A kiállítás igyekszik közelebb hozni az építőiparból ismert rideg alapanyagot, hogy vegyük észre annak finomságát, humánus, értékközvetítő szerepét.

Csurgai Ferenc, Karbon-kor 01. című munkája
 
 

Immár nyolcadik alkalommal ad helyet a Nick Galéria a Beton arcai szobrászati kiállítássorozatnak, mely idén az Industrial silence, vagyis ipari csend címet kapta. A kifejezésben eleve paradox ellenállás feszül: a kiállítók tudatosan igyekeznek szembehelyezkedni az indusztriális zajszennyezés káros hatásaival.  A tárlat kiemelt partnere a pécsi kötődésű Holcim Vállalat, amely hangsúlyozott figyelmet fordít a környezetvédelemre, a zöld gondolkodásra, így már a címben is felfedezhetjük az építőipari tevékenységben nem feltétlenül megszokott hozzáállását. A tárlat elsősorban a természettől ihletett nyugalomra és csendre fókuszál, szemben az ipari zajjal. Közös cél, hogy a látszólag rideg beton humánus oldalának megmutatásával az anyag és a mondanivaló pozitív vetületét ismertesse meg a látogatókkal.

György Kata, Öngyógyító város című munkája
 

A korábbi, Nickben megvalósult betonszobrászati tárlatok mindegyike sok szállal kötődött Pécshez, hiszen a kétezres években Csurgai Ferenc vezetésével itt zajlottak azok az egyetemi kurzusok, amelyeken a hallgatók elsajátíthattak valamit a beton különleges tulajdonságaiból, formálhatóságából. A pécsi születésű Veres Balázs, Csurgai tanítványaként idővel maga is mesterré vált, azóta is betonszobrászati kiállításokat szervez, többek között a Nick Galériában.

Kiss Anna, Kapcsolatok című munkája
 

Csurgai és Veres szobrászként most olyan alkotókat választottak maguk mellé, akik a grafika és a festőművészet területéről érkeztek; György Katát, Kiss Annát és Nagy Zsófia Magdolnát, hogy a mostani kiállítás mind tematikájában, mind formavilágban különösen gazdag anyagot villantson fel. A munkák izgalmas diskurzusba lépnek egymással, ahol a beton sokféle, emberekhez, természethez közeli arcai mutatkozhatnak meg.

György Kata, Túlélési képesség című munkája
 
 

Egyik legrégebbi építőanyagunk a beton, a Vezúv hamujának őrlése során előállított anyagot már az ókori rómaiak is használták utak, fürdők, vízvezetékek építésére, sőt ebből készült az egyik legjelentősebb ókori építmény, a római Pantheon, a világ máig legnagyobb méretű, vasalatlan betonszerkezetű kupolája is. A beton a XVIII–XIX. században kezdett éptőanyagként elterjedni, ám szobrászalapanyagként mai napig kevésbé ismert, noha neves művészek dolgoznak vele a XX. század óta, mégis talán különösnek hat, hogy a brutalista építészet rideg, szilárd, kemény, szürkés anyagából könnyed, nemes matériájú és mondanivalójú, áttetsző szobrok és reliefek készülhetnek. A betonnak így különös lehetősége van rá, hogy mély filozofikus tartalmakat és üzeneteket közvetítsen, ami engedi a mögöttes jelentések megnyilvánulásait.

Kiállítási enteriőr 
  

A két hazai betonszobrászmester, Csurgai és Veres kitűnően ismerik a betont, mely a cement, a mészkő, a kavics, a homok és a víz patikamérlegen kimért pontos elegyeként építőanyagként is megállja a helyét. Mégis az itt látható szobrok matériája különbözik ettől, hiszen ezt saját, hosszú évekig tartó tudományos kísérleteik és kutatásaik eredményeként alakították ki olyan könnyűszerkezetes, öntömörödő és a művészi megformáláshoz ideális anyaggá, amely jelentéktelennek tűnő volta ellenére is a magas művészet közvetítőjévé válhatott. A kiállításon az öntött betontól a Csurgai által karbonszállal megerősített, világszabadalommá kísérletezett ötvözetig, illetve a természetes és mesterséges anyagokkal és fotográfiával kiegészített szobrokig, fali panelekig sokféle munkát láthatunk.

