifejezni virágnyelven az ikebanák. Egy szögre akasztott ikebanából például könnyedén lehet teliholdat vagy vitorlás hajót varázsolni, de átalakítható duruzsoló méhkassá is, a méhkasból kiröppenő virágokkal. Az ikebanák által virágnyelven elbeszélt történeteknek csupán képzelőerőnk szabhat határt.

Ivaki Tosiko: Modern ikebanák (1980 körül)

 

Hazánkban a sokáig Magyarországon élő és alkotó ikebanaművész Ivaki Tosiko munkái tették egy időre rendkívül népszerűvé és divatossá az ikebanát. Mindez még a nyolcvanas években történt, ám Ivaki Tosiko dokumentált munkáin nem fogott az idő, mivel ikebanái kivételesen költőiek és kreatívak voltak. Életerő című művének főszereplője a Jobb oldali ágon merészen – szinte nyílként – felfelé törő vörös szegfű, a férfierő szimbóluma. A Főág és a Bal oldali ág páfránylevelei ezúttal csupán kiegyensúlyozzák, illetve „háromszögesítik” az ikebanát. A Telihold ünnepen a buján burjánzó Bal oldali ág holdudvarként öleli körül az egész kompozíciót és benne a sárgafejű dáliát mint teliholdat. Még a holdbéli nyulat is felfedezhetjük a Jobb oldali ág tekintélyes méretű gladióluszleveleinek hála: ezek ugyanis „tapsifülek”. Legszebb kompozíciójának a japán művésznő a Tejút címet adta, noha valójában egy budapesti tűzijáték ihlette meg. A két sárgafejű dália a Nap meg a Hold, míg az égi csillagokat – vagy a tűzijáték rakétáit – a kataraktaként leomló juharlevelek jelképezik.

Van Gogh: Virágzó mandulafaág, pohárban, 1888 telén, 

 

Van Gogh virágcsendéletei rendkívül gazdag hagyományban gyökereznek, hiszen németalföldi barokk festők készítették a leghíresebb csendéleteket, melyeken minden virág és tárgy allegorikus vagy szimbolikus. Ezek a flamand „virágórák” jelentős hatással voltak Van Gogh csendéleteire, a napraforgós csendéletekre különösen, ám létezik néhány olyan Van Gogh-festmény, amelyek sehogy sem illeszkednek ebbe a németalföldi hagyományba, és olybá tűnnek, mintha általuk Van Gogh keresztezni kívánta volna a japán ikebanát az európai csendélettel. Az egyik legsikerültebb ilyen jellegű olajképen közönséges üvegpohárba helyezett rügyező faágat látunk, avatatlan szemek számára semmi különlegeset. Ám alaposabban szemügyre véve e képet világosan kirajzolódik az ikebanára jellemző öt alkotóelem: a három ág, a virágok és az üvegpohár. A Főág csonka – ami a Van Goghra jellemző személyes és alkotói válságot jelezheti – ám még életben van és virágzik, ami talán az alkotás és a remény szimbóluma. A Jobb oldali ág hossza és elhelyezése éppen megfelelő, mellékága pedig olyan, mint egy gyertyatartó. A Főág és a Jobb oldali ág csonka V-betűt formáz, azaz rejtett „Vincent” szignót, ami arra utal, hogy e csonkolt faág – ami „még éppen életben van” – Van Gogh önarcképe. A japán hatást tovább erősíti az abrosz citromsárga mintázata Van Gogh jellegzetes „vonalkázós” stílusában, ami ezúttal számtalan sárga kardvágásnak tűnik. A falon olvasható „Vincent” szignó is a japán írásjegyekre emlékeztet: olyan, mintha katanával vésték volna a falba. A citromsárga csíkokból fakadó csodálatos térhatás ellenére az összhatás rendkívül lehangoló.

Sokkal derűsebb tavaszi órában készülhetett a Virágzó mandulafaágak című festmény, ami nem tekinthető csendéletnek, ugyanakkor tájképnek sem. Leginkább Van Gogh cseresznyevirágzásról festett korábbi japános tájképeivel mutat rokonságot, ám azoktól nagyságrendekkel jelentősebb. Ez a kép egyértelműen felajánlás (donatio), amilyenek az eredeti japán ikebanák is voltak. A faágak emberi kezek gyanánt ajánlják Isten kegyelmébe a virágokat, amelyek olyanok, mint a templomi gyertyák, míg szirmaikat alig lehet megkülönböztetni a lepkeszárnyaktól. Ráadásul: valamennyi faág és minden ágacska egy-egy V betűt – Vincent-szignót – és egy-egy miniatűr „ikebanát” formáz. Van Gogh tehát saját képének donátora, és önmaga zátonyra futott életét ajánlja Isten kegyelmébe. Költőisége viszont tovább szárnyal. Ég felé fohászkodó faág-karok és mécsesként fényeskedő lepkeszirmok: ki alkothatna ennél tökéletesebb „ikebanát”?

Van Gogh: Virágzó mandulafaágak, 1890 tavaszán