Féner Tamás. Apokrif a Vizsolyi Bibliához
 

Az elmúlt évtizedben született sorozataiban leginkább a tárgyi világ, benne sokszor szakrális vagy annak tekintett tárgyak, szövegek jelennek meg, amelyeken keresztül alkalmanként a vallás felé fordult.

Később, újabb váltással a festészeti felfogáshoz közelítő alkotásokat vonultat fel, amelyekben reflektálni kíván a tárgyát vesztett – digitálisan generált – képek világára a leghagyományosabb módon készült fotográfiákkal. A Mai Manó Házban rendezett tárlat három sorozatot mutat be Féner Tamás munkásságának elmúlt évtizedéből.

A kortárs magyar fotográfia egyik meghatározó alakjának tevékenysége történeti korszakokat fog át, hatása a mai napig érzékelhető az őt követő generációk alkotásaiban. A fotóriporter szemlélete jellemezte a rendszerváltásig tartó alkotói periódusát, klasszikus képriportjain nemzedékek nőttek fel. Talán legsikeresebb sorozata ebben a periódusban az „…és beszéld el fiadnak…” című, 1983-ban nyílt kiállítás, mely mérföldkőnek bizonyult a budapesti zsidó közösség megismertetésében a második világháború után. A Néprajzi Múzeumban rendezett tárlatot előbb betiltották, majd ezt feloldva több nyelven megjelenő album látott napvilágot a képsorozatból. Ezzel párhuzamosan számos képriportja a hazai fotóriporteri műfaj újítójává tette: az olajbányászokról készült képanyaga vagy a Cserhalmi bányászbrigádot megörökítő fényképei, illetve a színes 1400°, majd Tükörrepülés című sorozata – a döntött táj- és városfotók mindegyike valamilyen fordulatot hozott a magyar fotográfiában.

Féner Tamás. Barcsay Jenő
 
 

Ugyanakkor Féner Tamás nem csupán fotográfiai életművével állít példát kortársai elé, hanem több évtizedes szervezőmunkájával is. A Magyar Fotóművészek Szövetségének főtitkáraként az ő kezdeményezésére jött létre a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, mely a fiatal kortárs fotóművészek legfontosabb szerveződése. Számos egyetemen volt előadó, tanítványai mára szintén a kortárs fotográfia fontos szereplői.

Mintegy hetven évet felölelő fotográfusi pályafutása alatt ugyanakkor a folyvást megújuló alkotó képét testesíti meg, hiszen életének majdnem mindegyik sorozata fordulatot hozott alkotói gondolkodásában.

Kiállításának címe: „…A mi történt, ugyanaz, a mi ezután is történik…” Károli Gáspár bibliafordításából való, s nemcsak Féner Tamás életszemléletét tükrözi, hanem legutóbbi alkotói periódusának összefoglalása is, melynek utolsó fejezete ebben az évben valósult meg.

Féner Tamás. „Isten ezt felelte Mózesnek. Vagyok, aki vagyok. Majd azt mondta. Így szólj Izráel fiaihoz. A Vagyok küldött engem hozzátok.”
 

 

A négy teremből álló tárlat három sorozatot mutat be (Jelkép-halászat, 2015; Jákob létrája, 2018; S megint elölről (Babits) és Architektúrák, mindkettő 2022–2023), ez utóbbi két fejezetre, s két teremre tagolódik. A szerző többnyire nem támasztja alá képeit az asszociációt megkötő képaláírással. A színes portrék az évekkel vagy akár évtizedekkel előbb keletkezett képek átértelmezései, a konstruktivista kompozíciók pedig a már régebben hordozott motívumok kibontakozásai.

Egy másik értelmezési réteget is felmutat a tárlat: az elmúlt években készült képek alatti síkban a régebbi sorozatok fekete-fehér és színes nyomokban felbukkannak, érzékeltetve azoknak a sorozatoknak a gondolatiságát, melyek a kiállítás fősodrába tartozó képanyagok gondolati előzményei voltak.

Féner Tamás. Részlet a Jelkép-halászat című sorozatból
 
 

Féner Tamás (Budapest, 1938. november 17.) fotóriporter, fotóművész, lapszerkesztő, előadó. 1957-ben a Madách Gimnáziumban érettségizett, majd a MÚOSZ újságíró iskoláját végezte el, ezután három évig rendkívüli levelező hallgató volt a Képzőművészeti Főiskolán. Huszonöt évig a Fotóművészet című szakmai folyóirat szerkesztője, 1957–1986 között a Film Színház Muzsika riportere, képszerkesztője, később művészeti szerkesztője volt. 1986–1990 között a Képes 7 főszerkesztő-helyetteseként, majd 1991–1993-ig a Népszava képszerkesztőjeként dolgozott. 1993-tól egy éven át a Griff és a Vasárnap képszerkesztője volt. Ezután szabadfoglalkozású, majd 1997-től 2003-ig a Népszabadság Magazin képszerkesztője, később nyugdíjasként az MTI szakmai tanácsadója lett.

Féner Tamás. Részlet az Architektúrák című sorozatból
 

1966-tól a Magyar Fotóművészek Szövetségének tagja, 1978 és 1986 között pedig a szervezet főtitkára volt. 1976-ban a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának egyik alapítója. 1966-tól a Studio Nadar, később a MÚOSZ fotóriporter szakosztálya vezetőségének, 1979-től pedig a Művészeti Alapnak, majd jogutódjának, a MAOE-nak tagja volt. Előadott 1979-től a MÚOSZ Újságíró Iskolájában, később különböző magániskolákban, 1992-től az ELTE újságíró posztgraduális kurzusán és a kaposvári egyetem fotó szakán. 

Kurátor: Baki Péter


Féner Tamás kiállítása 2023. augusztus 30. és október 1-je között látható a Magyar Fotográfusok Házában (Mai Manó Ház – 1065 Budapest, Nagymező utca 20.).

További információ: https://www.maimano.hu/programok/kiallitas-fener-tamas-a-mi-tortent-ugyanaz-a-mi-ezutan-is-tortenik