Az élő anyagok konzerválása bizonyos tekintetben az idő múlásától való félelem legyőzése vagy tiszta esztétika?

Számomra az élő anyagok konzerválása inkább a mulandóság és az idő természetének megértésére tett kísérlet, semmint a félelem legyőzése. Az idő és az élet körforgása folyamatos változásban van, s minden egyes pillanat magában rejti a lehetőséget a véges természet megélésére. A konzerválás nem annyira arról szól, hogy megpróbáljuk legyőzni az elmúlást, hanem inkább egyik módja annak, hogy méltón rögzítsük, megőrizzük és tiszteljük azt, amit az idő kínál – még ha csak egy rövid pillanatra is.

Körei Sándor, Molnár Ani Galéria jóvoltából. Fotó: Robert Gall
 
 
Az élő anyagok, mint a virágok, növények vagy más szerves elemek a természet és az élet szimbólumaiként jelennek meg. A konzerválás folyamata nekem inkább esztétikai és filozófiai döntés, amely lehetőséget ad arra, hogy az emberi beavatkozás hiánya és az idő hatása révén másik perspektívát nyújtsak a mulandóságról. Az üveg vagy egyéb záróformák nemcsak védelmet biztosítanak, hanem emlékeztetnek arra is, hogy bár próbálunk konzerválni valamit, a folyamat valójában a természet része marad, és maga is változik, ahogy minden más az időben.

 

Bizonyos értelemben csendéletnek is tekinthetők ezek a művek?

Igen, azt gondolom, hogy ezek a munkák csendéletek. Egyféle kortárs szobrászati megközelítése ez ennek a klasszikus témának, amelyben a csendélet hagyományos elemeit modern szobrászati kontextusban újraértelmezem. A csendélet műfaja különösen fontos számomra, mivel lehetőséget ad arra, hogy az élet apró pillanatait kiemeljem és megőrizzem.

Fehér üveg váza liliommal 2023 Molnár Ani Galéria jóvoltából
 
 
Hogyan lehet egy jelenetet, emléket, szituációt „bedobozolni”?

A „bedobozolás” aktusa nem csupán fizikai cselekvés, hanem egyfajta érintetlenné tétel is. Azáltal, hogy a kiválasztott tárgyakat üvegdobozokba helyezem, elzárom őket a külvilágtól, konzerválva ezzel a pillanatokat és emlékeket. Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy a nézők az általam rögzített szituációkat új perspektívából szemlélhessék. Ezek a megközelítések különösen jellemzők voltak korábbi munkáimra (például: Felborult pohár, PIknik), amelyek a befejezetlenség érzését keltik, mivel a bennük elhelyezett szerves elemek folyamatos változásban vannak, megromlanak, penészedni kezdenek.

 

Sokszor jut eszembe ezekről az alkotásokról a fotográfia, csak mintha Önnek az nem lenne elég – a lenyomat.

Sok esetben inspirált a fotográfia, különösen a csendélet műfajának klasszikus példái. Egész sorozatot szenteltem Robert Mapplethorpe virágcsendélet-fotói parafrázisainak elkészítésére, ami szintén a csendélet műfajának újraértelmezését célozta meg. Azonban azáltal, hogy bizonyos alkotásaim folyamatosan átalakulnak, mivel a romlás és az idő hatása állandóan befolyásolja őket, a művek sosem lesznek állandók, ellentétben a fotográfiai lenyomatokkal, amelyek örökítik a pillanatot. Az én műveim változók, dinamikusak, és az idő hatása folyamatosan formálja őket – olyan élményt kínálva, amely túlmutat a statikus képen.

Piknik 2021 Molnár Ani Galéria jóvoltából
 
 
Az, hogy a grafika és az animáció világa is fontos szerepet játszik az Ön művészetében, befolyásolja azt is, hogy elmossa a szobrászat határait?

Voltak kollaborációim más területekről érkező alkotókkal, amelyek lehetőséget adtak arra, hogy a szobrászati gondolkodásomat kiterjesszem, és más művészeti formákra is reflektáljak. Ilyen közös projektünk során, Karcis Gábor médiaművésszel tér- és fényinstallációt hoztunk létre. A környező térben különböző fényvisszaverő és áttetsző felületekkel kísérleteztünk, amelyek lehetővé tették, hogy a nap folyamán a napfény átsüssön a szobron, és fény-árnyék játékokat hozzon létre. A naplemente után az installáció új formát öltött, amikor Karcis vetítései a fényeket és árnyékokat kiterjesztették a szobron, így azok mozgó, dinamikus képekké váltak. A szobor és a fényvetítés egyesülésével élő, folyamatosan változó műalkotás született. Ez a fajta kísérletezés arra ösztönöz, hogy új módokon közelítsek a térhez, az anyaghoz és az időhöz.

 

Önnek mi a fontosabb: a mulandóság érzékeltetése, vagy a pillanat megragadása és kimerevítése? Nem mintha a kettő nem függhetne össze, vagyis nem kell éles határt húzni?

