Megnyílt a Magyar Művészeti Akadémia és az Alsó-Ausztriai Kormányhivatal közös kiállítása a Pesti Vigadóban, az MMA székházában. A A szépség dicsősége (The Glory of Beauty) című tárlaton nagyméretű alkotásai láthatók.
A tárlaton négy alsó-ausztriai művész – Eduard Angeli, Franziska Maderthaner, Rudolf Leitner-Gründberg és Johann Berger – művei tekinthetők meg, kurátora Carl Aigner, társszervezője a Magyar Művészeti Akadémia. A kiállítás egy hosszabb együttműködés része, amelynek előzményei 2023-ra és 2024-re nyúlnak vissza.

A Dunai Régiók Munkaközössége (ARGE Donauländer) 2023-as magyar elnöksége, valamint Magyarország 2024-es európai uniós elnöksége alkalmából hat magyar képzőművész kapott meghívást, hogy Fiatal kortárs magyar művészek 2024 címmel bemutassa munkáit az Alsó-Ausztria által fenntartott, St. Pölten-i Ausstellungsbrücke Galériában.
A kétoldalú kulturális kapcsolatok története azonban ennél is régebbre nyúlik vissza.
Az MMA és az Alsó-Ausztriai Kormányhivatal 2020 óta működik együtt, azóta több sikeres közös tárlatot rendeztek. A mostani budapesti bemutatkozás ennek a partnerségnek a folytatása. A A szépség dicsősége című kiállítás kortárs, sokszínű festményeken és szobrokon keresztül járja körbe a szépség különböző értelmezéseit – anélkül, hogy a szépség közvetlenül, expliciten a művek témája lenne. A szépséget itt inkább a mentális észlelés tágabb dimenziójaként értelmezik, amely magában hordozza az időbeliség élményét, a vágyakozás, a melankólia, a múlandóság vagy épp az átváltozás érzetét.

Rátóti Zoltán, az MMA alelnöke a tárlat megnyitóján hangsúlyozta:
A Magyar Művészeti Akadémia céljai között kiemelt helyet foglal el kulturális értékeink megőrzése és közvetítése – határon innen és túl. Ugyanakkor fontos számunkra a párbeszéd és a kapcsolatteremtés is, különösen olyan szomszédos országokkal, akikkel közös történelmi és kulturális múlt köt össze bennünket. E kiállítás is ezt a közös szellemi teret és a hasonlóságainkban rejlő erőt hivatott megjeleníteni. (…) Az itt látható művek a szépség iránti vágyból és a szépség megmutatásának szándékával születtek – és így szólítják meg a látogatót.

Karl Wilfing, az Alsó-Ausztriai Parlament elnöke, Johanna Mikl-Leitner tartományi kormányzó képviseletében kiemelte: Alsó-Ausztria számára mindig is kiemelten fontosak voltak a határon átnyúló kapcsolatok Magyarországgal. A két ország között sokrétű kulturális csere zajlik, legyen szó zenéről, műemlékvédelemről, irodalomról vagy épp a képzőművészet területéről. Az MMA-val közösen megvalósított kiállítások – az Elfolyó idő / Verstrichene Zeit és a Young Hungarian Contemporaries / Fiatal kortárs magyar művészek – már megalapozták ezt a párbeszédet, amely most A szépség dicsősége című tárlattal folytatódik.

A kiállítást Carl Aigner kurátor nyitotta meg. A megnyitón jelen volt többek között Turi Attila, az MMA elnöke, Astrid Harz, Ausztria magyarországi nagykövete, Thomas Obernosterer, az Alsó-Ausztriai Parlament igazgatója, Hermann Dikowitsch, az Alsó-Ausztriai Kormányhivatal Művészeti és Kulturális Osztályának vezetője, Katka Krejcova, a nemzetközi kapcsolatokért felelős szakember, valamint a kiállító művészek közül Rudolf Leitner-Gründberg, Franziska Maderthaner és Johann Berger.
A kiállítás hátteréhez tartozik,
hogy 2020-ban Elfolyó idő / Verstrichene Zeit címmel
olyan nemzetközi képzőművészeti tárlat valósult meg, amely az 1989-es nyugati határnyitás harmincéves évfordulójára emlékezett, többek között huszonnégy MMA-akadémikus alkotásaival. Ez az anyag később utazó kiállítássá vált, és több európai nagyvárosban – például Passauban, Stuttgartban, Berlinben, Rómában, Strasbourgban – is bemutatkozott, majd 2021-ben ideiglenesen hazatért Budapestre, a Pesti Vigadóba.
A Young Hungarian Contemporaries (Fiatal Kortárs Magyar Művészek) című tárlaton hat MMA-ösztöndíjas alkotó munkáit láthatta a közönség. A kiállítás kurátora iski Kocsis Tibor, MMA-ösztöndíjas festőművész volt. A tárlat átfogó képet adott a fiatal magyar művészek látásmódjáról, műfaji és stiláris sokszínűségéről. 2024. május 9. és június 9. között az ausztriai Gallery Ausstellungsbrücke adott otthont a bemutatónak.
A tárlat 2025. augusztus 24-ig látogatható a Pesti Vigadó V. emeleti kiállítótermében.

