Tót Endre Cím nélkül 1989 
 
 
Grandiózus méretű táblaképei valójában a hetvenes évek konceptuális alkotásainak manifesztációiként és a többszörösen rétegzett életművön belüli korszakok közötti belső dialógust megteremtő „vizualizációkként” is értelmezhetők – olvasható a vala-hol itt a mosoly című tárlat leírásában. Emiatt is néhány alkotáshoz, mint az Untitled 1-hez (After Piet Mondrian) vagy a Dada vásár Berlinben-hez két évszám is dukál. 1971/1987, illetve 1974/1991. Ezek az eredetileg mail art (postai művészet) jellegű munkáknak és festett verziójuknak dátumai. A tárlat címe Tót ikonikussá vált Mona Lisa-parafrázisára utal.
 
Tót Endre Elvis after Warhol 1993
 
 
Tót Endre rövid ideig festett. Tanulmányait a Magyar Iparművészeti Főiskola murális szakán végezte. Informel festészettel foglalkozott a hatvanas években, 1968/1969-ben együtt állított ki az Iparterv-csoport neoavantgárd alkotóival. Korai munkáinak retrospektív tárlat adott helyet a Kiscelli Múzeumban 1989-ben. Rajzait (merthogy azokat is készített) és tusfestményeit Székesfehérvárott, a Szent István Király Múzeumban láthatták az érdeklődők 2003-ban.
 
Tót Endre Mao (with detail)  
 
 
1970/71-ben teljesen elfordult a festészettől és a konceptuális művészetnek élt. Elhatárolódásának miértjéről Perneczky Géza, Széchenyi-díjas művészettörténész, képzőművész az Új Művészet 2003. októberi lapszámában a következőképpen írt: Talán Tót volt a XX. század második felében az Amszterdamtól keletre eső művészek között a legtüneményesebb festőtehetség. De Tót önként mondott fel a festészetnek egy menet közben megismert és fontosabbnak érzett igazság kedvéért.
 
Tót Endre vala-hol itt a mosoly acb Plus 2024
 
 
Festői korszakának Tót a My Unpainted Canvases (1970) című művével intett – akkor úgy tűnt – „végleg” búcsút. A meg nem festett vásznak kötete egy úgynevezett szamizdat (engedély nélküli) kiadású művészkönyv. A benne található, soha nem létezett alkotások üres kereteit az olvasók saját képzeletbeli képeikkel egészíthetik ki. Tót számára egyre lényegesebb volt a művészetről való fogalmi gondolkodás, és az, hogy mi van a művek mögött, miért léteznek.
 
Tót Endre vala-hol itt a mosoly acb Plus 2024
 
 
Hamarosan festészetétől gyökeresen eltérő médiumokat kezdett használni: filmet, graffitit, plakátot, sürgönyt és képeslapot. Ez utóbbiak már annak a postai küldeményekre specializálódott mail artnak a termékei, amely a nyolcvanas évekre világszerte elterjedt. Ennek a műfajnak köszönhette nemzetközi sikereit, többek között egy 1977-es párizsi kiállítást. Miközben a „keleti blokk” legismertebb művésze volt, itthon nem vettek róla tudomást. 1978-ban emigrált.
 
Tót Endre vala-hol itt a mosoly acb Plus 2024 
 
 
Látszólag csak 1985 után tért vissza a festészethez. Ugyanakkor témái mindig is kísérték pályáján. A vala-hol itt a mosoly tárlata Tót munkásságának teljes bemutatására nem vállalkozhat, de a kiállított kiadványokkal együtt mégiscsak elhelyezi a XX. századi művészetének történetében. Képeit is ennek megfelelően kell néznünk. Élénk színvilágú, geometrikus kompozícióinak varázsa ma már nem újdonságukban, hanem az alattuk, bennük látható feliratokban rejlik, melyek egyben címük is: Mao (with detail), 1993, Tricolor, 1993, Nothing ain’t nothing, 2005. A névadások egyrészt társadalmi, politikai töltetet hordoznak, ily módon ironikusak, másfelől a század művészetének jelentős alakjaira reflektálnak: Piet Mondrianra vagy Andy Warholra.
 
Tót Endre vala-hol itt a mosoly acb Plus 2024
 
 
Warhol Elvis (1963) című alkotásának parafrazeált változata áll a tárlat fókuszában. A XX. század kulturális ikonjának, a „rock ’n’ roll királyának” alakja éppen úgy néz ki, mint Warhol eredetijén. Fenyegetően áll, western pózban, miközben pisztolyát a nézőre szegezi. Tót képe a festékhengerrel felvitt ornamentikának köszönhetően új jelentést kap. Olyan igazán „tót-os”, a díszes motívum több alkotásán (Nix 1991, Engels és Marx [részlet] 1993) kézjegyeként tűnik fel.
Tót Endre vala-hol itt a mosoly acb Plus 2024
 
 
A kiállítás érdekességeként vitrinekbe zárva a hetvenes évekbeli munkákat, saját kiadású könyveit is láthatjuk. Mindezek jól jelzik, hogy az 1970-ben meghozott radikális váltással egyidőben rögtön megjelent nagy témái – az eső, az öröm, a semmi – évtizedeken keresztül behálózták Tót Endre izgalmas pályáját.

 

Fotók: Tóth Dávid

 

Tót Endre: vala-hol itt a mosoly című tárlata július 26-ig látható az acb Plusban (1068 Budapest, Király utca 76.).