Kiállítási enteriőr 
 

Csurgai karbonszálas szobrai a karbon korba vezetnek vissza bennünket, de ennél általánosabb és humánusabb üzeneteket is hordoznak formákról, színekről és anyagokról. A kalligrafikus, gesztusszerű, experimentális munkák mélyebb mondanivalói a világegyetem és az ember leképeződéséről szólnak, annak tökéletességéről vagy épp töredékességéről. Az emberi arc megjelenésével a teljesség, a női és férfi energiák, a jó és rossz dialektikája, az élet és halál szimbólumai tűnnek fel. Veres szobraival az anyag és a techné tökéletesre fejlesztett, természetből és geometriából eredeztethető idomai mellett eszmeiségében is az örök harmóniát, illetve az ebből való kizökkenés állapotát közvetítik. Grassi című munkáiban a beton rácsszerkezetét fűvel töltötte ki, hogy megmutassa a természet mindenen uralkodó erejét és hatalmát. A betonöntés alapvonásából adódó szisztémák, a különböző, selymesen sima vagy durvább felületek egyszerre, harmonikusan vannak jelen az alkotásaiban.

Kiállítási enteriőr 
 
 

Nagy Kata grafikusművész, természettudományos, építészeti gondolkodású alkotóként városképeket, utópisztikus urbánus tájakat mutat be, ahol az otthonosság érzése elsősorban a természettel való harmóniában nyilvánul meg. Az öngyógyító városok azt a fajta környezettudatosságot sugallják, ahol a szennyezőanyag-kibocsátás alacsony és az ökológiai lábnyom a lehető legkisebb. Növényekkel, mohákkal gazdagított szobrai a betonnak, mint élő anyagnak a természethez közelítő tulajdonságait hangsúlyozzák, illetve interaktivitásra sarkallnak, akár mi magunk látogatóként is meglocsolhatjuk a növényeket, így a munkák azt az érzést közvetítik, hogy valóban tehetünk valamit környezetünk védelme érdekében.

Kiállítási enteriőr 
 

Kiss Anna festőművészként táblakép jellegű, dinamikus hatású munkákat alkotott, ahol a fotók ábrázolta arcok derengenek fel. Triptichonszerű alkotásokkal kísérletezik, nejlonokat, környezetszennyező anyagokat esztétikus módon használ fel, hogy kristályszerkezetekre hasonlító formákkal ötvözze azokat, így felmutassa a szinte soha le nem bomló anyagok egyik lehetséges utóéletét. Az időt fókuszba helyező munkáiban a természet mindenen uralkodó erejét láttatja, ahol a kristályszerkezet növekedése felülírja a mesterséges beavatkozás negatív hatásait.

Nagy Zsófia Magdolna, Holtszög VI. című munkája
 

 

Nagy Zsófia Magdolna festőművészként alkotta meg betonszobrait, amelyekben továbbviszi fő kutatási területét. Kristályszerkezetekkel foglalkozó munkáiban felmutatja az azok sokféleségében rejlő mikrovilágot. Holtszög című sorozatával érzékelteti, hogy a kristályokban bármilyen természethez közeli struktúra kialakítható. A formák belsejében olyan szerkezeteket fedezhetünk fel, melyek kirajzolják a korallszerű formák fejlődésének irányvonalait.

Kiss Anna, Idő 1. című munkája
 

A tárlat öt alkotója izgalmas módon ábrázolja ember és természet viszonyát, az ipari környezet elidegenítő hatását egyfajta utópisztikus módon láttatják, azt az eszmeiséget sugallva, hogy az emberiség mégis képes visszafordítani és a javára használni az indusztriális tevékenységből adódó, negatívnak tűnő hatásokat. A kiállítást végigjárva bízhatunk benne, hogy a beton humánus arcának megmutatásával valamennyi látogató inspirációt kap és a maga módján, szűk környezetében tud és képes is tenni Földünk megóvása érdekében.

 

A beton arcai 8. 0. Industrial silence című kiállítás 2023. október 7-ig tekinthető meg a Pécsi Nick Galériában (7621 Pécs, Király utca 1.).