Valóban, nem szükséges éles határt húzni a mulandóság érzékeltetése és a pillanat megragadása között – szerintem a kettő inkább erősíti egymást. Mikor a pillanatot kimerevítem, egyúttal rávilágítok annak törékeny, múló természetére is. A kimerevített pillanat, bár állandóvá válik, mégis a mulandóságra emlékeztet. Műveimben az a célom, hogy a nézők ne csupán a rögzített pillanaton keresztül tekintsenek a művekre, hanem az azokban rejlő időt és folyamatot is érzékeljék. Ezáltal a mulandóság és az öröklét egyszerre van jelen.

 

Az üvegbe zárt organikus, szerves anyagok esetében mi dönti el, hogy azok rothadásnak, romlásnak indulhatnak-e vagy sem?

Az üvegbe zárt szerves anyagok éppúgy az élet és a halál ciklusában mozognak, mint bármi más – ez a természetes rend része. Ha egy virágot levágunk, vagy egy lehullott gyümölcsöt meghagyunk a természet útján, akkor azok az organikus anyagok elkezdenek lebomlani. Alkotásaimban az üveg értelmezhető az emberi beavatkozás eszközeként is, mint külső hatás, hogy ezt a folyamatot megállítsa vagy lelassítsa azzal, hogy új ökoszisztémát hoz létre, ahol a változó páratartalom, fény és hőmérséklet uralkodik, befolyásolva a bomlás folyamatát. Ez arra késztet minket, hogy elgondolkodjunk azon, hogyan viszonyulunk a természethez, és hogyan próbáljuk befolyásolni a minket körülvevő világot. Műveimben a száraz növények használata nemcsak a természet mulandóságát, hanem az emberi beavatkozás mértékét is tükrözi. Az alkotásaim a környezetünkre gyakorolt hatásunkat is érzékeltetik, hiszen azzal, hogy kontrollálni próbáljuk a természet rendjét, gyakran elhanyagoljuk annak természetes ciklusait. 

Virágok vázával VI. 2022 Molnár Ani Galéria jóvoltából
 
 
Hogyan, mikor és miért kapott szerepet a savmart üveg?

A savmart üveg szerepe az alkotásaimban sok szempontból tudatos, mégis organikus fejlődés eredménye. Eleinte csak hagyományos átlátszó síküveget használtam, de ahogy egyre inkább elmélyedtem a növények és az üveg közötti viszonyban, rájöttem, hogy az üveg valójában nem csupán védelmi mechanizmus, hanem aktív szereplője lehet a művek tartalmának és jelentésének is. Az üveg, különösen a savmart, lehetőséget ad arra, hogy az átlátszóság és a homályos formák játéka révén másik dimenziót hozzak létre, amely egyfajta feszültséget kelt a védelmezett és az elzárt közötti kapcsolatban.

Ez a „védett” állapot inkább feszültséget kelt, mintsem megnyugtató választ adna. A növények védelme, és egyúttal annak elzártsága, kiemeli az ember és a természet közötti ellentétet, és rávilágít arra a paradox helyzetre, hogy bár igyekszünk megóvni a természetet, valójában a mi kontrollunk, a túlzott szabályozásunk is hozzájárulhat annak fenyegetettségéhez.

Tehát a savmart üveg nemcsak mint technikai eszköz, hanem mint szimbolikus kifejezésmód is kulcsfontosságú szerepet játszik.

Ezek a munkák nemcsak az idő múlását, hanem a környezet védelme érdekében hozott döntések következményeit is mérlegelik. Miközben az ember a természet részeként él, saját képére formálja azt, s bár igyekszik megóvni, szabályozni a természetet, a végső kérdés mindig az: mennyire képes az ember valóban megvédeni azt, amit nem képes teljesen uralni?

 

Mikor és hol találkozhatunk jelenleg és a közeljövőben Körei-alkotásokkal és -projektekkel?

Jelenleg és a közeljövőben több izgalmas kiállításon is találkozhatnak a nézők az alkotásaimmal. December 8-ig Karcis Gáborral közös projektünk, a FényDóm fényfesztivál keretében látható a Biodómban.

November 30-án csoportos kiállítás nyílik KERT – Az élet lehetősége címmel a HAB-ban, amelynek Vékony Délia a kurátora. A KERT kiállítás az emberi létezés állapotát vizsgálja a kert metaforáján keresztül, különösen az emberi test, a szellem és a természet közötti organikus, testi és spirituális kapcsolatra összpontosítva. A kiállítás nem kifejezetten a klímaváltozás vagy az ökológiai problémák hatását tárgyalja, inkább azt a jelenlegi ontológiai állapotot és viszonyt próbálja megérteni, amely az ember és a természet közötti kapcsolatot jellemzi.

December 4-én pedig a Molnár Ani Galériában lesz közös kiállításom Ernszt Andrással, Longing for Gaia címmel. A kiállítás fókuszában a természet sejtelmes, titokzatos karakterisztikája áll, amely még inkább mélyíti a megismerése és a hozzá kapcsolódás iránti vágyakozást.