A kiállító művészek bemutatása:
Eduard Angeli
1942-ben született Bécsben, ahol történelmet, majd a Képzőművészeti Akadémián festészetet tanult, többek között Robin Christian Andersen mesterkurzusán. 1965-ben Isztambulba költözött, 1967 és 1971 között festészeti vendégprofesszorként dolgozott, majd visszatért Bécsbe. 2002 és 2019 között Velencében élt és alkotott, jelenleg Alsó-Ausztriában és Bécsben él.
Művészetének középpontjában a városi, építészeti és tengeri tájak összefonódása áll. Munkái nem sorolhatók sem a realizmus, sem az absztrakció világába – olaj, szén, kréta, valamint speciális pasztell technikával alkot metafizikai hangulatú képeket. Művei az ember nélküli tájakon keresztül a banális szépségét, a melankólia, nosztalgia és a felfüggesztett idő érzését közvetítik.
Johann Berger
1954-ben született Neunkirchenben. A Bécsi Képzőművészeti Akadémián szerzett diplomát, ahol később tanított is. Bécsben és Alsó-Ausztriában él és dolgozik.
Berger festészettel, grafikával és szobrászattal egyaránt foglalkozik. 2012-ben indította útjára Wortkörper című sorozatát, amelyben héber és ókori görög szavakat – mint például idő, élet, lélek, cél – alakít át háromdimenziós plasztikus formákká. Ezek az alkotások filozófiai mélységgel és esztétikai erővel ruházzák fel a nyelvi jeleket.
Rudolf Leitner-Gründberg
1955-ben született Linzben, művészeti tanulmányait a Bécsi Iparművészeti Egyetemen végezte. Az alsó-ausztriai Wolfsbachban él, ahol feleségével egy 14. századi parókiát alakítottak át teljes értékű művészeti térré.
Negyvenéves pályája során a festészet, grafika, térbeli installáció és az emberi időbeliség kérdései foglalkoztatták. Művei ötvözik a modernizmus különböző irányzatait, gyakran tartalmaznak önéletrajzi elemeket is. A hétköznapok és a művészet határainak eltüntetése művészi hitvallása.
Franziska Maderthaner
1962-ben született Bécsben, tanulmányait a Bécsi Iparművészeti Egyetemen végezte. 1985–86 között Martin Kippenberger asszisztenseként dolgozott, majd az egyetem festészeti és grafikai tanszékén lett oktató. Jelenleg Bécsben és Alsó-Ausztriában él és alkot.
Műveit „teremtményeknek” nevezi, amelyek lendületesen, asszociációkra építve, a természet és a művészettörténet elemeiből építkeznek. Alkotásai a festészet önreflexióját, valamint a társadalmi kérdésekre adott művészi válaszokat ötvözik. Műveiben a Photoshop és a hagyományos ecsetkezelés egyaránt a kifejezés eszközévé válik, sokrétegű, több perspektívás kompozíciókat létrehozva.
A fotókat Nyirő Simon készítette.
A csoportképen látható személyek balról jobbra:
Karl Wilfing, az Alsó-Ausztriai Parlament elnöke; Carl Aigner, a kiállítás kurátora; Rudolf Leitner-Gründberg, kiállító művész; Franziska Maderthaner, kiállító művész; Johann Berger, kiállító művész; (mögötte) Hermann Dikowitsch, az Alsó-ausztriai Kormányhivatal Művészeti és Kulturális Osztályának vezetője; Astrid Harz, Ausztria magyarországi nagykövete; Rátóti Zoltán, az MMA alelnöke; Turi Attila, az MMA elnöke; Katka Krejcova, az Alsó-ausztriai Kormányhivatal Művészeti és Kulturális Osztálya - nemzetközi kapcsolatok felelőse; Thomas Obernosterer, az Alsó-ausztriai Parlament igazgatója; Strohner Márton, az MMAT Nemzetközi és Regionális Főosztályának vezetője.
(X)