Algazöld csend bont virágot bennem, Karinthy Szalon 2024 Fotó: Czinder Fanni
 
 
Családjában ugyan senki sem művész, ám az alkotás iránti vágy ott él mindenkiben, „de én voltam az első, akinek igazán sikerült kibontakoztatnia a művészi hajlamát” – hangzott el egy interjúban, melyben Herbert Anikó arról mesél, hogy nagymamája énekesnő, testvére üvegművész szeretett volna lenni, édesapja fával dolgozik, anyagból hoz létre valamit, ami esztétikus, ami mások számára is értékes lehet, akárcsak az édesanyja, aki a legősibb kézműves szakmák egyikével foglalkozik, varrónő. 
 
Algazöld csend bont virágot bennem, Karinthy Szalon 2024 Fotó: Czinder Fanni 
 
 
Érettségi utáni döntötte el, hogy képzőművész lesz. Előbb a Képzőművészeti Egyetem előkészítőjére járt, majd Egerbe, az Eszterházy Károly Egyetem Művészeti Karára. Mesterétől, Szurcsik Józseftől szabad kezet kapott, hogy találja meg a hozzá leginkább illő médiumot, kifejezésmódot, technikát.
 
Kísérletező típus, stúdiumai alatt többféle dolgot kipróbált: textilt, olajat, akvarellt. Ez utóbbira Ványai Magdolna tanította. Olyannyira megszerette, hogy ezzel kezdett papírra dolgozni. Sérülékenysége ellenére tökéletesnek találta ezt a hordozót, úgy véli, éppen törékenysége ad neki igazi mélységet.
 
Algazöld csend bont virágot bennem, Karinthy Szalon 2024 Fotó: Aczél Márk 
 
 
Sokféleképpen készült akvarelleket mutat be tárlatán, szám szerint huszonnyolcat, a papíron át a bőrből készültekig. A látottak értelmezéséhez jócskán vissza kell utaznunk az időbe. Egészen a tengerek és óceánok kialakulásáig, amikor még prokarióták (sejtmag nélküli egysejtűek) uralták rendkívül barátságtalan bolygónkat, amiről ma már tudjuk: „kénköves pokolként üzemelt”, bonyolultabb szerkezetű élőlények nem is viselhették el a nagy meleget. Mindez kiindulópontja csupán a kiállításnak, amelynek alkotásairól az élet kezdete jut majd eszünkbe. Az élet, amelynek bölcsője a víz, és talán nem véletlen, hogy videóképein az alkotót is látjuk alámerülve. A nyugalmat árasztó, meditatív kompozíciók hófödte hegycsúcsai, szárnyaló madarai, növényi szálai és persze az ember, élő és élettelen szoros kötelékére mutat rá. Ha úgy tetszik, az élet körforgására, ami állandó. Ugyanakkor óhatatlanul utal az ökológiai válságra is, ami például a jéghegyek olvadását, természeti erőforrásaink megcsappanását okozza.
 
Algazöld csend bont virágot bennem, Karinthy Szalon 2024 Fotó: Aczél Márk 
 
 
Két múlt századi tudósnő hatott igazán az Algazöld csend bont virágot benne műveire. Kol Erzsébet algológus, a hó- és jégalgák neves kutatója és Sebestyén Olga hidrobiológus-limnológus, a Balaton élővilágának tanulmányozója. Mindketten nemzetközi szaktekintélyeknek számítottak. Kol egészen Alaszkáig utazott azért, hogy egy bizonyos málnaszínű havat vizsgálhasson. Eljutott Észak-Amerikába is, ahol gleccserek, hómezők mikrovegetációját gyűjtötte be. Sebestyén a Balaton parti sávjában előforduló társulások analizálásával foglalkozott.
 
Algazöld csend bont virágot bennem, Karinthy Szalon 2024 Fotó: Aczél Márk 
 
 
A kiállítás textil- és kollázsmunkáiban archív fotókon meg is jelennek az inspiráló tudós nők. Szabó Annamária szerint „Haniko e két kutató eredményeit, női életútjukat vizuális tér-képekké alakítja kollázsolással-kartografálással, miközben a látogató számára az ökológiai válság alga-ambivalenciáját teszi megragadhatóvá a fabuláción keresztül”.
 
Algazöld csend bont virágot bennem, Karinthy Szalon 2024 Fotó: Aczél Márk
 
 
Herbert Anikó sokrétűsége vitathatatlan, ezt mutatja mostani tárlata is. Miként eddigi pályáján, úgy most is a természet ihlette lírai, meditatív képeit. A japán művészet jelszerű, statikus nyugalmát árasztják, amelyek ugyanakkor a rusztikusan vésett fának, bőrnek és textilnek köszönhetően nagyon is kortárs módon tágítják az akvarell műfaji kereteit. Otthonosan mozog ebben a világban, magáénak érzi, eggyé válik vele, oly természetesen, mint a címbeli alga, amely velünk együtt éli világát.

 

Herbert Anikó aka Hanikó Algazöld csend bont virágot bennem című tárlata október 3-ig látható a Karinthy Szalonban (1111 Budapest, Karinthy Frigyes út 22.).